Acı Biber Turşusu Nasıl Yapılır

Yayınlanma Tarihi: 21 Nisan 2017 Ekleyen: Merve Kara


Acı Biber Turşusu Nasıl Yapılır Yayınlanma Tarihi: 21 Nisan 2017
Ekleyen: Merve Kara

Genel olarak kişiler turşuları hazır almak yerine evlerinde kendileri hazırlamaktadırlar. Turşunun hazırlandığı mevsimler daha çok kış ayları olmaktadır. Bunların nedeni de kış aylarında yetişen daha çok sebze olması ve bu sebzelerin taze olması turşuların tatlarının daha lezzetli olmasını da sağlamaktadır. Turşu kurulmasında kişilerin dikkat etmesi gereken noktalar olmaktadır. Kış aylarında turşular ile birlikte kışlık yemeklikler de hazırlanarak buzdolabına atılarak bir sonraki kışa hazır etmektedirler. Turşu kurumu, kişilerin düşündüklerine göre biraz daha zor olmaktadır. Bunun nedeni de, kullanılacak malzemelerin fazla ya da az olması turşu tadının ekşi ya da acı olmasını sağlamaktadır. Kişilerin severek tercih ettikleri ve kurdukları turşulardan biri de acı biber turşusu olmaktadır. Acı biber turşusunun tadı acı olacağından dolayı herkes tarafından yenememektedir. Bu sebepten hazırlanırken kullanılacak biberlerin acı derecesini bilmeleri ve ona göre kullanmaları gerekmektedir. Acı biber turşusu nasıl yapılır Oktay Usta tarafından da pek çok sevenleri için anlatmaktadır. Acı biber turşusu yapımı diğer turşulara oran ile yapmak daha kolay ve basit olmaktadır. Önemli olan turşunun tadını tutturabilmek olmaktadır.

Acı biber turşusu yapılırken farklı çeşitleri olmaktadır. En çok tercih edilenlerden biri de domatesli acı biber sosu da ezme olarak kullanılmaktadır. Ancak domatesli acı biber sosu daha çok sabah kahvaltılarında ya da akşam yemeklerin de ezme olarak kullanıldığından tadı diğer turşulara göre çok daha acı olmaktadır. Bu sebepten yapılışı da farklı olabilmektedir. Orada kullanılan domatesler robottan geçirilerek kullanılırken, acı biber turşusunda domates kullanımı tercihe bağlı olmaktadır.

Acı biber turşusu yapımı sırasında kullanılacak malzemeler;

 • 1 litrelik turşu konservesinin alacağı kadar sivri biber (yaklaşık olarak 400-500 gram olmaktadır.)
 • 3 ya da 4 diş iri sarımsak
 • 1 çay bardağı üzüm sirkesi
 • 1,5 yemek kaşığı kaya tuzu
 • Konservenin alacağı kadar su
 • 4-5 sap maydanoz ya da kereviz yaprağı kullanılmaktadır.

Acı Biber Turşusu Nasıl Yapılır 1

Acı biber turşusu tarifi sırasında kişilerin mutlaka malzemeleri mutlaka önceden hazırlaması gerekmektedir. Ayrıca acı biber turşusu kurulurken kullanılacak suyun önceden kaynatılması ve soğutulması gerekmektedir. Kaynatılmayan su, turşu kurulduktan sonra konserve kavanozun içerisinde küçük organizma oluşumuna neden olmaktadır. Bu da kurulan turşusunun kısa süre içerisinde bozulmasına yol açacağından temiz su kullanımı daha sağlıklı olmaktadır. Acı biber turşusu yapımı;

 • Acı biber turşusu sırasında kullanılacak sivri biberler yıkanmakta ve geniş bir kabın içerisine konularak bir gün boyunca bekletilmektedir. Bekletilmesi sonucunda biberler yumuşamakta ve küçülmektedir. Bu sayede kavanozun içerisinde çok fazla yer kaplaması da engellenmiş olmaktadır.
 • Sarımsak doğranmakta ve yarısı kavanozun dibine konulmaktadır.
 • Sivri biberlerin sapları doğranmakta ve üzerlerine küçük birkaç delik açılması gerekmektedir. Açılan delikler sayesinde turşu suyu, biberlere daha rahat geçmekte ve kısa sürede turşunun oluşmasını sağlamaktadır.

Acı Biber Turşusu Nasıl Yapılır 2

 • Kavanoza biberler yerleştirilmeye başlandığı sırada mutlaka aralara kalan sarımsakların da yerleştirilmesi gerekmektedir. Biberler yerleştirilirken bir yandan da bastırılması ve hava kalmaması sağlanması gerekmektedir. Bir gün boyunca beklediğinden ve biberler yumuşadığından dolayı biberlerin kırılma durumları da olmamaktadır.
 • Bütün biber ve sarımsaklar konulduktan sonra üst kısma maydanoz ya da kereviz sapları konmaktadır. Konulan bu saplar sayesinde turşu kapatıldıktan sonra hava almasını ve bozulmasını sağlamaktadır.
 • Maydanozlardan sonra sirke ve kavanoza dökülmektedir. Kavanozun en üst kısmı dolana kadar su konulmaya devam edilmektedir. Su ve sirke karışımın içerisine tuz da konulduktan sonra turşu hazır olmakta ve ağzı sıkıca kapatılarak bir gün boyunca karanlık ve serin bir ortamda beklemesi yeterli olmaktadır.
21 Nisan 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...