Biber Turşusu Nasıl Yapılır

Yayınlanma Tarihi: 20 Nisan 2017 Ekleyen: Merve Kara


Biber Turşusu Nasıl Yapılır Yayınlanma Tarihi: 20 Nisan 2017
Ekleyen: Merve Kara

Kış aylarında sebze çeşitleri pazarlarda daha çok olmakta ve anneler bu sebepten dolayı kışlık pek çok yemeklik hazırlamakta ve dolaplarda saklamaktadırlar. Yemeklik hazırlıkların yanı sıra turşular da kış mevsimlerinde hazırlanmakta ve bir sonraki kışa kadar evlerde akşam yemeklerinde yerlerini almaktadırlar. Ancak turşu kurarken özellikle ilk yapacak kişilerin dikkatli olması gereken noktalar olmaktadır. Pek çok farklı turşu çeşidi olmak ile birlikte hepsinin kendisine göre ayrı ayrı önemli noktaları olmaktadır. Turşu kurumu, kullanılacak malzemelerin eksik ya da fazla olmasına göre tatlarının daha değişik olmasına neden olmaktadır. Bu yüzden turşu kurulurken malzemelerin miktarlarının her zaman ki gibi olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Kişilerin severek yedikleri turşulardan biri de biber turşusu olmaktadır. Biber turşusu yapımı diğer turşulara oran ile daha kolay ve zaman almadan yapılmaktadır. Biber turşusu, acı biber ya da tatlı biber olmak üzere iki şekilde kurulmaktadır. Genel olarak turşuyu ilk yapacak kişiler biber turşusu nasıl kurulur diye araştırmaktadırlar.

Biber turşusu yapılmadan önce bir büyük tencere kadar suyun kaynatılması ve soğumasını beklemek gerekmektedir. Turşunun içerisinde herhangi bir organizma oluşmasını engellemek için kullanılacak suyun tamamen taze ve sağlıklı olması için suyun kaynatılması daha iyi olmaktadır. Turşu için kullanılacak suyun turşu kaplarında ölçülerek kaynatılması, daha sonrasında eksik kalmaması için daha iyi olmaktadır. Biber turşusu yapılırken kullanılacak tuzun kaya tuzu ve salamuralık tuz olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Biber turşusunun yapımında eklenecek sebzelerin çok iyi bir şekilde yıkanması ve yıkandıktan sonra suyunun iyice süzülmesi gerekmektedir. Kuruduktan sonra biber turşusu kavanozunun içerisine konulması daha iyi olmaktadır. Sarımsak ve sirkenin yanı sıra kişilerin isteklerine bağlı olarak biber turşusunun içerisine domates, maydanoz ve nohut kullanması daha iyi olmaktadır.

Biber turşusu nasıl kurulur diye merak edenler için ilk olarak malzemelerin hazır bir şekilde kişilerin yanında hazır olması gerekmektedir. Biber turşusu yapımı sırasında kullanılacak malzemeler;

 • 1 kilogram sivri biber
 • 1 kilogram havuç
 • 3 yemek kaşığı kaya tuzu
 • 2 baş sarımsak
 • 1,5 litre su
 • 6 ya da 7 adet nohut
 • 2 su bardağı üzüm sirkesi
 • Yarım bağ maydanoz
 • 5 kilogramlık cam turşu kavanozu
 • 1 tatlı kaşığı toz şeker
 • Kaya ve salamuralık tuz

Biber Turşusu Nasıl Yapılır 1

Biber Turşusu Tarifi;

 • Bir adet büyük bir tencerenin içerisine belirtilen ölçüde su konulmakta, tuz koyulmakta ve kaynatılmaktadır. Kaynatıldıktan sonra suyun soğuması için tencere ile birlikte bir kenarda bekletilmektedir.
 • Kişilerin isteklerine bağlı olarak biberlerin sadece sapları kesilmektedir. Bıçağın ucu ile daha sonrasında sap kısımlarında delikler açılmaktadır. Sapları alındığı için açılan delikler sayesinde turşu suyunu biberler bu deliklerden almakta ve bu yüzden daha hoş bir tat oluşması sağlanmaktadır.

Biber Turşusu Tarifi;

 • Biberler yıkanmakta ve süzülmektedir. Havuçlarda yıkandıktan sonra kabukları isteğe bağlı olarak soyulmaktadır. Kabukları soyulan havuçlar verev şekiller de kesilmektedir. Havuçlar için ayrı bir tencerede su kaynatılmakta ve havuçların yumuşaması için altı kapatılmış kaynamış suyun içerisine havuçlar konulmaktadır. Daha sonrasında havuçlar da şok etkisi yaratmak için tekrardan soğuk suyun altına konulmakta ve süzülmesi için kenara konulmaktadır.

Biber Turşusu Tarifi 1

 • Cam kavanozun içerisine ilk olarak belirlenen miktarda ki nohutlar yerleştirilmektedir. Nohutlar turşunun daha çabuk mayalanmasını sağladığından dolayı daha hoş bir tat oluşmasını da sağlamaktadır. Üzerine biberler konmakta, ayıklanan sarımsaklar ile birlikte sirke de kavanozun içerisine konulmaktadır. En son üst kısma maydanoz sapları yerleştirilmektedir.
20 Nisan 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...