Boy Uzatma Hareketleri

Yayınlanma Tarihi: 26 Nisan 2017 Ekleyen: Merve Kara


Boy Uzatma Hareketleri Yayınlanma Tarihi: 26 Nisan 2017
Ekleyen: Merve Kara

Kısa boy, kişilerin genel dış görünüşlerini doğrudan etkileyen olumsuz bir etkidir. Hem erkek, hem bayanların olumsuz yönde etkilenip kendilerini kötü hissedecekleri bu durumdan kurtulmak için özel boy uzatma yöntemleri uygulanabilir. Bu özel uygulamalar arasında en etkilileri boy uzatan hareketler olmaktadır. Bu hareketler, düzenli ve uygun şekilde yapıldığında zamanla boyda uzama yaşandığı belirlenmiştir.

Boy uzatma hareketleri genel vücut yapısında kısa kalan bölgelerin uzatılmasına yönelik egzersizlerdir. Kimi zaman bölgesel uzama için uygulanan boy uzatma hareketleri kimi zamansa genel vücut hatlarında uzama amacı için uygulanmaktadır. Bölgesel uzama için genel olarak bacak boyu uzatma egzersizleri uygulanmaktadır.

Kısa sürede boy uzatmak için genel germe, esneme ve asılma egzersizleri yapılmalıdır. Özel spor alanlarında uzmanlar eşliğinde setler halinde uygulanabilen bu hareketler, evlerde de kişinin kendi kendine uygulayabileceği özelliklerdedir. Aşağıda germe, asılma ve esneme hareketleri boy uzatma konusunda daha detaylı bilgileri sizlerle paylaşacağız. Tek tek ele alacağımız bu hareketlerin dışında boy uzatmak için voleybol, plaj voleybolu, bisiklet ya da yüzme sporu ile de ilgilenilebilir.

Boy Uzatma Hareketleri 1

Evde Boy Uzatma Hareketleri

Günümüzde boy uzunluğu hem bayanlar, hem de erkekler için çok önemlidir. Normalden daha kısa boyda olmak her iki cins için de özgüven eksikliği ve kendini çirkin hissetmeye neden olur. Bu kötü durumdan kurtulmak ve daha uzun bir boya sahip olmak için boy uzatma hareketleri resimli anlatım konularından yardım alabilirsiniz. Temel olarak boy uzatma amaçlı uygulanan egzersiz hareketlerini aşağıda maddeler halinde bulabilirsiniz.

Evde Boy Uzatma Hareketleri

  • Asılma ve germe hareketleri: Boy uzatmak için etkili olan asılma ve germe hareketlerini yüksek düz bir zemine asılarak yapabilirsiniz. Hem düzden hem de tersten asılma hareketleri ile boyunuzun uzamasını sağlayabilirsiniz.
  • Kobra hareketi: Kobra hareketi için yere uzanın ve kollarınızı avuç içleriniz yere düz gelecek şekilde bükmeden uzatın. Çene yukarıda iken göğüs kafesinizi ileri doğru uzatmaya çalışın. Bu şekilde ters kambur oluşturmaya çalışın. Kobra hareketini 5-30 saniye aralıklar ile tekrar edin.
  • Süper kobra hareketi: Süper kobra hareketi için kollar dik şekilde eller yere dayalı pozisyon alın. Ters V pozisyonundan normal kobra hareketine geçerek bu hareketi tamamlayabilirsiniz. Hareketi ortalama 20 saniye yapın.

Evde Boy Uzatma Hareketleri 1

  • Köprü hareketi: Önemli esneme hareketleri arasında yer alan köprü hareketi için yere uzanın. Dizlerinizi büküp gövdenizi mümkün olduğunca yukarı kaldırın, sonra ilk pozisyona dönün.
  • Masa hareketi: Oturur pozisyonda kollar bükülmeden eller yere yapıştırılmış. Baş geri verilerek vücut bir masa gibi yukarı kaldırılır. Bu şekilde hareket tamamlanır.
  • Yay hareketi: Eller belde, dizlerinizi bükmeden başınızı eğebileceğiniz kadar öne eğin ve başınızı dizinize değdirmeye çalışın. Bu şekilde hareketi 4-8 saniye aralığında tekrar edin. Aynı hareketin eller ensede birleştirilmiş halini de boy uzatmak için uygulayabilirsiniz.
  • Diz üstü germe hareketi: Dizler üzerinde vücut dik pozisyonda iken başı önce öne daha sonra geriye doğru gerin. Hareketi 6-9 saniye kadar sürede tamamlamanız gerekir. Aynı hareketi tamamen üst vücudu öne ve arkaya esneterek de yapabilirsiniz.
  • Kase hareketi: Boy uzatmak için uygulanabilecek en etkili hareketlerden birisi olan kase hareketi için yüz üstü yere uzanan. Kolları ve ayakları uzatıp yukarı doğru kaldırın. Bu şekilde kase gibi bir şekilde vücudunuzu tutun.

Evde Boy Uzatma Hareketleri 2

Yukarıdaki germe, esneme egzersizlerini düzenli bir şekilde uygulayarak boy uzama hızını arttırabilirsiniz.

26 Nisan 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...