Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu

Yayınlanma Tarihi: 9 Ekim 2017 Ekleyen: Merve Kara


Dikkat eksikliği refleks ve dikkat alışkanlıklarının kısa sürede toplanamaması ve kişilerin olaylara kısa sürede adapte olmamasından kaynaklı gelişen durumdur. Hiperaktivite bozukluğu olan bir çocukda ise genelde küçük yaşta bu hastalık ile karşılaşır. Şimdiki makalemiz Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Belirtileri hakkında bilgi verecektir.İlgili makalemizde dikkat eksikliği konusu hakkında bilgi alacaksınız.

 1. Kendini Eksik hissetme: Kişinin sürekli gözleri uzaklara yada belirli noktaya dalıyorsa kendini bir süreçte veya bir olayda eksik hissedebilir.
 2. Kısa Zamanda Yorulma: Hemen yorulur kısa zaman içinde tadı kaçar ve eğlenceyi yakalayamaz.
 3. Konuşma arzusu ve arkadaşlık isteği azalma : Çocuk artık kimse ile konuşmak istemez. Sadece annesi ile olmak ister.
 4. Farklı ve Gereksiz Tepki: Fakat bazen erkek ve kız çocukları farklı tepkileri verebilir. Kişi sürekli ağlama ve sorun çıkarmaya çalışır.
 5. Etkinlikden Uzaklaşmak: Resim, sinema ve tiyatro etkinlikleri istememek. Sürekli meşgul olacak birşeylerden de uzak durma isteği
 6. Sinirlilik: Kişilerde sinirlilik ve sıra dışı tepki olabilir.
 7. Gezme , mutlu olmak ve eğlence istememe : Arkadaşlık duygusu azaldıkça hiperaktivite bozukluğu olan kişide gezme isteği de azalabilir. Fakat bu durum genelde çok nadir oluşur.
 8. İçe kapalı ve sessiz duruşlar : İçe kapalı ve sessiz duruşlar bu hastalıkda meydana gelebilir. İçe kapalı ve sessiz duruşlar  özellikle anneyi çok mutsuz eder. Eğitim içi olan aktiviteler yapmak istemez.
 9. Hırçınlık: Dikkat eksikliği çocuk için hırçınlık yapar. Bu durum son derece olağandır. Fakat sorunu bilen ve işini çok iyi yapan uzman hekimden yardım alırsak; bu sorun kısa süreede yok olur.
 10. Çabuk sıkılma: Dikkat eksikliğinin en belirgin durumudur. Kendinizi memnun edecek uğraşlardan çabuk sıkılma durumudur. Dikkatsizlik ve hareket bozukluluğu kalabalık ortamı sevmez.
 • Dikkati toplayamama ve hiperaktivite bozukluğu sorunu belirli zaman sonraıs düzelebilir. Bu durumdan kurtulmaya kararlı olan yetişkinde acil olarak uzman kontrolü almalıdır. Ayrıca çocuk için eğitim sürecini de çok fazla zor duruma sokar.

Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu 1

Makalemizde, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirtileri konusu hakkında bilgi alacaksınız. Aynı zamanda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu nedir sorusu içinde yanıt almış olacağız.

Birçok kişide olabilecek durum olan dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu için dikkat eksikliğinin ne derece olduğu belirlenir. Bunun içinde, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu testi yaptırmak gerekir. Toplamda 24 ay süren dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavisi, için iyi bir hastaneden destek alalım. Tıbben de etkili olan yöntemler dikkat eksikliğini yok eder.

 Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu 2

Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olan çocuk kendini okulda derse veremez. Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olan çocuk anne ve babayı da ne yazıkki mutsuz ve huzursuz eder. Sonuçta sağlık çok önemli bir kavramdır. Ayrıca çocuk anne ve babayıda huzursuz etmekle kalmaz kendi hayatını da olumsuz yönde etkiler. Çocuklarda genelde 13 yaş ve 15 yaş arasında çok meydana gelen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu için test sonuçları dikkatlice izlenmelidir…

Dikkat eksikliği olan çocuk ders sonrası derste anlatılanları da unutabilir. Aynı zamanda bir ortamda çok sessiz kalır. . O esnada belki de çok anlamsız ve konuysla alakasız olan gereksiz, ve başka şeyler düşünür. Belirli zaman sonra çok bitkin ve halsiz hisseder. Önemli olan bu noktada çocukları bu süreçten uzaklaştırmaktır. Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu içinde acil olarak test yaptıralım.

Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu 3

30 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...