Dikkat Eksikliği Belirtileri

Yayınlanma Tarihi: 9 Ekim 2017 Ekleyen: Merve Kara


Dikkat Eksikliği Belirtileri Yayınlanma Tarihi: 9 Ekim 2017
Ekleyen: Merve Kara

Her yaşta insanın yaşayacağı sorundur. Dikkat eksiklikleri kişilerin gelişim sürecini de engeller. Örneğin iş yerlerinde bir toplantı içinde olan kişi dikkat eksikliği de yaşayabilir.

Sizlere, önceki makalelerimizde dikkat eksikliği belirtileri ve tedavisi konusundan bahsetmiştik. Şimdi ise, dikkat eksikliği belirtileri ve tedavisi hakkında bilgiler de verebiliriz. Bu durumun derecesini ölçmek için muhakkak bir test yaptırmak ve mutlaka uzmana gözükmek de gerekiyordu.

Ayrıca belirtmek istediğimiz en önemli detay ise, dikkat eksiklikleri ve hareket bozukluluğu olan kişiler yalnızlık sever kalabalık ortamı sevmez.

Eğer hasta çalışıyorsa, iş veren veya üst sorumlu kişi hastada kısa sürede veya belirli zaman sonra dikkat eksikliği sezebilir. İş veren veya üst sorumlu kişi dışında dikkat eksikliğini anlayacak olan tabiki bir uzmandır.

Şimdiki makalede de ise yetişkinlerde dikkat eksikliği belirtileri hakkında bilgi vereceğiz.

Yetişkinlerde dikkat eksikliği belirtileri aşağıdaki gibidir: Aşağıdaki maddeler dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirtileri hakkında da bilgi verecektir.

 • Konuyla Alakalı Olarak Geriden Sürekli Soru Sorma: Bireylerin içsel  sorunu olduğu gibi hareket eden kişiler geriden sürekli soru sorar. Konuya hemen bağlantı sağlayamaz. İş yerinde veya herhangi bir toplulukta konuyu geç anlamak.
 • Konuyla Alakalı Olarak Geç Anlama: her kesimden insanın anlayacağı konuları geç anlamak. Doğal olarak dikkat eksikliği belirtileri kişiye göre değişiyor. Bazısı hemen anlar fakat anlamaz gibi de görünebilir. Aslında anlaması gerekeni anlamaz.
 • Konuya Adapte Olamama: Kişinin sosyal güdüsü ve dikkat eksikliği sorunu konuya hemen adapte olamamasını gösterir. Bu süreçte kişide aynı zamanda özgüven sorunu olur. İş yerinde veya herhangi bir toplulukta dikkat eksiklikleri belirtisi adapte sorunudur.
 • Kendini Eksik hissetme: Kişinin sürekli bir olay karşısında kendini eksik hissetmesidir.

 Dikkat Eksikliği Belirtileri 1

Dikkat eksikliği yetişkinlerde, aksilik, üzüntü, sinirlilik ve hırçınlık yapar. Kişilerde sinirlilik, ani kararlar, sessiz duruşlar ve sıra dışı tepki olabilir. Aşağıdaki sıralama dikkat eksikliği belirtileri nelerdir, sorusunu cevaplayacaktır.

İçe bağlı konuşmalar ve sessiz duruşlarda ilgili kişilerde meydana gelir. Bu durum çok korkulacak durum değildir. Hasta da olan neyazık ki son derece olağan durumdur. Dikkat eksikliği olan hasta çocuk ya da yetişkin ise kişide konuşma arzusu ve arkadaşlık isteği azalma da olabilir.

Dikkat Eksikliği Belirtileri 2

 • Etkinlik ve Sosyal Faaliyetlerden Uzaklaşmak: Resim, spor müsabakaları, çalışma hayatı, konser, sinema ve tiyatro etkinlikleri istememek.
 • Uzun Etkisiz Boş Bakışlar: Dikkat eksikliğinin en etkili olan ve en büyük belirtilerdendir. Kişi uzaklara anlamsız etkisiz bakabilir.
 • Zamanında Tepki Verememe: Olaylara diğer insanlar gibi zamanında tepki veremez.
 • Sessizce Ağlama: Kişi kendi kendine sessiz kalarak bağırabilir veya ağlayabilir.
 • Zamansız Duraksama: Kişi konuşurken zamansız aniden duraksar.
 • İçe kapalı ve sessiz duruşlar : İçe kapalı, sanki ağlar gibi ve sessiz ve çaresiz duruşlar bu hastalıkda meydana gelebilir.  Bu durum özellikle aile içindeki insanları ve kişinin arkadaşlarını çok mutsuz eder. Böyle kişiler eğitim içinde olan aktiviteler de yapmak istemez.

Dikkat Eksikliği Belirtileri 3

 • Aniden gerçekleşen sinirlilik: Kişi konuşurken zamansız aniden duraksar asla konuşmaz ve kendi kendine ve aniden sinirlenebilir.
 • Halsiz kalma ve kısa sürede yorulma: Dikkat eksikliği olan kişi hemen yorulur ve kısa zaman içinde ortamda tadı kaçar ve asla eğlenceyi yakalayamaz.
 • Eksik Hissetme: Dikkatsiz ya da belirli noktaya dalıyorsa kendini bir süreçte veya bir olayda eksik ve yetersiz de hissedebilir.
 • Çabuk ve ani sıkılma: Dikkat eksikliğinin en belirgin durumudur. Kendinizi memnun edecek uğraşlardan çabuk sıkılma durumudur.
9 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...