Boy Uzatma Teknikleri

Yayınlanma Tarihi: 26 Nisan 2017 Ekleyen: Merve Kara


Boy Uzatma Teknikleri Yayınlanma Tarihi: 26 Nisan 2017
Ekleyen: Merve Kara

Uzun boy, hem kadınların hem erkeklerin sahip olmak istedikleri özellikler arasındadır. Dış görünüşü direkt etkileyen genel boy durumunun yanında bacak boyu da genel vücut hatlarının güzelliği açısından önemlidir. Kısa boyunuzdan ya da kısa bacak boyundan şikayetçi iseniz, bu sorununuzun çözümü için evde kendi kendinize boy uzatma tekniklerini uygulayabilirsiniz.

Boy uzaması, normal şartlarda büyüme döneminin sonuna kadar devam eder. Genel olarak 20-21 yaşlarına denk gelen büyüme döneminin sonunda boy uzaması tamamen durur. Eğer özel bir yöntem uygulanmazsa kişinin boyu o santimde kalır. İlerleyen yaşlarda kemiklerin erimesi, kamburlaşma ya da duruş bozuklukları oluşumuna ile yavaş yavaş boyda kısalma meydana gelebilir. Bu döneme kadar ilerlemeden sabit kalan genel boyun uzaması için evde farklı yöntemler denenebilir. Merak edenler için uzmanlar tarafından hazırlanan boy uzatma teknikleri kitabı adı verilen bazı kitaplarda bu tekniklerin tamamını bulabilirsiniz.

Belirli bir yaşa geldiğiniz halde hala boyunuzun uzamasını istiyorsanız, bazı özel boy uzatma tekniklerinden yararlanabilirsiniz. Daha uzun bir boya sahip olmak için uygulanan evde boy uzatma teknikleri arasında en etkilileri boy uzatma egzersizleridir. Spordan daha farklı olarak çok fazla efor sarf ettirmeyen bu özel egzersizler, vücudun gerilme, esneme ve asılmasına yönelik uygulanan egzersiz hareketleridir. Belirli düzende ve tempoda uygulandığında kısa sürede sonuç vermeye başlayan bu egzersizler ile ortalama olarak 7 ayda 10 cm uzama sağlanabiliyor.

Boy Uzatma Teknikleri 1

Genel vücut hatlarınızdan memnunsanız omurilikten uzama egzersizlerini deneyebilirsiniz. Bu egzersizlerde daha düz ve dik durmayı sağlayan hareketlere yer verilir. Asılma ve tam vücut germe hareketlerini genel boy uzatma egzersizlerinde uygulayabilirsiniz. Eğer bayak boyunuz, gövdenize göre kısa ya da üst bölge ile aynı uzunlukta ise sadece bacak uzatma egzersizlerini denemenizi öneririz. Bu egzersizlerde hem sağ hem sol bacağın gerilmesin sağlayan hareketlere yer verebilirsiniz. Bacaklarınızı mümkün olduğunca gerip uyguladığınız hareketlerde kesinlikle zorlama ya da ağrıya sebep olacak her hangi başka bir şey yapmamaya dikkat edin. Eğer bu egzersizleri yaparken zorlanıyorsanız daha hafif egzersizleri ve daha yavaş hareketler ile yapmaya özen gösterin.

Boy Uzatma Teknikleri 2

Boyunuzun kısa sürede istediğiniz kadar uzaması için basketbolcuların boy uzatma teknikleri denenebilir. Potaya daha yakın olmak, daha rahat basketbol oynamak için gerekli olan uzun boyu sağlamak için bu sporcuların kendilerine has teknikleri vardır. Atlama, sıçrama ve asılma egzersizlerinin uygulandığı bu tekniklerde sporcuların kısa sürede boylarının uzaması sağlanır. Basketbolcu boy uzatma teknikleri olarak geçen bu egzersizleri çocukluk döneminde, ergenlik döneminde ya da yetişkinlik dönemlerinde uygulamak mümkündür. Bayanların ve erkeklerin uygulayabilecekleri bu egzersizleri ve uygulanışlarında dikkat edilmesi gerekenleri aşağıda resimler ile sizlere aktarıyoruz.

26 Nisan 2017

1 Comment so far. Feel free to join this conversation.

  1. Güneş 28 Ekim 2017 at 18:57 - Reply

    Merhaba ben polis olmayı çok istiyorum tek hayalim ama boyum 1.61 yardımcı olur musunuz lütfen yaşım 19

Yorumlarınızı bekliyorum...