Dalak Büyümesi

Yayınlanma Tarihi: 29 Ekim 2017 Ekleyen: Merve Kara


Dalak Büyümesi Yayınlanma Tarihi: 29 Ekim 2017
Ekleyen: Merve Kara

Karnın altında ve göğüs kafesinin hemen altında yer alan dalak bazı nedenlerden dolayı büyemektedir. Dalağın büyümesi normal bir durum değildir. Bu makalemizde dalak büyümesinin neden olduğu, ne gibi riskler oluşturduğu ve dalak büyümesi belirtileri nasıl kendini gösterdiği konusunda bilgiler vermeye çalışacağız.

Dalak büyümesi şişme şeklinde ortaya çıkar ve belli hastalıklardan dolayı olabilmektedir. Karaciğer hastalıklarından kansere kadar pek çok hastalığın belirtisi olabilmektedir. Tıbbi olarak dalak büyümesine Splenomegali adı verilmektedir. Daha çok yetişkinlerde görülse de, çocuklarda da olabilmektedir. Dalak büyümesi sağlığı etkileyen nedenlerin başında gelmektedir. Bu tür bir durumda acilen doktora başvurulması gerekmektedir. Yazımızın devamında dalak büyümesi neden olur diye merak edenler için bilgiler vermeye devam edeceğiz.

Dalağın Görevleri: Dalağın insan vücudu içerisinde üstlenmiş olduğu pek çok önemli görev mevcuttur. Kişiyi her türlü enfeksiyona karşı koruma görevi vardır. Vücut sıvısını dengede tutma yine görevleri arasındadır. Kanın filtrelenmesi ve zararlı maddelerden korunması dalağın önemli görevleri arasında sayılmaktadır. Dalağın bu görevleri bulunurken, olmazsa olmaz bir organ olmadığını da ifade etmemiz gerekiyor. Bir kalp ya da böbrek gibi hayati öneme sahip organ değildir. Dalaksız yaşayabilen çok sayıda insan bulunmaktadır.

Dalak Büyümesi Nedenleri: Dalak büyümesinin nedenleri oldukça fazladır. Çeşitli kanser türlerinden dolayı dalak büyüme yapabilir. Karaciğerin çalışmasında ortaya çıkan sorunlardan dolayı da dalak büyümesi olabilmektedir. Bunun yanında aşırı alkol ya da uyuşturucu kullanımı, hurler sendromu, dalağın darbe alması, damarlar üzerinde ortaya çıkan çeşitli sorunlar, lenf sistemlerinde oluşan problemler ve dalak tümöründen dolayı dalak büyümesi olabilmektedir.

Dalak Büyümesi Belirtileri: Dalak büyümesinin pek çok belirtisi vardır. Bu bölümde dalak büyümesi nedir diye merak edenler için problemin belirtilerinden söz ediyor olacağız. En sık görülen dalak büyümesi belirtileri aşağıdaki gibidir.

Dalak Büyümesi 1

 • Sürekli tokluk hissinin oluşması ve az yiyip çabuk doyulması
 • Dalağın olduğu bölgede şişlik oluşması ve ağrıların artması
 • Hazımsızlık yaşanması
 • Karın bölgesinde ağrıların başlaması
 • Sırt bölgesinde ortaya çıkan ağrılar
 • Halsizlik ve yorgunluk oluşması
 • Cildin solgunlaşması
 • Ani kilo kaybının yaşanması
 • Sık hastalanma
 • Anemi ve sarılık oluşması
 • Yüksek ateş ve vücutta kolay kanama olması
 • Sık tekrarlayan enfeksiyonlar

Dalak Büyümesi 2

Dalak Büyümesi Teşhisi: Yukarıda ifade edilen belirtilerin ortaya çıkması durumunda hiç vakit kaybedilmemeli ve hemen doktora başvurulmalıdır. Dalak büyümesinin teşhisi için yapılması gereken bir takım tıbbi kontrol ve testler bulunmaktadır. Bu tür bir şikayet karşısında öncelikli olarak kan testi yaptırılmalıdır. Kırmızı ve beyaz kan hücreleri bu testlerle kontrol edilmektedir. Ultrason ve bilgisayarlı tomografinin de muhakkak çektirilmesi gerekmektedir. Bu yöntemle dalak büyümesinin diğer organ ve damarlara etki edip etmediği tespit edilmektedir. Son olarak manyetik rezonans görüntüleme yapılmalıdır. Bu işlemle de dalak kan akışı izlenmektedir.

Dalak Büyümesi 3

Dalak Büyemesi Tedavisi: Dalak büyümesi için tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Yazımızın son bölümünde de dalak büyümesi tedavisi ile ilgili bilmeniz gerekenleri aktarıyor olacağız. İlk olarak dalak büyümesine neden olan etkenler belirlenmelidir. Uygulanacak tedavi yöntemi bu nedene göre olmalıdır. Daha sonra dalak büyümesine neden olan hastalığın tedavi edilmesi şarttır. Örneğin siorazdan kaynaklı bir dalak büyümesi mevcut ise, öncelikli olarak sirozun tedavi edilmesi büyük önem arz etmektedir. Kesin çözüm için ameliyat yöntemini başvurulmalıdır. Bu yöntem ile dalağın onarımı ya da dalağın tamamen alınması tercih edilebilir. Yapılacak olan test, görüntüleme ve kontrollerden sonra tedavi ile ilgili olarak izlenecek yol haritası belirlenmektedir. Doktorunuzun kontrolünde bu süreci götürmeniz gerekir.

29 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...