Dudak Peelingi

Yayınlanma Tarihi: 11 Ekim 2017 Ekleyen: Merve Kara


Dudak Peelingi Yayınlanma Tarihi: 11 Ekim 2017
Ekleyen: Merve Kara

Dudaklarımız da tıpkı cildimiz gibi sıcak ve soğuk hava şartları nedeni ile kuruyabilir. Bunun sonucunda da derisi yüzülen çatlak dudaklar çirkin bir görünüm oluşturabilir. Bunu önlemek için dudaklara da bakım yapmak gerekir. Dudak bakımı konusunda en etkili yöntemlerden birisi peelingdir. Evde doğal malzemeler kullanarak yapacağınız dudak peelingi sayesinde daha bakımlı ve güze görünen dudaklara sahip olabilirsiniz. Dudak peelingi nasıl yapılır? derseniz, bunun için peeling yapabileceğiniz bir karışıma ihtiyacınız vardır. Dışarıdan hazır peeling karışımı alabileceğiniz gibi bunu evde kendiniz de kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Uygulayacağınız peeling sayesinde dudaklarınızı ölü hücrelerden arındırarak, bölgedeki kan dolaşımının hızlanmasını sağlayabilir, pürüzsüz ve yumuşacık dudaklara sahip olabilirsiniz.

Dudaklarda biriken ölü hücreler çirkin bir görünüme neden olur. En güzel ruj bile sürülse dudakların kötü görünmesi önlenemez. Böyle bir sorun yaşamamak için evde düzenli olarak dudak peelingi uygulayabilirsiniz. Peeling dudaklarınızı ölü hücrelerden arındırır ve ihtiyacı olan nemi sağlamaya yardımcı olur. Evinizin mutfağında bulunan toz şeker, bal ve kahve gibi doğal ürünler etkili birer peeling malzemesi olduğundan bu konuda çok işinize yarayabilir. Aşağıda sizlerle paylaşacağımız ev yapımı dudak peelingi tarifleri sayesinde siz de daha güzel ve dolgun görünen dudaklara sahip olabilirsiniz.

Kahveli Dudak Peelingi

Vücut peelingi yapmak için sık kullanılan malzemeler arasında bulunan kahve, bal ve toz şeker dudaklar için de kullanılabilir. Aşağıdaki tarifi haftada 1 kere uygulayarak siz de dudaklarınıza evde bakım yapabilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı Türk Kahvesi
 • 1 çay kaşığı tozşeker
 • 1 çay kaşığı bal

Yapılışı ve Uygulaması

Malzemelerin hepsini cam bir kabın içine alın ve tahta kaşık ile güzelce karıştırın. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı dudaklarınıza parmağınızla hafifçe masaj yaparak sürün. Birkaç dakika etki etmesi için bekledikten sonra dudaklarınızı ılık su ile yıkayarak temizleyin.

Ballı Dudak Peelingi

Bal ve toz şeker ile evde kolay bir şekilde uygulayacağınız peeling sayesinde dudaklarınız ölü hücrelerden arınarak daha güzel bir görünüme kavuşurken, yumuşacık olur. Bu ev yapımı doğal peeling sayesinde dudaklarınızın daha dolgun görünmesini de sağlamanız mümkün.

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı toz şeker

Yapılışı ve Uygulaması

Listede verilen malzemeleri güzelce karıştırın ve dudaklarınıza yedirerek sürün. Etki etmesi için 3 dakika kadar bekledikten sonra dudaklarınızı ılık su ile yıkayarak temizleyebilirsiniz.

Ballı Dudak Peelingi

Yulaflı Dudak Peelingi

Peeling yapımında sıkça kullanılan ve bu konuda etkisi kanıtlanmış olan yulaf ezmesini dudaklarınıza peeling yaparken de kullanabilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı yulaf ezmesi
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı deniz tuzu

Yapılışı ve Uygulaması

Malzemelerin hepsini güzelce karıştırdıktan sonra dudaklarınıza masaj yaparak sürün. Etki etmesi için birkaç dakika bekleyin ve ardından dudaklarınızı ılık su ile yıkayarak temizleyin.

Yulaflı Dudak Peelingi

Karbonatlı Dudak Peelingi

Bakımlı ve yumuşacık dudaklar için karbonat ve balı karıştırarak doğal bir peeling malzemesi hazırlayarak bunu rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı karbonat
 • 1 çay kaşığı bal
 • Birkaç damla zeytinyağı

Yapılışı ve Uygulaması

Bu doğal formülde dudak peelingi yapımı için karbonat ve bal kullanılmaktadır. Zeytinyağı ise peelingden sonra kullanılacaktır. Küçük bir kabın içinde bal ve karbonatı güzelce karıştırdıktan sonra bunu dudaklarınıza uygulayın. 3 dakika kadar beklettikten sonra dudaklarınızı ılık su ile yıkayın. Temizlediğiniz dudaklarınıza zeytinyağını sürerek uygulamayı sonlandırın.

Karbonatlı Dudak Peelingi

Vazelinli Dudak Peelingi

Vazelin dudak bakımında sıkça kullanılan bir üründür. Kuruyan ve çatlayan dudakları tekrar sağlıklı bir hale getirmekte oldukça etkilidir.

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı vazelin
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı toz şeker

Yapılışı ve Uygulaması

Listede verdiğimiz malzemeleri cam bir kabın içinde güzelce karıştırın. Daha sonra bu karışımı dudaklarınıza yedirerek sürün ve etki etmesi için 2 dakika beklettikten sonra ılık su ile yıkayarak temizleyin.

Bal ve Tarçınla Dudak Peelingi

Bal ve tarçın ile yapacağınız dudak peelingi sayesinde pürüzsüz ve dolgun görünen dudaklara sahip olabilirsiniz.

Malzemeler

 • 2 çay kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı tarçın

Yapılışı ve Uygulaması

Bal ve tarçını güzelce karıştırdıktan sonra parmaklarınız yardımı ile dudaklarınıza sürün. Dudaklarınızda birkaç dakika beklettikten sonra bolca ılık suyla yıkayarak temizleyebilirsiniz.

Diş Fırçası ile Peeling Yapımı

Sizlere bahsedeceğimiz bu pratik yöntem sayesinde elinizde hiçbir malzeme olmadan da dudak peelingi yapmanız mümkün. Yumuşak kılları olan bir diş fırçasını ıslatın ve bununla dudaklarınıza çok fazla basınç uygulamadan masaj yapın. Bu uygulamayı düzenli olarak yaptığınızda dudaklarınız daha güzel ve dolgun görünümü ile dikkat çekecektir.

Dudak peelingini evde hazırlamak zor geliyorsa, kullananların memnun kaldığı markalardan birisi olan lush dudak peelingi de bu konuda çok işinize yarayabilir. Kozmetikçilerde, büyük marketlerde ya da internet üzerinden satış yapan sitelerden dudak peelingi gratis gibi ürünleri de tercih edebilirsiniz. Hazır olarak alınan dudak peelingleri de ev yapımı olanlar gibi kullanılmaktadır. İster ev yapımı malzemelerden, ister hazır olsun dudak peelingi yapımından sonra dudaklarınızı nemlendirmek için biraz vazelin ya da zeytinyağı sürmeyi unutmayın.

11 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...