Bit Şampuanı

Yayınlanma Tarihi: 10 Aralık 2016 Ekleyen: Merve Kara


Bit Şampuanı Yayınlanma Tarihi: 10 Aralık 2016
Ekleyen: Merve Kara

Saç biti, günümüzde en sık görülen bit türüdür. Özellikle okula giden çocuklarda sıkça görülen bu parazit, kısa sürede yayılıp tüm saçı kaplayabilir. İlk saça geldiği dönemlerde tedavisi ve önlem alınması daha kolay olan bitler, ilerlediğinde mutlaka bit şampuanları ile saçtan uzaklaştırılır. Bu yazımızda en etkili bit şampuanı ve etkileri hakkında bilgi vereceğiz.

Bitten kurtulmak için en etkili yöntem, bit şampuanlarıdır. Kimi zaman tek başına, kimi zamansa özel bit önleyici spreyler ile kullanılan bu şampuanlar, her yaşa özel olarak üretilir. Medikal şampuan oldukları için sadece eczanelerde satılan bu ürünlerin kullanımında dikkatli olunması gerekir. Bu özel şampuanları satın alırken kullanılacak kişinin yaşına göre seçim yapılmalı. Bebekler, çocuklar ve yetişkinler için farklı formüllerde bit ilaçları üretimi yapılıyor. Aşağıda bitten nasıl kurtulurum, en etkili bit şampuanları hangileri sorularının cevapları olarak verebileceğimiz bazı bit şampuanları ve haklarında kısa bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. Bit şampuanı fiyatları konusunda ise en doğru bilgiyi bu şampunları satan eczanelerden edinebilirsiniz. Genel olarak 10-60 TL arasında değişen bir fiyat aralığına sahiptir.

Paranit Bit Sirke Şampuanı

Paranit Bit Sirke Şampuanı

Bit şampuanları arasında en fazla bilinenlerinden olan Paranit Bit Sirke Şampuanı, kimyasal içeriğe sahip değildir. Bu özelliği ile yan etkisi olmayan şampuan, uzun süreli kullanımlar için idealdir. Kimyasal olmayan içeriği sayesinde çocuklarda da etkili şekilde kullanılabilir.

Kwellada Bit Şampuanı

Kwellada Bit Şampuanı

Bitlerden kurtulmak için etkili olan Kwellada Bit Şampuanı, kimyasal içerikli bir üründür. Bunun için sadece eczanelerde satışı yapılıyor. İçeriğindeki kimyasallar nedeni ile zaman zaman yan etkileri ortaya çıkan bu şampuan, hamile ve çocuklar için önerilmiyor.

Antibit Bit Şampuanı

Antibit Bit Şampuanı

Okul çağında çocuğu olan ailelerin en sık adını duyduğu bit şampuanlarından biridir. Kimyevi bir üründür ancak yan etkileri çok fazla görülmez. Uygun fiyatı ile de pek çok kişi tarafından tercih edilen Antibit Bit Şampuanı, sadece eczanelerde satılıyor.

Metrin Tıbbi Şampuan

Metrin Tıbbi Şampuan

Kimyasal içeriği yüksek olan Metrin Tıbbi Şampuan, sadece eczanelerde satılıyor. Bit sirkesi ve bitlerin tedavisinde diğer şampuanlar ile aynı etkilere sahiptir.

Bit Şampuanı Nasıl Kullanılır?

Bit şampuanı kullanırken dikkat edilmesi gereken noktaları aşağıda maddeler halinde sıraladık.

  • Bit şampuanı kullanmadan önce mutlaka üzerindeki talimatlara göz atın. Önceden kullandığınız bir ürün bile olsa, daha sonradan formulünde yapılan değişiklik ile kullanımında farklılık olabilir. Bu nedenle her kullanım öncesi kullanım talimatlarına kısaca göz atın.
  • Bit şampuanı ya da spreyi kullanırken ürünün gözler ile temas etmemesine dikkat edin. Gözle teması durumunda bol su ile yıkayın.
  • Şampuanı sürdükten sonra mutlaka bekleme süresi kadar saçta kalması sağlanmalı. Özellikle de saç diplerinde bulunan sirkelere ulaşması sağlanmalı.
  • Şampuanı kullandıktan sonra mutlaka ince bit tarağı ile tarayın. Tarak ile tarama aşamasında saçın altına temiz bir bez ya da havlu serin. Tarama sonrasında bu bezi mutlaka yıkayın.
  • Saçta bitler olmasa bile sirkelerin yok olması için tamamen temizlenme sağlanana kadar şampuanın uygulanmasına devam edilmeli.
  • Bit şampuanlarını saklama koşullarına uygun şekilde ve çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın. Kapalı bir ecza kutunuz varsa orada saklanması en idealidir. Üzerinde yazan ısı derecesi varsa ona göre soğuk ya da sıcak ortamlarda saklayın.

Kullanılan şampuanlar ile bitlerden kurtulduktan sonra yeniden saça gelmemesi için küçük çocuklarda özel bit tokası kullanılabilir. Bu tokalar, bitlerin başka çocuklardan geçmesini engelliyor. Bit tokalarını, bit şampuanlarını satın alabileceğiniz eczanelerde bulabilirsiniz.

10 Aralık 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...