Ayakta Siğil

Yayınlanma Tarihi: 1 Eylül 2017 Ekleyen: Merve Kara


Ayakta Siğil Yayınlanma Tarihi: 1 Eylül 2017
Ekleyen: Merve Kara

Ayakaltında siğil, çoğunlukla ayak tabanında oluşan siyah noktalı gri ya da koyu kahverengi görünüme haiz oluşumlardır. Bu siğiller ortak kullanılan havuz, banyo, spor salonu, duş şeklinde ıslak zeminlerde çıplak ayakla dolaşmakla kolayca kişilere bulaşabilir. Siğilin ilk ortaya çıkışı uzun bir süre alabilir. Bu süre aylarca devam edebilir. Senelerce hiç değişmeden ayak tabanında kalabilirler. Ayakta siğil neden çıkar? Gibi sorular da sıklıkla yöneltilmektedir. Bu oluşumlar çoğunlukla nasırlarla karıştırılabilir. Bu gibi alanlara herhangi bir şekilde temas edilmemesi ve dolayısıyla başka bölgelere sıçraması da önlenmelidir.

Vücudun ağırlığına bağlı olarak, alacağı baskı yönünde gelişme gösterebilirler. Ayak tabanındaki siğillerde, kanama odakları olan kırmızı, siyah ya da kahverengi noktalar bulunabilir. Siğillerin derinliğine, büyüklüğü bakımından farklı ağrılar oluşabilir. Ayak tabanında bulunan baskı noktalarında daha çok siğil görülmektedir. ayak altında siğil çıkması bu sebeple de kişilerin ayak üstü basmalarına engel olabilir. Bu noktalar ayak topuğunu ve ayak parmaklarının köklerini içeren alanlardır. Ciddi bir mesele olmasa da, ağrı verdiklerinden tedavi edilmeleri gerekir. HPV virüsü bu siğillerin nedenidir. HPV virüs çeşitleri, genel olarak kontrol altına alınması gerekse de, bu gibi lezyonlar kişiden kişiye de değişkenlik gösterebilmektedir.

Ayakta çıkan siğil çeşitlerinin bazıları çok ağrılı olduklarından, yürümeyi bile engellemiş olan duruma gelirler. Ek olarak gençler ve çocukların bu oluşumlara karşı direnmesiz olması, daha çok etkilenmelerine sebep olur. Ev ortamında da siğillere birtakım çözümler getirilse de, kişilerin uzmanlar tarafından verilen tedavi yöntemlerini de dikkatli bir şekilde yerine getirmesi son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Islak zeminlerde kumsallar hariç çıplak ayakla yürümemelisiniz. Ek olarak yakı olarak, krem ve asit boya olarak satılmaktadır. Uygulamaya başlamadan önce ayaklar ılık suyla yıkanmalıdır.

Ayakta Siğil 1

Bu cildin yumuşamasını ve ilacı emmesini sağlar. Siğil olan bölgeye kesinlikle temas edilmemeli ve başka bölgelere de sıçramasına engel olunması gerekmektedir. Gece boyuna uygulanacak salisilik asit yardımıyla, siğil fırçalanma ile ciltten uzaklaştırılabilir. Bunu ayak törpüsü ve ponza kullanarak yapabilirsiniz. Siğiller giderildikten ondan sonrasında fırçalamada kullanılan eşyalar atılmalıdır. Oldukça rahat bir tedavi yöntemi olan elma sirkesi kullanılırken, tıbbi yapıştırıcı, vazelin ve pamuk gerekmektedir.

Ayakta Siğil 2

Vazelinin siğilin çevresinde bulunan sağlıklı deriye uygulamalısınız. Pamuğun üzerine elma sirkesi koyarak, siğilin üzerine sürmelisiniz. Pamuğu siğilin üzerinde bırakarak, tıbbi bantla yapıştırın. Bunu bir gece süresince ayağınızda bekletmelisiniz. Etkilerini derhal görmeyebilirsiniz, bir tek neticede faydalı olacaktır. Bunu bir gece süreyle ayağınızda beklemeye alın. Daha ondan sonrasında yumuşayan siğilleri fırçalayarak paklayın.

Ayakta Siğil 3

Siğil ilaçları, kişiden kişiye farklı tepkimeler gösterebildiği gibi her farklı siğil türü için de farklı ilacın kullanılması gerekmektedir. HPV’nin 100’e yakın türleri vardır. Bu şekil şeylerin bazısı yalnızca üreme sistemindeki enfeksiyonlara niçin olur. Bu tarz şeylerin genital HPV isimlerini taşımaktadır. Genital HPV’ler uzun sürede kanserde dönüşüm potansiyeli oluşturan hastalıklara yol açma risklerini belirleyen üç temel noktasına haizdir.

Düşük risk temelinde HPV tip 6 ve 11’dir. Genital siğillerin derhal hepsinden bu iki tür sebeptir. Rahim ağzı kanseri bulgularının derhal, derhal yakınında oluşurlar. PAP smearda oluşmuş değişiklikler altında yatan özellikle yüksek ve düzgüsel risk taşıyan HPV türüdür. Salisilik asit siğil ilaçlarının ve kremlerinin derhal hepsinde bulunmaktadırlar. Salisilik bileşenli sivilce ilaçlarının Formaldehit ve glutaraldehit şeklinde kimyasal madde içeren öteki siğil ilaçlarına bakılırsa daha kararlı olduğu bilinmektedir. Kişilerin ayaklarında siğil olması gibi problemlerde, muhakkak bir uzmana danışması gerekmektedir.

1 Eylül 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...