Burun Kanaması Nasıl Durdurulur

Yayınlanma Tarihi: 15 Şubat 2017 Ekleyen: Merve Kara


Burun Kanaması Nasıl Durdurulur Yayınlanma Tarihi: 15 Şubat 2017
Ekleyen: Merve Kara

Burun kanaması özellikle yaz aylarında sıklıkla görülebilir. Sıcak hava ve basıncın etkisiyle oluşur. Sık sık tekrar eden burun kanamaları dikkatle takip edilmeli, altında yatan nedenler tespit edilmelidir. Çünkü bu kanamalar yüksek tansiyona bağlı olabileceği gibi çok çeşitli nedenlere de bağlı olabilir. “Ah benim burnum hep kanar, nasıl olsa geçer” demeyin yazımızı mutlaka okuyun. Yazımızda burun kanaması nasıl oluşur, nedenleri nelerdir inledik. Ayrıca çok merak edilen evde burun kanaması nasıl durdurulur sorusunun yanıtını araştırdık.

Belirttiğimiz gibi burun kanamasının çeşitli nedenleri olabilir. Bunlar damarlara bağlı anlık travma sonuçları olabileceği gibi daha tehlikeli bir hastalığın habercisi de olabilir. Öncelikle burun kanaması hangi nedenlerden oluşur bakalım:

Atardamar kaynaklı burun kanaması: Burun fizyolojisi gereği giriş bölgesinde damar ağı çok zengindir. Damarlar kanamaların en sık görünen nedenidir. Ayrıca bu bölgeye alınan darbeler damarları zedeler ve kanama oluşur.

Sinüzit ve yüksek tansiyonun neden olduğu burun kanaması: Genelde burun kanaması sıcak ve soğuk havada oluşuyor ve kendiliğinden duruyor.  Zaman zaman çeşitli kazalar burun kanamasına neden olabiliyor. Çocuklarda ise üst solunum yolu hastalıkları ile burunlara sıkıştırılan yabancı cisimler kanama sebebi oluyor. Ama en etkili bir diğer yöntem ise yüksek tansiyon, kanama bozukluğu hastalıkları ve sinüzit gibi hastalıklar burun kanamasının nedeni olabiliyor. Bu rahatsızlıklar kanamayı arttırıyor.

Tümör habercisi olabilecek burun kanamaları: Eğer burun kanamanız tek taraflı ise sürekli tekrarlıyorsa bu kanamalar özellikle takip edilmelidir. Çünkü bu kanamalar burun ya da sinüs kaynaklı tümölerin neden olduğu kanamalar olabilir.

Burun Kanaması Nasıl Durdurulur 1

Burun Kanamasına Hangi İlaç İyi Gelir?

Burun kanamasını önlemek için, rahatsızlığın neden kaynaklandığından emin olmadan ilaç kullanmak ve tavsiye etmek doğru değildir. Öncelikle kanamanın teşhisinin yapılması uygun olacaktır.  Sonrasında bir ilaç tedavisi dokturunuz uygun görürse uygulanacaktır. Bizim önerilerimiz acil müdahale durumunda neler yapılacağı ve bu müdahale sırasında kullanılacak ilaçlar neler olabilir şeklindedir.

Burun Kanamasına Hangi İlaç İyi Gelir?

Eğer çocuğunuzda burun kanaması oluyorsa bu bilgi içinizi rahatlatabilir: Burun kanamaları çocukluk döneminde en çok iki ile on yaş aralığında; yetişkinlikte ise  elli ile seksen yaşları arasında görülmektedir. Burun kanamalarında halk arasında uygulama başı hemen geriye atmak şeklindedir. Bu çok yanlış bir uygulamadır.

 Burun kanamasında baş nasıl tutulur? En doğru yöntem burna iki parmak ile sıkıca bastırırken, başı öne doğru eğmek olacaktır. Bu arada ağızdan nefes alıp verme işlemi yapılır. Bu baskı işlemi beş ila on dakika arasında yapılması gerekir. Böylece kanama durdurulabilir. Ayrıca kanamayı durdurmak için burna buz uygulanması gerekir. Buzun da direkt olarak değil üzerine bez sararak uygulanması faydalı olacaktır.

Burun Kanamasına Hangi İlaç İyi Gelir? 1

Burun kanamasında özellikle yüksek tansiyonu olan hastalarda aspirin ya da kumadin türevi ilaçlar kullanılır. Bunlar kanı sulandırdığı için kanamayı etkiler. Aynı zamanda tampon uygulaması yapılır. Ancak kanama durduktan sonra tamponun alınması burun içi mukozal yırtık oluşmasına, kanama sıklıklarına neden olabilir. Bu durumun günümüz teknolojisinde alternatifi mevcuttur: Eriyebilen tamponlar. Bu tamponlar ön ve arka tamponlar şeklinde uygulanabilmektedir. Eğer tüm bu müdahalelere rağmen kanama bir türlü durdurulamadıysa ameliyat ortamında hastanın değerlendirilmesi gerekir. Bu ortamda endoskopik muayene yapılır ve kanamaya neden olan damar yırtığına müdahale edilir.

Burun kanaması durduktan sonra kanama yeniden oluşabilir. Bunun önlenmesi için mümkün olduğunca bir süre sümkürmemeye dikkat edilmelidir. Ağır bir malzeme kaldırmamalı, başı mutlaka göğüs üstünde tutmalıdır.

2 Mayıs 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...