Çılbır Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 14 Temmuz 2017 Ekleyen: Merve Kara


Çılbır Tarifi Yayınlanma Tarihi: 14 Temmuz 2017
Ekleyen: Merve Kara

Kolay bir tarif araştırıyor ve denemek istiyorsanız çılbır nasıl yapılır sorusunu araştırmanızı şiddetle tavsiye edebiliriz. Hele bu tarif yumurta gibi kolay bulunabilecek ve her zaman elinizin altında olan bir malzeme ise tarifi daha çekici kılabilir. Yumurta tarifleri genellikle yemek yapmaya yeni başlayanlar için tercih edilen tariflerdir. Yapılışı öğrenmek için çılbır tarifi video izleyebilir ya da aşağıdaki tariften yararlanarak videoya ihtiyaç duymadan tarifi yapabilirsiniz. Çılbır tarifi Oktay usta çılbır nasıl yapılır?

Gelelim çılbır nasıl yapılır tarifi çılbırın nasıl yapılacağına. Gönül rahatlığıyla deneyebileceğiniz bu tarifle iki- üç kişilik bir öğünü rahatlıkla çıkarabilirsiniz.

Çılbır Tarifi İçin Gerekli Malzemeler:

  • -3- 4 adet yumurta (yumurta sayısını kişi sayısına göre ayarlayabilirsiniz)
  • -2 yemek kaşığı tereyağı
  • -İstenilen miktarda pul biber ( Acı sevenler miktarı çoğaltabilir)
  • -tuz
  • -4-5 bardak su (kaynatmak için)

Eğer basit bir çılbır yapmak istiyorum diyorsanız;

Bir tencereye koyduğunuz suyu içine tuz da ekleyerek güzelce kaynatın. Kaynayan suya yumurtaları birer birer kırın. Yumurtaları kaynayan suyun içinde 4-5 dk pişene kadar bekletin. Yumurtalar piştikten sonra delikli bir kepçeyle ya da kevgirle yumurtaların suyunu güzelce süzerek tabağa yerleştirin. Dilerseniz üzerine pul biber ekleyerek servis edebilirsiniz.

Çılbır Tarifi 1

Eğer çılbır tarifini zenginleştirmek isterseniz yumurtaların üzerine ayrı bir kapta hazırlayacağınız sarımsaklı yoğurdu ekleyebilirsiniz. Üzerine tereyağı ve naneleri dilerseniz de pul biberi ekleyerek bir tavaya koyup güzelce kızdırın. Ardından yumurtaların üzerine hazırladığınız sarımsaklı yoğurdu ilave edip yoğurdun üzerine kızgın tereyağı gezdirin. Yumurtaları sıcak olarak servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Not: Dileyenler, (sirkenin kokusundan hoşlanmayanlar için geçerli olmayabilir) yumurtaları kaynatırken suya bir yemek kaşığı sirke ekleyebilirler.

Çılbır Tarifi 2

Hatırlatma: Yumurtaları sıcak suya kırarken dağılmasını ve şeklinin güzel olmasını istiyorsanız yumurtaları suya yaklaştırarak kırmalısınız.

14 Temmuz 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...