Doğal Peeling

Yayınlanma Tarihi: 10 Ekim 2017 Ekleyen: Merve Kara


Cilt bakımının en önemli uygulamalarından birisi de peelingdir. Peeling, hazır ya da evde hazırlanan karışımlar kullanılarak ciltteki ölü hücrelerin atılması için yapılan masaj uygulamasıdır. Bu uygulama sonrasında cilt derinlemesine temizlendiği için daha parlak ve yumuşacık olur. Cildin yapısına ve durumuna göre uygulanan farklı peeling çeşitleri bulunmaktadır. Kozmetikçilerden pahalı peeling ürünleri satın almak ya da güzellik merkezlerine onlarca para ödemek yerine evde doğal peeling uygulayabilirsiniz. Bu sayede kimyasal ürünlerle cildinize zarar vermek yerine doğal ürünlerle cildinizi daha güzel ve bakımlı bir hale getirmeniz mümkün. Uyku öncesinde yüzünüze uygulayacağınız peeling sayesinde cildiniz sabaha kadar dinlenerek daha canlı ve parlak bir görünüm alacaktır.

Cilt bakımı için en ideali evde doğal peeling uygulamaktır. Doğal peeling nasıl yapılır? derseniz, bunun için öncelikle tuz, şeker, karbonat, kahve, portakal kabuğu, bal, yumurta akı, yulaf ezmesi gibi ürünlere ihtiyacınız var. Uygulayacağınız tarife göre bu malzemeler farklılık gösterecektir. Hangi tarifi uygularsanız uygulayın malzeme oranını doğru kullanmaya ve uygulama sırasında cildinize fazla baskı yapmamaya dikkat etmelisiniz. Yüzünüze peeling yaparken uygulayacağınız karışımı parmak uçlarınız yardımı ile dairesel hareketlerle, hafifçe masaj yaparak sürmelisiniz. Uygulamanın ardından yıkayarak temizledikten sonra cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanmanızda fayda var. Vücudunuza peeling uygulayacağınız zaman bunu banyoda yapabilirsiniz. Bir kese yardımı ile malzemeyi vücudunuza uygulayıp, durulayarak vücudunuzu daha yumuşak ve pürüzsüz bir hale getirebilirsiniz. Evde doğal peeling tarifi uygulamak isteyenler için aşağıda en etkili doğal formüllerden bazılarını paylaşıyoruz.

Kırışıklık Önleyici Salatalık Peelingi

Malzemeler

  • 1 tane salatalık
  • 1 tane yumurta akı
  • 1 çay kaşığı taze sıkılmış limon suyu

Yapılışı ve Uygulanışı

İlk olarak salatalığın kabuğunu soyun ve rendeleyin. Cam bir kasenin içinde rendelenmiş salatalık ve diğer malzemeleri güzelce karıştırdıktan sonra bunları robottan geçirerek püre haline gelmelerini sağlayın. Hazırladığınız karışımı yüzünüze masaj yaparak sürün ve 20 dakika bekletin. Sürenin bitiminde yüzünüzü soğuk su ile yıkayarak durulayın. Haftada 1 kere uygulayacağınız salatalık peelingi sayesinde yüzünüzde kırışıklık oluşumunu önleyebilirsiniz.

Kırışıklık Önleyici Salatalık Peelingi

Ev Yapımı Doğal Peeling Tarifi

Suna Dumankaya’dan evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bir peeling tarifi paylaşmak istiyoruz. Yağlı bir cildiniz varsa bu tarifi uygulayabilirsiniz. Haftada 2 kere uygulayacağınız bu doğal formül sayesinde cildinizdeki siyah noktalardan da kurtulmanız mümkün.

Malzemeler

  • Bira mayası
  • Su

Yapılışı ve Uygulanışı

Az miktarda bira mayası ve suyu cam bir kasenin içinde karıştırarak macun kıvamına gelmesini sağlayın. Daha sonra bunu parmak uçlarınızla cildinize sürün ve kuruyana kadar bekletin. En son ılık su ile cildinizi yıkayarak uygulamayı tamamlayın.

Ev Yapımı Doğal Peeling Tarifi

Kuru Ciltler için Doğal Peeling Tarifi

Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı mısır unu
  • 1 yemek kaşığı yoğurt

Yapılışı ve Uygulaması

Bir kasenin içinde belirtilen miktarda yoğurt ve mısır ununu güzelce karıştırın. Daha sonra bu karışımı cildinize masaj yaparak sürün. 5 dakika kadar kuruması için bekleyin ve ardından bol su ile yıkayarak durulayın. Uygulama sonrasında cilt tipinize uygun bir nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin.

Ev Yapımı Doğal Peeling Tarifi 2

Sizlerle paylaşmış olduğumuz doğal peeling tarifleri farklı malzemeler içerdiğinden bu konuda dikkatli olmalısınız. İlk kez uygulayacağınız zaman cildinizin küçük bir yerine sürerek test yapın. Eğer alerjik bir reaksiyon oluşmuyorsa uygulamayı yapmanızda sakınca yoktur. Malzemelerden herhangi birine alerjiniz varsa tarifi uygulamayın. Yüzünüzde sivilce ya da açık yara bulunuyorsa peeling yapmayın. Aksi halde cildiniz enfeksiyon kapabilir. Evde peeling uygulamadan önce yüzünüzde makyaj varsa bunu temizlemeniz gerekmektedir. Eğer bu ayrıntıyı göz ardı ederseniz makyaj kalıntıları cilt gözeneklerini tıkayarak siyah noktalara neden olabilir.

10 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...