Arı Sokması İlk Yardım

Yayınlanma Tarihi: 18 Temmuz 2017 Ekleyen: Merve Kara


Arı Sokması İlk Yardım Yayınlanma Tarihi: 18 Temmuz 2017
Ekleyen: Merve Kara

Arı sokması bazen hiçbir soruna neden olmasa da bazı alerjik bünyeye sahip kişilerde ciddi sorunlar yaratabilmektedir. Arı sokmasının akabinde acı, şişlik ve kızarıklık normal belirtilen olup kısa sürede geçmektedir. Ancak arı birkaç yerden soktu ise ve nefes borusuna yakın bir bölgeyi soktu ise dikkatli olmak gerekmektedir. Bunun için arı sokmalarına karşı neler yapılmalıdır ve arı sokmasında ilk yardım nasıl olmalıdır, bilmekte fayda var.

Özellikle alerjisi olan kişiler arı sokmasında ilk yardım kurallarını bilmek zorundalar. Aksi halde hayati ciddi sorunlarla karşılaşmaları söz konusu olur.

Yaz aylarında hemen herkesin başına gelen arı sokmaları ciddiye alınmalıdır. Herkeste aynı reaksiyonlara neden olmamakla birlikte alerjisi olan kişiler açısından oldukça ciddi hayati bir sorun teşkil etmektedir.

Arı sokmalarına karşı neler yapılmalıdır? Öncelikle arının soktuğu yer yıkanmalı ve iğne cilt yüzeyinde görülüyorsa cımbızla çıkarılmalıdır. Arı sokmasında yapılacakların başında yaralı bölgeye soğuk kompres uygulaması gelir. Arı eğer ağız ve boyun kısmına yakın bir bölgeyi soktuysa buz emmek faydalı olabilmektedir. Böylelikle nefes alma sağlanır ve acilen tıbbi yardım almak için sağlık kuruluşuna gidilir.

Özelikle yaban arısı sokmaları çok daha ciddi ve risklidir. Çünkü bal arısı iğnesini soktuyu bölgeye bırakır ve kendisi de ölür. Ama yaban arıları iğne bırakmaz ve defalarca sokabilir. Yaban arılarının zefirlerinde formik asit bulunmaktadır. Yaban arı sokmasında yapılacaklar başında hemen sağlık kurumuna gitmek gelir.

Ancak sağlık kurumuna gidene kadar arı sokmasında ilk yardım kurallarını iyi bilmek ve doğru uygulamak hayat kurtarıcı olmaktadır. Öncelikle arı sokmasında yapılacakların başında bölgenin dezenfekte edilerek arının iğnesinin çıkarılması gelir. Tutup çekerek değil dezenfekte edilmiş iğne ya da benzeri bir cisimle cildin kazınması çok daha doğru olmaktadır. Yaraya buz uygulamak gerekir. Amonyak arı sokmalarında oldukça etkilidir. Yaraya bir ölçü amonyak ile dört ölçü suyun karışımı sürülmelidir. Ayrıca içilmesinin de faydası olacaktır.

Arı Sokması İlk Yardım 1

Halk arasında arı sokmasında yapılacaklar olarak bilinen yaraya soğan, sarımsak, maydanoz, sirke, limon sürmekte faydalı olmaktadır.

Alerjik bünyesi olan kişilerde arı sokmalarına karşı neler yapılmalıdır? Vakit kaybetmeden ağızdan antihistaminik tablet almak ve yaranın üstüne antihistaminik veya steroid krem sürmek gerekir. Ve hemen bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Krem olmadığı takdirde karbonatlı suya batırılmış bir bez ile yaranın üstü ve çevresi silinmelidir.

Arı sokan kişi nefes almada güçlük çekiyorsa ve bilinç kaybı varsa hemen ağızdan ağza yapay solunum yapmak gerekir. Bu uygulaması arı sokmasında reaksiyon oluşumunu önleyeceği için önemlidir. Bu yüzden arı sokmasında yapılacaklar arasında buzun önemi büyüktür.

Arı Sokması İlk Yardım 2

Astımı olan kişilerde arı sokmasında yapılacakların başında hemen astım spreylerini kullanmaları gerekir. Çünkü arı sokması astım şikayetlerini tetikleyebilir.

Bazen gıdaların üzerine arı konabilmekte ve kişiler tarafından fark edilmeyip ağız içine arı girebilmektedir. Ağız içini veya gırtlağı arı sokarsa bu çok ciddi durumlara neden olabilir. Sirke ile gargara yapmak ağızdan arı sokmasında yapılacakların başında gelir. Hemen sağlık kuruluşuna gitmek önemlidir. Bu gibi durumlarda nefes alma güçleşir ve trakeostomi uygulaması gerekebilir. Hastanede hastaya kortizon, adrenalin, kortikosteroid ve antihistaminik türü tıbbi müdahale yapılmalıdır.

Arı Sokması İlk Yardım 3

Arı sokmalarına karşı neler yapılmalıdır yanı sıra neler yapılmamalıdır konusu da önemlidir. Arının soktuğu yerin emilmesi, ovuşturulması yanlış bilinen uygulamalardır ve kesinlikle uygulanmamalıdır.

Arı sokmasında ilk yardım kurallarını bilmek ve doğru uygulamak hayat kurtarmaktadır. Bu yüzden oldukça önemlidir.

18 Temmuz 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...