Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır

Yayınlanma Tarihi: 5 Mart 2017 Ekleyen: Merve Kara


Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır Yayınlanma Tarihi: 5 Mart 2017
Ekleyen: Merve Kara

Burun iki nedenle tıkanabilir. Birincisi; polen, toz, hayvan tüyü ve öteki alerjenlere maruz kalındığında burun içinde bulunan kan damarlarının şişmesi, ikincisi ise; gene alerjik ya da hastalığa bağlı olarak mukus üretiminin artmasıdır. Neticede tıkalı burun, solunum güçlüğü, burun akıntısı, burunda kaşıntı ve ağızdan nefes alıp vermek zorunda kalındığı için ağız kuruluğuna neden olur. Tıkalı burnu evde açmak için bazı reçeteler var, ancak burun akıntısı kanla birlikte görülüyorsa veya burnunuz 7 günden fazladır tıkalıysa ne olursa olsun bir doktora görünmelisiniz. Burun tıkanıklığını ne açar? Sorusuna verilebilecek en etkili cevaplar ise şöyledir:

Burun Tıkanıklığına Bitkisel Çözüm

Yarım çay bardağı ılık suyun içerisine bir çay kaşığı kadar tuz atılır ve iyice karıştırılır. Birkaç damla halinde tıkalı olan buruna damlatılan tuzlu su, burun tıkanıklığı açma konusunda son derece etkili olmaktadır. Tuzlu su, mukusun dışarı atılmasına destek verir ve çocuklarda da kullanılabilir. Tuzlu suyun genzinizi yakmaması için şiddetli ve hızlı bir şekilde burnunuza çekmemeniz gerekir. Sırt üstü uzanın ve varsa damlalıkla damlatın. Bir burun deliği için 4-5 damla kâfi olacaktır. Tesirini göstermesi için 5-10 dakika bekleyin. Sakinleştirici etkisi bulunan papatya çayının buğu tıkalı burnu açmak için de kullanılabilir. Bir tencereye 2-3 bardak dolusu su doldurup kaynatın. Kaynadıktan sonra ocağı kapatın ve 10 dakika kadar soğumasını bekleyin. Hafifçe soğuduktan sonrasında 6-7 adet papatya çayı poşetini suya koyun ve tencerenin kapağını kapatıp 5 dakika bekleyin. Daha sonra tencerenin kapağını açarak çayın buğunu burnunuzdan solumaya çalışın ve buğu tesirini kaybedinceye kadar devam edin. Burun tıkanıklığı açmak için bu da etkili bir çözümdür.

Soğanın güçlü kokusu aynı mentol şeklinde, burun tıkanıklığını açmak için kullanılabilir. Soğan kokusu gibi keskin kokular, burundaki mukus salgısının yoğunluğunu hafifletirken aynı zamanda burun tıkanıklığına da çözüm olabilmektedir. Soğanı kullanırken gözlerinizin yanmaması için hafifçe nemli bir havluyu göz bandı benzer biçimde kullanabilirsiniz. Soğan kokusunun yanı sıra mentol gibi keskin kokular da bu konuda yeterli olabilmektedir.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır 1

Nemli havada nefes alıp vermek irrite olmuş dokuların, burundaki ve sinüslerdeki şişmiş kan damarlarının sakinleşmesine destek verir. Nemlendirme aygıtı odanın içindeki nemi rahatça arttırabilir. Bu aygıt suyu neme çevirir ve bu rutubet de yavaşça havayı doldurur. Nemlendirici cihazlar ek olarak sinüslerdeki mukusu incelterek sıvıların burnunuzdan akıp gitmesini ve dolayısıyla düzgüsel nefes alıp vermenize geri dönmenizi sağlar. Nemli havada nefes alıp vermek iltihap ve tahrişin niçin olduğu tıkanıklığın rahatlamasına destek sunar.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır 2

Burun tıkanıklığı nasıl açılır evde sorusuna karşılık olarak; nemlendirici cihaz da olduğu gibi buharlı bir duş almak da burun ve sinüslerdeki mukusun incelmesine ve iltihabın azalmasına destek sağlar. Bundan dolayı kısa bir süreliğine de olsa nefes alıp vermeniz normale basar. Aynı etkiyi sıcak su dolu bir kaptan yükselen buharla da sağlayabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereksinim duyulan lavaboyu yahut bir kabı sıcak su ile doldurmak ve başınıza bir havlu koyduktan sonra derin derin nefes alıp vererek buğu solumak. Yüzünüzün yanmaması için sıcak suya ve buhara dikkat edin. Burnunuz tıkalı olduğunda bolca bol sıvı tüketin. Su, çay, çorba veya meyve suları şeklinde içecekler genizde ki mukusun incelmesine ve böylece sinüslerdeki baskının azalmasına destek sunar. Böylelikle burnunuzdaki sıvılar da dışarı atılabilir. Eğer hem burnunuz tıkalı hem de boğazınız ağrıyorsa ılık bir çay ya da çorba acının hafiflemesine yardımcı olabilir.

2 Mayıs 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...