Çikolata Yapımı

Yayınlanma Tarihi: 11 Eylül 2017 Ekleyen: Merve Kara


Çikolata Yapımı Yayınlanma Tarihi: 11 Eylül 2017
Ekleyen: Merve Kara

Çikolata yapımı ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi bulabileceğiniz makalemizi dikkatli bir şekilde okumanızı öneriyoruz. Evde kişisel bilgi ve becerilerinizle fabrikasyon yapımı çikolataları aratmayacak güzellikte çikolatalar hazırlayabilirsiniz. Bununla ilgili olarak evde çikolata yapımı hakkında detayları sizlerle paylaşmak istiyoruz. Evde çikolata yapmak sanıldığı kadar zor bir iş değildir. Gerekli olan malzemleri çok kolay bir şekilde temin edebilir ve en fazla 45-50 dakika içerisinde mükemmel lezzete sahip çikolata yapabilirsiniz. Evde çikolata yapmak için öncelikli olarak aşağıdaki malzemeleri hazırlayabilirsiniz.

  • 3 adet yumurta
  • 3 yemek kaşığı kakao
  • 1 paket vanilya
  • Yarım paket margarin
  • 9 yemek kaşığı un
  • 9 yemek kaşığı şeker

Öncelikli olarak bu malzemeleri hazır hale getirmelisiniz. Evde çikolata yapmak ksinlikle zevkli bir uğraştır. Bunun için ilk birkaç denemenizde mükemmel sonucu alamıyacak olabilirsiniz. Ancak, kesinlikle pes etmemeli ve inatla denemeye devam etmelisiniz. Birkaç denemenin sonunda ev yapımı çikolata konusunda usta bir aşçı durumuna gelmiş olacaksınız. Şimdi de bu özel tarifin hazırlanışını sırasıyla anlatmaya çalışalım.

İlk yapılacak işlem yumurta ve şekeri derin bir kap içine dökmektir. Yumurta ile şekeri ortalama 15 dakika kadar iyice çırpmalısınız. Daha sonra margarin dışında kalan diğer tüm malzemeleri kabın içine ilave etmelisiniz. Bu aşamada tekrar çırpmaya başlamalı ve 25 dakika kadar devam etmelisiniz. Yarım paket margarini bir tavada eritmeli ve ılımaya bırakmalısınız. Ilıyan margarini kabın içerisine ekleyip karıştırak çikolatanızı hazır hale getirmiş olacaksınız. Çikolatanız artık yemeye hazır hale gelmiş sayılır. Bu haliyle tüketmek isterseniz sıcak çikolata olarak tüketebilirsiniz. Yok ben sıcak çikolatayı sevmiyorum derseniz de, özel olarak temin ettiğiniz çikolata kalıplarına dökebilir ve buzdolabına koyabilirsiniz. Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi sıcak çikolata yapımı ham halidir. Kalıp şeklinde olmasını isteyenlerin çikolata kalıplarına ihtiyacı olacaktır.

Çikolata Yapımı 1

Sıcak çikolata yapımında önemli bir ayrıntıyı da sizlerle paylaşmak istiyoruz. Önerimiz vanilyaın tamamını dökmemenizdir. 1 paket vanilyanın tamamını dökmeniz durumunda çikolatada ağır bir koku oluşabilir. Bu nedenle yarısından biraz fazlasını dökmeniz yeterli olacaktır. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok sayıda çikolata fabrikası bu lezzeti sizlere sunmaya çalışsa da, sizin kendi hünerlerinizle hazırlayacak olduğunuz çikolatanın tadı bir başka olacaktır. Bu nedenle hiç üşenmeyin ve hemen denemeye başlayın. Daha önce ben hiç çikolata yapmadım, hiçbir bilgim yok ya da beceremem demeyin.

Herkesin kolay bir şekilde yapabileceğini ifade etmek istiyoruz. Önemli olan bu tür uğraşları seviyor olmanız ve merak etmenizdir. Bu özellikleri barındıran özellikle ev hanımlarını vermiş olduğumuz tariften faydalanarak ev yapımı çikolata yapmaya davet ediyoruz. Özellikle ev yapımı çikolata sosu noktasında endişe duyabilirsiniz. Endişe duyulacak bir durum söz konusu değildir. Görüldüğü üzere çikolatanın hem kendisini, hem de sosunu hazırlamak fazla zamanınızı almayacaktır.

Çikolata Yapımı 2

Çikolata eşsiz ve yeri dolmayacak lezzetlerden biridir. Çok farklı şekillerde ve tatlarda sunulmaktadır. Hazırlamış olduğunuz çikolataların içerisinde fındız, fıstık, ceviz ve benzer ürünlerde ekleyebilirsiniz. Bu noktada iş size düşmektedir. Sizde fabrikaların sunmuş olduğu klasik çikolata türlerinden sıkıldıysanız, hemen bu tarif yardımı ile işe koyulabilirsiniz. Ev yapımı çikolatalarınızı özel kalıplara koyarak buzdolabında uzun süre saklayabilirsiniz. Daha önceden hazırlamış olduğunuz çikolataları misafirlerinize çay ya da kahve ile birlikte ikram edebilirsiniz. Bu özel tarifi başarı ile uyguladıktan sonra kendinizle gurur duymak hakkınız olacaktır. Kişisel becerinize güvenin ve sevdiklerinizi yeni lezzetlerle tanıştırın. Bu eşsiz lezzeti güzel bir sunum ile taçlandırabilirsiniz.

Çikolata Yapımı 3

11 Eylül 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...