Çaydanlık Kireci Nasıl Temizlenir Pratik Bilgiler

Yayınlanma Tarihi: 20 Ocak 2017 Ekleyen: Merve Kara


Çaydanlık Kireci Nasıl Temizlenir Pratik Bilgiler Yayınlanma Tarihi: 20 Ocak 2017
Ekleyen: Merve Kara

Kim şöyle bir tavşan kayı çay sevmez ki bu ülkede? Sabah kahvaltısının, arkadaş buluşmalarının, beş çaylarının akşam yemek sonrası keyiflerinin vazgeçilmezidir. Ancak çelik çaydanlıklar çok çabuk kirlenir. Her çay demlemeden sonra demlik bölümünün içinde dalga dalga çay lekeleri kalır. Suyu kaynattığımız alt haznesinde ise oturduğunuz bölgedeki suyun kirecine göre zamanla kireç tabakaları oluşur. Çaydanlık kireci nasıl çözülür diye merak ediyorsanız yanıtları bu yazımızda bulacaksınız.

Öncelikle kimyasal bir temizlik yerine doğal ürünlerle neler yapabiliriz bir bakalım… Öncelikle evinizde beyaz sirke olmasını tavsiye ederiz. Bu vereceğimiz tarifte kullanacağız, ayrıca yeşilliklerin yıkanmasından tezgah temizliğine kadar bir çok konuda rahatlıkla kullanacağınız için mutlaka evlerde olmalı.

Çok vaktim yok, çaydanlık kireci nasıl çıkar, hemen temizlemek istiyorum diyorsanız, çaydanlığınızın içinde sirke koyun, bir miktar tuz atın bir fırça ya da bulaşık süngeri ile temizleyin, durulayın ve kurulayın ki üzerinde su lekesi izleri kalmasın.

Yok biraz vaktim var diyorsanız çaydanlığın içine beyaz sirke koyun bir gece bekletin. Ertesi sabah içine bir kaşık karbonat ekleyin, sünger ya da kullanmadığınız bir fırça yardımıyla içini iyice ovalın. Sonra içine sıcak su koyun, sirke kokusunun çıkmasına yardımcı olacaktır, durulayın ve kurulayın. Kullanacağınız süngerin detarjan içermemesini öneriyoruz çünkü detarjan kokusu demlediğiniz çaya sinebilir. Bu arada kullandığınız bu sirkeli tuzlu ya da karbonatlı karışımı dökmeyin hemen. Tezgah temizliği ya da soğan tahtalarınızın temizliğinde de kullanabilirsiniz. Çaydanlığınızın dışındaki lekeler içinde yine sirkeli suyu kullanabilirsiniz. Bir bezi sirkeli suya batırın ve çaydanlığın dış yüzeyini silin. Kireçlenmiş çaydanlık nasıl temizlenir sorusu için işte size pratik iki öneri. İkisi de denenmiş ve onaylanmış.

Çaydanlık kireci nasıl geçer için bir başka temizlik tarifi de şöyle… Bir adet papatesin kabuklarını soyun, hatta papates yemeğini yaptığınız gün kabukları atmayın bir yerde biriktirin ve bu iş için kullanının, çaydanlığın içine atın. Bir miktar limon tuzu ve su ekleyin. Ocağın üstüne koyup yarım saat kaynatın. İçini iyice ovalayın, durulayın. Pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz.

Bir başka öneride de sadece sirke kullanmak. Kireç tutan çaydanlığınızın içine birkaç damla sirke damlattığınız su dolduruyorsunuz ve iyice kaynatıyorsunuz. Sonra yıkayıp, duruluyorsunuz ve tertemiz!

Çaydanlık kireç tutmaması için ne yapılabilir? Çok basit bir formülü var aslında. Kahvaltıda kırdığınız yumurtaların kabuklarını atmayın, bir kenarda toplayın. Kahvaltının ardından çaydanlığın içine koyun, üzerine su ilave edin ve kaynamaya geçince on dakika kadar kaynatın. Sonra çaydanlığı yıkayın. Çaydanlığınız kireç tutmayacaktır.

caydanlik kirec

Kireç Çözücü İle Çaydanlık Nasıl Temizlenir?

Çaydanlıkta kireç çözücü nasıl kullanılır? Tüm bu önerdiğimiz yöntemler işe yaramıyorsa, çok inatçı bir kireç sorunuyla uğraşıyorsunuz demektir. Bu durumda kireç çözücü kullanabilirsiniz. Piyasada birçok marka kireç çözücü bulunmaktadır. Bunlardan herhangi birini temin ettikten sonra öncelikle kullanma talimatlarını dikkatlice okuyun, sonuçta kimyasal bir ürün pişirme ürününüzde kullanılacak dikkatli olmanız gerekli. Yine diğer tariflerde olduğu gibi önce çaydanlığınıza su koyun sonra üzerine yarım bardak kireç çözücü ekleyin yarım saat ekleyin.  Aralıklarla çaydanlığınızı sallayın bu şekilde üst kısımlarda oluşmuş kireç lekeleri de etkilenecek ve çözülecektir. Sürenin sonunda çaydanlığı durulayın. Kireç çözücüyü direkt olarak çaydanlığa sürmeyin. Mutlaka sulandırarak kullanın. Kimyasal bir ürün olan kireç çözücü, çaydanlığın tabanlığının incelmesine ve delinmesine neden olabilir.

caydanlik kirec cozucu

20 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...