Araba Nasıl Kullanılır

Yayınlanma Tarihi: 14 Şubat 2017 Ekleyen: Merve Kara


Araba Nasıl Kullanılır Yayınlanma Tarihi: 14 Şubat 2017
Ekleyen: Merve Kara

Her ne kadar toplu taşımaya yönelmek istesek de günümüzün vazgeçilmez aracıdır araba. Sanayi devriminin en önemli ürünlerden biri olan otomobil yıllardır hayatımızın içinde. Bugün özellikle evlerimizle iş yerlerimizin bir birinden kilometrelerce uzak olması bizi araya mahkum bırakıyor. Bir çoğumuz arabasız hareket dahi edemez hale geliyoruz. Çocukların okulları, alış veriş, toplu taşımanın kalabalıklığı bizi araba kullanmaya itiyor. Dolayısıyla araba kullanmak ihtiyaçtan öte bir gereklilik durumunda. Peki araba nasıl kullanılır, vites seçeneklerine göre kullanımları nasıldır biliyor muyuz?

Araba kullanmak için öncelikle bir lisansa (yani ehliyet) sahip olmanız şarttır. Arabalar düz vites ve otomatik vites seçenekleriyle satışa çıkmaktadır. Araba kullanma temel olarak zor değildir. Öncelikle araba nasıl çalıştırılır bilgisiyle başlayalım isterseniz. Eğer ilk defa araba süreceksiniz ramba olmayan, düz bir alan seçmenizi öneririz. Sürücü koltuğuna oturun, emniyet kemerinizi takın, düz vites bir araba için, önce vitesi boşa alın, bu arada el freninin çekili olduğunu kontrol edin, sonra hiçbir pedala basmadan kontağa taktığınız anahtarı çevirin. Motorun çalışma sesini duyunca elinizi anahtardan çekin, motor çalıştı.

Manuel Vitesli Araba Nasıl Kullanılır?

Manuel vites ile başladık öyle devam edelim, ardından otomatik vites araba kullanımı konusunda da bilgi vereceğiz… Arabanız çalıştı, şimdi yapmanız gereken sol ayağınızı debrajın üstüne koymak, vitesi bire takmak ve sol ayağınızı hafifçe debriyajdan çekerken sağ ağınızla gaza basmak olacak. Bu arada el frenini indirmeyi de unutmayın, aksi halde araba hareket edemez. İşte bu kadar! Araba nasıl sürülür diyorsanız cevabı budur. Ancak bir kaç hatırlatma yapalım, arabayı ilk kullananların çoğunlukla yaptığı hata ayağı sürekli debriyaj üstünde tutmaktır. Bu debriyajınızın ömrünü kısaltır, değişimi de çok maliyetlidir. Bununla birlikte eğer ayağınızı, aracınız vitesteyken gazdan çekerseniz aracınız stop eder, yani durur. Tekrar çalıştırmak için vitesinizi boşa almalı, yukarıda belirttiğimiz işlemi tekrarlamalısınız. Bir diğer önemli nokta el freni kullanımıdır. Ne kadar tecrübeli olursanız olun özellikle eğimli yollarda, yokuş yukarı kavrama yaparken (bu debriyaj ve gaz ayarıdır) mutlaka el frenini kullanmalısınız.

Manuel Vitesli Araba Nasıl Kullanılır?

Otomatik Vitesli Araba Nasıl Kullanılır?

Otomatik vites kullanımı manuel ile kıyaslandığında çok kolaydır. Çünkü sürekli kavrama yapma derdi yoktur. Özellikle yokuşlarda candır. Otomatik vites araba kavramayı kendisi yapar ve sizi o dertten kurtarır. Şehir içi trafiğinde sol ayak tutulması yaşamazsınız. Otomatik vites bir arabayı ilk defa kullanacaksınız, aracın sürücü koltuğuna oturun, emniyet kemerinizi takın ve el freninin çekili olduğuna dikkat edin. Aracınızı vitesini drive D pozisyonuna getirin. Bunun için vitesin başındaki düğmeye basmanız gerekecektir. Ardından el frenini indirin ve hafifçe gaza basın. İşte bu kadar. Park etmeniz gerektiğinde aracınızı park pozisyonuna getirip bırakmanız gerecektir, tabi el frenini çekmeyi de alışkanlık haline getirin.

Otomatik Vitesli Araba Nasıl Kullanılır?

Arabaların vites çeşitliğini gibi yakıt çeşitliliği de bulunmaktadır. Benzinli ya da dizel araç tercih edebilirsiniz. Dizel araçların satış fiyatları daha yüksektir. Bunun nedeni daha az yakıtla daha uzun kilometre yapabilme avantajıdır. Bununla birlikte yakıt fiyatı da biraz daha ucuzdur. Ancak yılda 20.000 km. nin altında kullanımınız varsa dizel araç doğru bir seçim değildir. Dizel araba nasıl kullanılır merak ediyorsanız aslında kullanım açısından benzinli araçlar arasında fark yoktur. Motor teknolojisi de gelişmiş olduğunudan eskide oluşan ses yüksekliği sorunu da günümüzde ortadan kalkmış vaziyettedir. Sadece dikkat edilmesi gereken dizel araçların torku yüksektir ve yüksek devirde kullanılması gerektiğidir.

Otomatik Vitesli Araba Nasıl Kullanılır? 1

Araba sürme teknikleri öncelikle en temel kurala dayanmalıdır: Can güvenliği. Bir aracı sürmeye başladığınızda hem kendi canınız  hem de çevrenizdeki insanların canı konusunda bir sorumluluk taşıdığınızı unutmayın.

14 Şubat 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...