Domates Turşusu Nasıl Yapılır

Yayınlanma Tarihi: 21 Nisan 2017 Ekleyen: Merve Kara


Domates Turşusu Nasıl Yapılır Yayınlanma Tarihi: 21 Nisan 2017
Ekleyen: Merve Kara

Genel olarak domates turşusu denildiğinde yemeklerin ya da sabah kahvaltılarında yenilen ezme akla gelmektedir. Ancak ezmenin yanı sıra kırmızı domatesten de turşular hazırlanmaktadır. Domates turşusu yapımı esnasında olgunlaşmamış kırmızı domates tercihi turşunun tadının daha iyi olmasına yardımcı olmaktadır. Meze olarak kullanılan domates turşusunun yanına domates soslu biber turşusu da yapılabilmektedir. İkisi birbirinden farklı olmak ile birlikte yapılan bu ezmeler çok lezzetli olmaktadır. Bu yüzden domates sadece ezme olarak değil aynı zamanda turşu olarak da kişiler tarafından tercih edilebilmektedir. Domates turşusu hem yeşil domates turşusu hem de kırmızı domates turşusu olarak ayrı ayrı iki şekilde yapılabilmektedir. Daha çok yeşil domates turşusu yapılsa da kişiler kırmızı domates turşusunu severek yemektedirler.

Turşu yapımı kişiler tarafından kolay olarak gözükse de özellikle ilk yapacak kişiler zorlanmaktadırlar. Turşu yapılırken mutlaka tarife uygun bir şekilde ya da daha önceden çok kez yapmış ve tecrübeli olmuş kişilerin yardımı ile yapılması gerekmektedir. Turşulara konulacak malzemelerin eksik ya da fazla şekilde kullanılması sonucu turşular tutmamakta ya da tatları değişik olmaktadır. Bunları önlemek için mutlaka belirlenen miktarlar da turşunun yapılması önerilmektedir. Turşu yapılırken kullanılacak suyun da daha önceden mutlaka kaynatılması ve soğumasının beklenmesi gerekmektedir. Bu sayede su daha sağlıklı olmakta ve turşu kavanozunun içerisinde oluşabilecek organizmaların oluşumu da engellenmektedir. Kırmızı domates turşusu yapımı sırasında kullanılacak malzemeler;

 • 5 kilogram olgunlaşmamış domates
 • 1 kilogram kapya biber
 • 1 tatlı kaşığı limon tuzu
 • 3 yemek kaşığı kaya tuzu
 • 2 su bardağı üzüm sirkesi
 • 25-30 diş sarımsak
 • 1 kilogram cin biber
 • Nohut
 • 5 kilogramlık cam turşu kavanozu

Domates Turşusu Nasıl Yapılır 1

Domatesler ve biberler yıkandıktan sonra süzülmesi için beklenmektedir. Sarımsaklar soyularak hazırlanmaktadır. Domateslerin kabukları soyulduktan sonra isteğe bağlı olarak doğranmakta ya da robottan çekilmektedir. Cam kavanozun içerisine ilk olarak nohutlar yerleştirilmektedir. Bu sayede turşunun daha iyi ve kısa sürede olması sağlanmaktadır. Üzerine domates ve biberler eklenmektedir. En son üzüm sirkesi, su ve aralara sarımsaklar yerleştirilmektedir. Kişilerin isteklerine göre domatesin en üst kısmına birkaç maydanoz sapı konulmaktadır. Maydanoz sapları sayesinde turşuların kurulması daha iyi olmaktadır. Hem de hava almasını engellediğinden dolayı bozulması engellenmektedir. Turşunun oluşması için serin ve karanlık bir ortamda saklanması gerekmektedir.

Yeşil Domates Turşusu Nasıl Yapılır?

Kırmızı domates turşusu yerine yeşil domates turşusu da kış aylarında fazlası ile tercih edilmekte ve yapılmaktadır. Yeşil domates turşusu tarifi içerisinde kullanılacak malzemeler;

Yeşil Domates Turşusu Nasıl Yapılır? 2

 • 2 kilogram yeşil domates
 • 10-15 adet yeşilbiber
 • Yarım çay bardağı kadar kaya tuzu
 • 1 çay bardağı sirke
 • 2 baş sarımsak
 • 1 adet limon
 • Su

Yeşil Domates Turşusu Nasıl Yapılır? 3

Domatesler iyice yıkandıktan sonra parçalara ayırılmaktadır. Eğer çok büyük ise bu parçaların daha fazla olması sağlanmaktadır. Eğer domatesler küçük ise sadece birkaç yerinden delik açılması yeterli olmaktadır. Açılan delikler sayesinde turşu için hazırlanacak su domateslerin içerisine daha rahat girmekte ve tadının daha iyi olmasını sağlamaktadır. Domateslerin yanı sıra yeşil biberler de yıkanmakta ve üzerlerine aynı domatesler gibi delikler açılmaktadır. Domatesler belirlenen büyüklükte ki kavanozun içerisine yerleştirilmektedir. Domatesler ile birlikte limon dilimleri, yeşil biberler ve sarımsaklar da konulmaya devam edilmektedir. Üzerine kaya tuzu ve sirke de konulmaktadır. Üzerin kaynatılan ve soğutulan su da koyulduktan sonra ağzı kapatılmaktadır. Bir gün boyunca karanlık bir alanda bekletildikten sonra tadına bakılarak kontrol edilmektedir.

21 Nisan 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...