Eşarp Nasıl Bağlanır

Yayınlanma Tarihi: 14 Şubat 2017 Ekleyen: Merve Kara


Eşarp Nasıl Bağlanır Yayınlanma Tarihi: 14 Şubat 2017
Ekleyen: Merve Kara

Eşarp çok amaçlı, şık bir malzemedir. Dini bir sembol olarak başa bağlanabildiği gibi kostümünüzün havasını değiştirmek ya da soğuktan sorunmak amacıyla kullanılabilir. 1950’li yıllardaki müzikal Hollywood filmlerini anımsayın… Güzel bir kadın üstü açık araca biner ve başına saçları rüzgardan dağılmasın diye çantasından çıkardığı eşarbını bağlardı. Bugün size eşarp nasıl bağlanır konusunda pratik bilgiler vermeye çalışacağız.

Eşarp bağlamanın çok çeşitli modelleri var. Bunları metnimizde verdiğimiz gibi yazımızın ekinde yer alan görsellerle de desteklemeye çalışacağız. Eğer eşarbınızı tesettür amaçlı kullanacaksanız öncelikle önemli olan saçınızın görünmeyeceği bir şekilde eşarbı bağlamaktır. Bunun için eşarp malzemenizi kaymayan bir kumaştan seçmenizi tavsiye ederiz. Öte taraftan eşarp altından, başınıza saçlarınızı toplayacak şekilde takacağınız bir bone de eşarp kaymasını önleyecektir. Başınıza takacağınız bone aynı zamanda saçlarınız eşarp altından çıkmasına da engel olur.

Günümüzde eşarplar oldukça zengin çeşide sahiptir. Hem boyut, hem kumaş hem de desen seçenekleri sonsuz denecek sayıdadır. Eşarp seçerken birinci öncelik kullanım amacı olmalıdır. Biz bu yazımızda tesettür amaçlı kullanım üzerinde duracağız. Eğer tesettür amacıyla eşarp seçiyorsanız yazımızda belirttiğimiz gibi kumaşın cinsine dikkat etmelisiniz. Kaymayan kumaş tercih etmelisiniz. İkinci olarak yüzünüzün şekline uygun modele karar vermelisiniz. Yüz modelinize göre eşarp bağlayarak mükemmel bir görüntü yakalayabilirsiniz. Doğru tarzda bağladığınız eşarp sizi değiştirecektir.

Eşarp Nasıl Bağlanır 1

Eşarp Bağlama Modelleri

Eşarp bağlamada yüz şekli çok önemlidir. Şimdi size birkaç yüz şekline göre eşarp bağlama önerisi sunmak istiyoruz: Kare şeklinde bir yüz formuna sahipseniz, eşarbınızın altında bonenizin görünmemesini sağlayan bir model tercih etmelisiniz. Aksi takdirde yüzünüz daha hacimli ve tombul görünecektir. İşte tam da bu nedenle bonenin gözükmediği oval bir bağlama modeli kullanmak doğru olacaktır.

Eşarp Bağlama Modelleri 1

Yuvarlak yüz hatları olanlar genelde tombul yanakları ile dikkat çekerler. Eğer sizin de böyle bir yüz hattınız varsa Boneniz alnınızın en üst kısmından bir miktar görünmelidir. Eşarbınızı da oval bir şekilde bağlayın ki yüzünüz daha uzun görünsün. Bu yüz hattına sahip olanlara bir başka öneri de Asya tarzı şal bağlamak, yani şalınızı başınızın üstünden dolamak ve bir ucunu salarak kullanmak olacaktır. Böylece yüzünüz olduğundan daha uzun algılanacaktır.

Eşarp Bağlama Modelleri 2

Uzun bir yüz hattına sahip olanlar ise gevşek bir bağlama modeli geliştirmelidir. Yüzü sımsıkı saracak şekilde eşarp bağlamak bu yüz formunda hatalı bir kullanım olacaktır. Aynı şekilde eşarbınızı boğaz kısmından da sımsıkı sarmamalısınız. Bu şekilde kullanım yüzünüzü daha da uzun gösterecektir. Onun yerine bonenizin göründüğü gevşek bir bağlama şekli kullanmalısınız.

Eşarp Bağlama Modelleri 3

En değişik yüz formlarından biri ters üçgen yani alından geniş çeneye doğru daralan yüz formudur. Böylesi bir yüz formuna sahipseniz eşarbınızı kesinlikle alnınıza sımsıkı yapıştırarak bağlamayın. Yine bonenizi yukardan görünecek şekilde açıkta bırakın ve eşarbınızı üstünden bağlayın. Alt bölümü geniş ve rahat kullanabilirsiniz. Çeneniz dar olduğu için boyun kısmını sımsıkı saran bir bağlama modeli tercih etmeyin. Tüm bu önerileri ayna karşısında denediğinizde yüzünüzün ifadesinin ne kadar değiştiğini göreceksiniz.

Eşarp Bağlama Modelleri 4

Eşarp bağlamanın püf noktaları aslında görüldüğü gibi çok karmaşık değildir. Sadece yüzünüzü tanımanız ve ona göre bir tarz oturtmanız gerekecektir. Bir arkadaşınızda gördüğünüz model aynen sizin yüzünüze uymayabilir. Bunun için yazımızın ekinde size yüz şekillerine göre bağlama modeli örnekleri sunuyoruz. Bir diğer püf noktası renk seçimidir. Gözleriniz rengi, teniniz rengi başınıza bağladığınız eşarbın renginde en önemli etken olmalıdır. Her renk her kadına yakışmaz unutmayın!

14 Şubat 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...