Çam Sakızı Lekesi Nasıl Çıkar

Yayınlanma Tarihi: 10 Şubat 2017 Ekleyen: Merve Kara


Çam Sakızı Lekesi Nasıl Çıkar Yayınlanma Tarihi: 10 Şubat 2017
Ekleyen: Merve Kara

Hemen hemen herkesin başına bela olan bir durumu ele almak isterim. Peki tam olarak neyden bahsediyorum? Sanırım çam sakızı ile tanışmayanınız yoktur öğle değil mi? Nasıl baş belası bir hal alabileceğini hepimiz biliyoruzdur. Günlük hayatımız içerisinde pek karşılaşmasak da özellikle hepimizin sevdiği güzel piknik ortamlarında başımıza gelme ihtimali oldukça yüksek. Sanki kimyasal bir yapıştırıcı gibi bulaştığı yerden çıkarmak oldukça zor ve zahmetlidir. Bununla ilgili herkesin muhakkak bildiği değişik yöntemler vardır, gelin biraz bunlardan bahsedelim.

Yukarda da bahsettiğim gibi özellikle sıcak havalarda muhakkak kendimizi doğaya bırakırız. Bunun başında genelde olarak en keyif aldığımız yerler piknik alanları olur. Havaların ısınmasıyla birlikte çamların üzerinden akan sıvı bal kıvamında olan meşhur çam sakızı bizim başımıza bela olabilir. Pe ki nasıl baş ederiz bu leke ile, en bilinen yöntem olarak leke çıkarma özelliği kuvvetli olan limon kullanılabilir. Limonu elimizi sıkıp yapışan lekeninin kurumasını önleyerek yumuşaması ve bol su ile yıkayarak çıkmasını sağlayabiliriz. Tek başına bu yeterli midir? Tabi ki değil.

Etkili yöntemlerden birisi de kolonya ile yıkamak olacaktır. Yine limon ile yapıldığı gibi elimize bolca dökerek ve yapışan bölgeye masaj uygulayarak bulaşan lekeyi kolayca yumuşatabilir ve sonrasında kalıp sabun ya da yoksa sıvı sabun desteği ile çıkarabiliriz. Aslında çam sakızı elinize ya da vücudunuzun herhangi bir yerine bulaştıysa bence şanlısınız demektir. Çünkü çok zahmeti olmayacak ve sizi çok rahatsız etmeyecektir. Lekeden kurtulmanız da kolay olacaktır.

Sadece yapışkan özelliğinin size verdiği rahatsızlık biraz can sıkabilir. Onun dışında dert edeceğiniz bir durum yok demektir. Asıl sorun kıyafetlerimize yapışan çam sakızı lekesi olacaktır. Bu biraz daha meşakkatli bir hal alabilir. Öyleyse gelin böyle bir durumla nasıl baş edeceğimizi anlatayım

Çam Sakızı Lekesi Nasıl Çıkar 1

Kumaştan Çam Sakızı Lekesi Nasıl Çıkar?

Hiç beklemediğimiz bir anda elbisemizin herhangi bir tarafına yapışmış bir çam sakızı lekesi oldukça canımızı sıkacaktır. Hele bir de bizim için değerli bir elbise ise bu durum daha da kötü bir hal alacaktır. Ama bu durum içinizi karartmasın her leke ile olduğu gibi çam sakızı lekesi ile de başa çıkmak mümkün. İlk bilinen yöntem olarak leke bulaşmış bölge üzerine kolonya dökülerek lekeyi çok fazla yaymadan çitilemek olacaktır. Kolonyanın içerisindeki alkolün temizleme etkisinin olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Yapışkan özellikte olan bu leke kolonya ile yumuşayacaktır, yumuşuma sonrası normal sıvı sabun yerine özellikle kalıp sabun kullanılması önemli bir ayrıntıdır. Kalıp sabun lekeyi kumaşın dibine indirmez aksine kumaşın üzerinden kazıyarak kaldırır ve lekeli bölge bu sayede temizlenir.

Kumaştan Çam Sakızı Lekesi Nasıl Çıkar?

Bir diğer yöntem ise çam sakızı bulaşmış kumaşı bir buzdolabı poşetine koyarak ağzını kapatırız ve buzluğa koyarız. Bir iki saat dolapta kaldıktan sonra lekeli bölge donmuş olacaktır. Ve poşetten çıkarıp lekeli bölgeyi ovalayarak donan çam sakızının kalıp halinde çıkacağını göreceksiniz.

Bu yöntem kolonyadan daha iyi ve kumaş ömrü açısından daha sağlıklı olandır. Çünkü bu sayede kumaşa herhangi bir zarar vermemiş olacaksınız. Elbisemizde deforme olmamış olacaktır. Tek yapmanız gereken bu yöntemi uyguladıktan kısa bir süre sonra o bölgeyi soğuk su ile ovup daha sonra makinaya atmanız. Böylece yıkama bittikten sonra göreceksiniz elbisenizde kalıcı bir iz ya da leke kalmamış. Sonuç olarak şöyle düşünelim çam sakızı lekesi ile her zaman karşılaşabiliriz. Önemli olan bu durumda ne yapacağımızı biliyor olmak.

10 Şubat 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...