Dalak Şişmesi

Yayınlanma Tarihi: 30 Ekim 2017 Ekleyen: Merve Kara


Dalak Şişmesi Yayınlanma Tarihi: 30 Ekim 2017
Ekleyen: Merve Kara

Dalak insan vücudunda var olan önemli organlardan bir tanesidir. Bu organda yaşanan şişme problemi birçok insanda rahatsızlık hissi yaratmaktadır. Peki, dalak şişmesi neden olur? Dalak şişmesi genellikle spor esnasında oluşmaktadır. Fakat bu spor mekik ya da şınav gibi hareketlerin yapıldığı sporlardan değildir.

Koşma gibi aniden başlayan ve vücudun hazırlanmadığı durumlarda ortaya çıkan dalak şişmesinin sebebi vücudun aniden başlayan ağır koşuya adapte olmaya çalışmasındandır. Vücut daha fazla oksijen için çalışacak buda dalağın şişmesine neden olacaktır. Koşarken dalak şişmesi problemi zamanla azalarak yok olacaktır. Bu problem daha çok koşuya yeni başlayan kişilerde görülmektedir. Bu sebeple sırf dalak şişmesi var diye koşma aktivitesi bırakılmamalı ve mutlaka devam edilmelidir.

Dalak şişmesi belirtileri probleminin kaynağının anlaşılmasını sağlayacaktır. Koşma esnasında vücudun sol bölgesinde bir ağrı ve şişlik hissedilmesi en dikkat çeken belirtilerdendir. Bu tarz bir ağrı hissedildiğinde koşu hızı yavaşlatılmalı ve şişlik geçmiyor ise mutlaka durulmalıdır. Biraz dinlendikten sonra bu problemin azalarak yok olduğu görülecektir. Fazla yemek yiyememekte dalak şişmesi belirtilerindendir. Bunun sebebi şişen dalağın mide ile çok yakın konumda yer alması ve ona baskı yapmasıdır. Bu tarz belirtiler görülüyor ise ve şişlik hissi uzun süre geçmemişse bir uzmana başvurulmasında yarar görülmektedir. Bu sayede problemin hangi sebepten kaynaklandığı anlaşılacak ve bu doğrultuda bir tedavi uygulanacaktır.

Dalak Şişmesi 1

Dalak Şişmesi Nasıl Geçer?

Dalak şişmesi problemi birçok insanda görülen yaygın bir problemdir. Peki, bu problem yani dalak şişmesi nasıl geçer? Dalak şişmesi problemi koşma gibi durumlardan dolayı oluşuyor ise dinlenmek yeterli olacaktır. Fakat bu büyümenin kaynağı farklı ise yani sıtma ya da frengi gibi problemlerden kaynaklı bir dalak şişmesi mevcut ise daha farklı tedavilerin uygulanması gerekecektir.

Dalak Şişmesi Nasıl Geçer?

30 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...