Brezilya Fönü Nasıl Yapılır

Yayınlanma Tarihi: 5 Nisan 2017 Ekleyen: Merve Kara


Brezilya Fönü Nasıl Yapılır Yayınlanma Tarihi: 5 Nisan 2017
Ekleyen: Merve Kara

Brezilya fönü, dalgalı ve kıvırcık saçları uzun süre düz, kalın ve daha parlak görünmesini sağlayan ve keratin kullanılarak yapılan bir fön çeşididir. İsminden de anlaşılacağı gibi, kıvırcık saçların bolca görüldüğü Brezilya da ilk olarak ortaya çıkmıştır. Özellikle bayanlar saçlarının bakımı için çokça zaman harcamaktadır. Kıvırcık saçlara sahip kişiler tarafından 4  – 6 ay kadar saçlarını düz olarak kalmasını sağladığı için tercih sebebi olabilmektedir. Makalemizde brezilya fönü hakkında genel bilgiler ile brezilya fönü nasıl yapılır, brezilya fönü kaç günde yapılır, evde brezilya fönü yapma yöntemleri gibi bilgileri bulabileceksiniz.

Özellikle sık sık fön ihtiyacı olan çalışan bayanların tercih ettiği brezilya fönü toplamda 3 günde tamamlanmaktadır. Fönün ilk günündeki işlem en uzun süren işlemdir ve yaklaşık olarak 1,5 – 2 saat sürebilmektedir. İkinci ve üçüncü günlerde ise sadece saç düzleştirici ile saçlara ısı verilmektedir. Üçüncü günün sonunda ise saçların yıkanması ile birlikte fönleme işlemi tamamlanmaktadır.

Brezilya fönü yapacak veya yaptıracak olanların, fön yaptırmadan önce bilmesi gereken birkaç nokta bulunmaktadır. Özellikle, kozmetik ürünlerinde kullanılan formaldehit maddesinin, her ne kadar üreticilerin ürünlerinde olmadığını söyleseler de yapılan incelemelerde brezilya fönü solüsyonlarında da bulunduğu tespit edilmiştir. Formaldehit, normalde kozmetik ürünlerinde kullanımı kısıtlanan, sadece koruyucu olarak % 0,02 oranında kullanılmasına izin verilen bir maddedir ve kansorejen etkisi bulunmaktadır. Brezilya fönü yaptırmadan önce kullanılacak olan ürün hakkında bilgi sahibi olmak bu nedenle önemlidir.

Ayrıca, alerjik rahatsızlıkları olan ve astım hastalarının, hamile ve hamilelik şüphesi olan bayanların brezilya fönü yaptırması sakıncalıdır. Özellikle ilaçlı yani keratin sürülen saçlara ısı uygulaması yapıldığı esnada çıkan duman teneffüs edilmemeli, solüsyonun saça uygulanması esnasında cilde temas etmemesine dikkat edilmelidir. Bu ve benzeri nedenlerden dolayı brezilya fönünün, uzman kişiler tarafından yapılması ve piyasada ucuz bir şekilde kalitesiz ürünlerle brezilya fönü yapan  kişilerinde tercih edilmemesi gerekmektedir.

 Brezilya Fönü Nasıl Yapılır 1

Evde Brezilya Fönü Nasıl Yapılır

Evde veya kuaförde yapılan veya yaptırılan brezilya fönü ile ilgili işlemler aynıdır. Brezilya fönü kaç günde yapılır diye merak edenler için hemen söyleyelim, brezilya fönü işlemler basit olmakla birlikte toplamda 3 gün içerisinde tamamlanmaktadır. Bu süre içerisinde saçlar yıkanmaz ve her 3 gün içerisinde de saçlar saç düzleştirici ile düzleştirilir. Evde brezilya fönü  yapmak isteyenler için yapılması gerekenleri madde madde anlatmadan önce brezilya fönünün uzman kişiler tarafından yapılmasının önerildiğini hatırlatırız.

Evde Brezilya Fönü Nasıl Yapılır

  • Öncelikle ilk işlem olarak saçlar yıkanır ve tamamen temizlenir.
  • Yıkanan saçlar saç havlusu ile % 80 – 90 oranında kurutulur.
  • Hafif nemli olan saçlar, keratinin tam ve rahat sürülebilmesi için 4 bölüme ayrılır ve saçlarınızın uzunluğuna göre aldığınız üründeki belrtilen oranda keratin saçlara sürülür. Bu süreç içerisinde keratinin cilde, saç derisine ve ensenize temas etmemesine özen gösterin.
  • Saçlara sürülen keratinin saçların her tarafına nüfus etmesi için ince dişli tarak ile saçlar taranır.
  • Yaklaşık 20 dakika kadar bekledikten sonra, orta sıcaklıktaki bir fön makinesi saçlar kurutulur. Yüksek ısı kullanılması keratinin erken tepki vermesini sağlayacağı için sakıncalıdır.)
  • Saçlar, kalın telli olanlar için 230, inc telliler için 205 derecede saç düzleştirici ile iince ince tutamlar halinde 7 – 8 defa düzleştirilir. Düzleştirme işlemi esnasında çıkan dumanın teneffüs edilmemesine özen gösterin.
  • İlk günün işlemi bittikten sonra, ertesi gün düzleştirme işlemi tekrarlanır. Üçüncü gün de aynı şekilde düzleştirme işlemi yapıldıktan sonra saçlar yıkanır ve brezilya fönü tamamlanmış olur.

Evde brezilya fönü yapanlar veya kuaförde yapılan işlemler temelde aynı olmaktadır. Ancak kullanılacak malzemenin seçilmesi, keratinin saçlara iyice yedirilmesi, cilde temas etmemes, düzleştirme esnasındaki duman etkileri gibi olumsuz sonuçlar doğurabilecek işlemler için dikkatli olunması gerekmektedir.

5 Nisan 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...