Balık Kokusu Nasıl Gider

Yayınlanma Tarihi: 17 Aralık 2016 Ekleyen: Merve Kara


Balık Kokusu Nasıl Gider Yayınlanma Tarihi: 17 Aralık 2016
Ekleyen: Merve Kara

Evde balık pişirmek her ne kadar keyifli ve lezzetli olsa da. Yedikten sonra, kalan ağır kokuları gidermek pek kolay değil. Eğer kış değilse, pencereleri açıp evi havalandırmak bir çare olabilir ama kış olduğunda davlumbaz veya aspiratörü çalıştırmak hiç bir zaman yeterli olamıyor. Fırında yapılan balıklar, yağda kızarttığınız balığa göre çok daha az koku bırakıcaktır. Bu yazımızda ki balık kokusu nasıl giderilir konusu ile ilgili tavsiyelerimizi okuduktan sonra, balık kokusundan kurtulabilir ve doya doya balık yiyebilirsiniz.

Evde harika şekilde balığı yaptık. Fakat balık kokusu nasıl çıkar diye düşünmeye başladınız. Sorun yok. Tavadaki kızgın yağın içerisine 4-5 dilim limon koyabilirsiniz. Izgaraya koyduğunuz balıkların aralarında mesafe bırakın ve buralara defne yaprakları koyun. Kızartma yağının içine birkaç dal maydanoz atmanız etkili olacaktır. Balık pişirirken bir köşede kokulu mum yakabilirsiniz. Mutfakta oluşan kokulardan kurtulmanın bir başka pratik yolu ise limon kabuğu yakmaktır.

Balığı pişirdikten sonra hemen tavanızı iyice yıkamanız gerekir. Hatta kızarttıktan sonra istediğiniz hoş kokulu bir tütsü de yakabilirsiniz. Balığı kızarttıktan sonra tencere içine bir miktar su koyun, suyun içerisine bir miktar sirke ya da limon suyu koyabilirsiniz. Eğer isterseniz daha çok hoş bir koku vermek için defne yaprağı veya çubuk tarçın hatta karanfil ekleyin ve bir süre kaynatın. Bu bileşim mutfağınızda ki balık kokusunu alacaktır ve evinizin daha da güzel kokmasını sağlayacaktır. Eğer balık kokusu nasıl geçer diye düşünürken elinize de koku bulaştıysa limonu ortadan ikiye bölerek elinize sürtün. Sonra da ellerinizi soğuk suyla yıkayın. Balığı kızartırken yağın içerisine birkaç dal maydanoz atılabilir. Odanın içerisinde limon kabuğu yakmak odadaki kokuyu alacaktır. Balık kızartılırken bir köşede kokulu mum yakmakta mutfakta ki ağır kokuyu mümkün olabildiğince alacaktır. Bir tencerenin içerisine su ve biraz sirke koyun ve biraz kaynatın. Ya da limon suyu ve limon kabuklarını soyup kaynatırsanız odada hiçbir koku kalmayacaktır.

Yeni çıkan oldukça başarılı cihazlardan ya da kokulardan alınabilir fiyatları 10 ila 20 TL arasında değişmektedir. Balığı kızarttıktan sonra tütsü veya farklı esanslı kokulu mumlarda yakılabilir ancak burada en önemli konu balık yapılan tavanın hemen yıkanmasıdır. Tavadan sıçrayan yağında ocaktan temizlenmesi. Ocağın etrafının da temizlenmiş olması gereklidir ve kokunun gitmesi için çok önemlidir. Kokunun yok edilmesi için hiçbir işlem işe yaramadıysa ve farklı bir yöntem arıyorsanız, bir tencere suyun içerisine evinizde ki yumuşatıcıdan bir kapak koyarak, kısık ateşte ocakta kaynatabilir ve kokunun eve yayılmasını sağlayabilirsiniz. Eğer yumuşatıcı kokusu sevmiyorsanız farklı bir esans deneyebilirsiniz.

Balık Kokusu Nasıl Gider 1

Evdeki Balık Kokusu Nasıl Gider

O zaman gelelim evdeki balık kokusu nasıl giderilir konusuna.

Balığı kızartırken bir tencerede sirkeli su kaynatırsanız kokuyu alacaktır.

Balığı kızarttıktan sonra bir tencere içerisine bir miktar su koyun ve suyun içerisine biraz sirke veya bir miktar kabuklarıyla limon suyu atın. Eğer, hoş bir koku vermek isterseniz, içine defne yaprağı, çubuk halde tarçın veya bir miktar karanfil ekleyin ve kaynatın. Bu mutfakta ki balık kokusunu alıp evinizin daha da güzel kokmasını sağlayacaktır.

Balığı kızarttıktan sonra herhangi bir tencerenin içine bir miktar su koyup. Bu suya da vanilya koyup kaynatırsanız, vanilya kokusu balık kokusunu bastıracak ve mutfağınızda mükemmel şekilde vanilya kokacaktır.

Kokuyu gidermek için başka bir yöntem ise tavada ki kızgın yağın içerisine 4-5 dilim limonu koyabilir ve kaynatabilirsiniz. Limon balık kokusu moleküllerini yok edecektir. Hatta ızgarada ki balıkların aralarına bir miktar defne yaprağını koyabilirsiniz.

Evdeki Balık Kokusu Nasıl Gider

Hatta kızartma yaptığınız yağın içine birkaç dal maydanozu saplarıyla atmakta çok etkili yöntem olacaktır. Eğer dilerseniz balık pişirdiğiniz esnada bir köşede kokulu mumda yakabilirsiniz.

Kokudan kurtulmanın diğer bir pratik yolu da ocakta limon kabuğu yakmaktır.

Pişirme işlemi bittikten sonra tercih edeceğiniz hoş kokulu bir tütsü yakabilirsiniz. Farklı bir yöntem içinse bir teflon tavada, kuru çayı kavurun. Biraz dumanını çıkarın mutlaka kokuyu alacaktır.

Eğer balık kokusu elinize bulaştıysa bir limonu ortadan ikiye bölerek ellerinize sürtün. Sonra da ellerinizi direkt soğuk suyla yıkayın.

En önemlisi pişirme işlemi bittikten sonra kızartma tavasını hemen yıkamaktır.

13 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...