Ehliyet Sınavı Pratik Bilgiler

Yayınlanma Tarihi: 12 Nisan 2017 Ekleyen: Merve Kara


Ehliyet Sınavı Pratik Bilgiler Yayınlanma Tarihi: 12 Nisan 2017
Ekleyen: Merve Kara

Ehliyet sınavı pratik bilgiler konulu yazımızda önemli bilgilere yer veriyor olacağız. Çeşitli ehliyet türleri bulunmaktadır. İhtiyaç durumuna göre otomobil, motorsiklet, kamyon-tır, otobüs-minibüs, engelli ehliyeti gibi farklı çeşitleri için sınava girilmektedir. Ehliyet sınavı için derslere katılmak ve ehliyet sınavı çıkmış sorular üzerinden çalışmalar yapmak mantıklıdır. Genel bir anlatım yerine en çok başvurulan ve alınmak istenen otomobil ehliyeti üzerine konuşalım istiyoruz.

Otomobil ehliyeti B sınıfı ehliyetine girmektedir. Binek otomobilleri kullanmak için alınması zorunlu olan ehliyet türüdür. B sınıfı bir ehliyeti olan kişi, otomobil, moped, ATV ve kamyonet kullanabilmektedir. Ehliyet sınavı için yazılı ve direksiyon sınavlarına girmek şarttır. Sınava girmiş olanlar ehliyet sınavı sonuçları için online siteleri tercih edebilirler. B sınıfı ehliye sınavları için öncelikli olarak kurslara katılmanız gerekmektedir. Bu kurslardan sonra 50 soruluk teorik sınav olacaktır. Teorik sınavlara girmeden önce kendinizi sınamak için ehliyet deneme sınavı yapabilirsiniz. Teorik sınavda en az 70 puan almalısınız. 70 puan alan her aday yaklaşık 35 dakika süren direksiyon sınavına girmektedirler. Direksiyon sınavı ile yokuşta kalkış, geri geri gitme, iki araç arasına park etme gibi uygulamalı işlemler yapmak zorundadır. B sınıfı ehliyet için en az 18 yaşını doldurmuş olmanız şarttır.

Teorik ehliyet kurslarında trafik çevre bilgileri verilir. Bunun yanında ilk yardım, araç tekniği ve trafik adabı konularında dersler verilmektedir. Yıl içinde belli dönemlerde teorik ve direksiyon sınavları yapılmaktadır. Bu kapsamda ehliyet direksiyon sınavı ne zaman diye merak edenler online sitelerden takip edebilirler. Gidecek olduğunuz özel dersler sonunda belli bir süre direksiyon eğitimleri de almış olursunuz. Bu sayede direksiyon sınavına hazır hale gelirsiniz. Ezberci eğitim yerine uygulamalı eğitim veren kurslar tercih edilebilir. Sadece boş alanlarda değil, trafiğin aktığı alanlarda da direksiyon eğitimi almalısınız. Teorik konularda online sitelerden de eğitime katılabilirsiniz. Pek çok sitede online olarak önemli bilgiler vermektedir. Hem ders eğitimleri, hem de ehliyet sınavı çöz uygulamaları için bu siteleri tercih edebilirsiniz. Özellikle son 10 yılda çıkmış ehliyet sınavı sorularını çözmenizi öneriyoruz. Ehliyet sınavlarında konular bellidir. Buna bağlı olarak çıkabilecek sorular da kısıtlıdır. Son yıllarda çıkmış soruları çözmeniz bile size yeterli olabilecektir. Bu aşamadan sonra önemli olan direksiyon eğitimleridir. Bu alanda kendinizi ne kadar geliştirirseniz, o kadar iyi olacaktır.

Ehliyet Sınavı Pratik Bilgiler 1

Ehliyet Sınavı Çıkmış Sorular

Ehliyet sınavı çıkmış sorular üzerinden çalışmalar yapabileceğinizi ifade etmiştik. Son olarak 11 Şubat tarihinde teorik sınav yapılmıştır. Bu sınavda her zaman olduğu gibi ilk yardım, motor, trafik ve trafik adabı sorularına yer verilmiştir. Son sınavda çıkmış sorularla ilgili bazı örnekler verebilir. Toplam 12 sorunun yer aldığı ilk yardım bölümünden bir soru şu şekildedir. Solunum durmasında parmaklarda oluşan morarmaların sebebi nedir gibi bir sorudur. Bu ve buna benzer soruları online sitelerde görebilir ve de soruları çözerek kendinizi test edebilirsiniz. Bu konuda online ehliyet sınavı almak için site seçeneğiniz oldukça fazladır.

Ehliyet Sınavı Çıkmış Sorular

Arama motorlarına anahtar kelimeleri yazarak online sınavlara ulaşabilirsiniz. Ehliyet sınavı çıkmış sorular, size önemli konularda ipuçları verecek ve konuları anlamınıza yardımcı olacaktır. Özellikle ders çalışmak için fazla zamanı olmayanların bu yöntemi uygulamalarını öneriyoruz. Ancak, ders çalışmak için vakti olanların eğitimlere katılmaları daha faydalı olacaktır. Konuların daha net anlaşılması ve ezberci bir anlayış olmaması için derslere katılmak çok daha sağlıklı olan bir yöntem olacaktır.

12 Nisan 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...