Bedelli Askerlik Şartları

Yayınlanma Tarihi: 3 Kasım 2017 Ekleyen: Merve Kara


Bedelli Askerlik Şartları Yayınlanma Tarihi: 3 Kasım 2017
Ekleyen: Merve Kara

Bedelli askerlik, son yıllarda ülkemizin gündeminde sıklıkla yer alan bir konudur. Genç nüfusun yoğun olduğu ülkemizde askerlik görevini farklı sebepler ile yerine getirmek istemeyenlerin sayısı da oldukça yüksektir. Kimi zaman mesleki gereklilik, kimi zaman öğrenime devam etmek, kimi zaman ise ailevi sorumluluklarından dolayı askerlik görevini yerine getirmek istemeyenler olmaktadır. Bu kişiler için bedelli askerlik adı altında düzenlemeler yapılmaktadır.

Bedelli askerlik geçtiğimiz yıllarda dönemsel olarak belli sürelerde uygulanmış bir düzenlemedir. Kanunda açıkça belirtilen şartları taşıyan kişilerin belirlenen süreler içinde başvuruda bulunması ve başvurunun değerlendirilmesi ile bedelli askerlik yapılabilir. Tam anlamı ile bedelli askerlik, normal askerlik görevi yerine sadece temel askerliğin yapılması, geri kalan süreler için belirli miktarda para bedeli ödenmesi anlamındadır. Bedelli askerlik ülkemizde en son 2014 yılında çıkarılmıştır.

Her sene bedelli askerlik ile ilgili çalışmaların olup olmadığı konusunda askerlik çağındaki gençler merakla bekler. Özellikle çıkması beklenen bedelli askerlik şartları 2016 ve bedelli askerlik şartları 2017 internet üzerinden de çok sayıda aranmıştır. Ancak resmi olarak yapılan açıklamalarda geçen sene olduğu gibi bu sene yani 2017 yılında da bedelli askerlik olmayacağı konusunda açıklamalara yer verilmiştir.

Geçtiğimiz yıl en çok aranan bedelli askerlik 2016 şartları ya da bu senenin en çok arananı bedelli askerlik 2017 şartları, her hangi bir düzenleme yapılmadığı için belirlenmemiştir. Ancak bunların yerine geçtiğimiz dönemlerde yapılan bedelli askerlik düzenlemelerinin şartlarına göz atabiliriz.

Bedelli Askerlik Şartları 1

Yakın tarihimizde belirli dönemlerde 5 adet bedelli askerlik düzenlemesi yapılmıştır. Bu bedelli askerlik düzenlemesi yılları ve bu yıllarda bedelli askerlikten yararlananların sayısı şu şekildedir…

  • 1987 yılında çıkarılan bedelli askerlikten 18 bin 433 kişi
  • 1992 yılında çıkarılan bedelli askerlikten 35 bin 111 kişi
  • 1999 yılında çıkarılan bedelli askerlikten 72 bin 290 kişi
  • 2011 yılında çıkarılan bedelli askerlikten 70 bin kişi
  • 2014 yılında ki bedelli askerlikten ise 112 bin 966 kişi, yararlanmıştır.

Bedelli askerlik şartlarına kısaca göz atmak gerekirse, en yakın zamandaki bedelli askerlik düzenlemesinin şartlarından bahsedebiliriz.

Bedelli Askerlik Şartları 2

2014 yılında çıkarılan bedelli askerlik düzenlemesinde yaş sınırı 28 yaşından gün alanlar şeklinde belirlenmişti. Bu yaş sınırına göre herkes bedelli askerlikten yararlanabilecekti. Askerlik karşılığında ödenmesi gereken bedel ise 18 bin TL olarak belirlenmiştir. O yıl yapılan başvurular her ne kadar tarihte yapılan en fazla bedelli askerlik başvurusu olsa da beklenen sayı daha fazla idi. 2014 yılında çıkarılan bedelli askerlik yasasından yaklaşık 700 bin kişinin yararlanması beklenmişti. Hatta bunun için bedelli askerlik yaşı da daha aşağı çekilmişti. Ancak beklenenden çok daha az sayıda başvuruda bulunulmuştur.

Bedelli askerlikten yararlanmak isteyenler ilk olarak başvurularını yapmaktadır. Bu başvurunun değerlendirilmesinden sonra ödenmesi gereken miktar ilgili banka hesaplarına havale ile aktarılır. Bu aktarımdan sonra sadece temel askerlik eğitimi için bedelli askerlere yerleri ve askerlik tarihleri verilir. Temel askerlik eğitimi sadece 21 gündür ve bedelli askerlikten yararlananlar bu süre sonunda tezkere almış sayılırlar.

Bedelli Askerlik Şartları 3

Bedelli askerlik hem farklı sebeplerle askerlik görevini yerine getiremeyenler için hem de askeriye için faydalıdır. Yeterli sayıda eğitimli ya da eğitilen askerin olduğu durumlarda askeriyeye maddi destek amaçlı bu tür düzenlemeler yapılmaktadır. Bedelli askerlikten elde edilen gelirler, askeri malzeme desteği için kullanılır. Bunun yanında şehit yakınlarına ve gazilere de verilen maaşların, yardımların bir kısmı bu gelirden karşılanır.

Bedelli askerlik 2016 yılında da 2017 yılında da beklenmiştir. Ancak silahlı kuvvetler olarak asker ihtiyacı olduğundan bu düzenlemeler yapılmamıştır. Güncel olarak da yakın zamanda bedelli askerlik ile ilgili düzenlemeler olacağı konusunda bir bilgi yer almamıştır.

3 Kasım 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...