Ev Yapımı Çikolata

Yayınlanma Tarihi: 11 Eylül 2017 Ekleyen: Merve Kara


Ev Yapımı Çikolata Yayınlanma Tarihi: 11 Eylül 2017
Ekleyen: Merve Kara

Ev yapımı çikolata tarifi ile nefis lezzete sahip ve farklı çikolatalar hazırlamanız mümkündür. Bu konuda tüm detayları makalemizin içerisinde bulabiliyor olacaksınız. Özellikle ev yapımı çikolata sosu için yazımızı dikkatli bir şekilde okumanızı tavsiye ediyoruz.

Çikolata, çocukluk yıllarımızdan itibaren hiçbir şekilde vazgeçemediğimiz lezzetlerden biridir. Günlük olarak tükettiğimiz fabrikasyon yapımı çikolataları biliyoruz. Bu çikolataların aşırı tüketimi durumunda sağlık için riskler barındırdığını unutmamamız gerekiyor. Bu nedenle fabrikasyon çikolatalar yerine çikolatayı evde kendiniz hazırlamanız daha doğru olacaktır. Evde çikolata yapımı konusunda çok zorlanacağınızı düşünmüyoruz. Çikolata yapımı için ev yapımı çikolata tarifi önerimizden faydalanabilirsiniz. Farklı aşamalardan sonra fabrikalarda yapılan çikolatalara inat olsun diye hemen aşağıdaki malzemeleri hazırlayın ve vermiş olduğumuz tarif ile mükemmel çikolatalar yapmaya başlayın. Ev yapımı çikolata için gerekli olan malzemeleri aşağıdaki gibidir.

  • 3 yemek kaşığı kakao
  • 3 adet yumurta
  • 9 kaşık şeker
  • 9 kaşık un
  • 1 çeyrek paket margarin
  • Yarım paket vanilya
  • Çikolata kalıpları ( Çikolata kalıplarını isteğe göre farklı türlerden temin edebilirsiniz)

Belirtmiş olduğumuz bu malzemeleri hazırladıktan sonra çikolata yapımına başlayabilir ve hazırlayacak olduğunuz mükemmel çikolataları hem kendiniz yiyebilir, hem de misafirlerinize ikram edebilirsiniz. Kalemi defteri elinize alarak not almaya başlayabilirsiniz. Bu tarifin dışında mutfak konusunda uzman olan Oktay Usta’nın tariflerinden de faydalanabilirsiniz. Bu anlamda internet üzerinden ev yapımı çikolata tarifi oktay usta önerilerini inceleyebilirsiniz.

Ev Yapımı Çikolata 1

İlk olarak yumurta ve şekeri bir kap içerisine koymalısınız. Daha sonra mutfak robotu ya da blander yardımı ile 15 dakika boyunca iyice çırpın. Bu aşamadan sonra margarin dışında kalan diğer tüm malzemeleri ekleyin ve ortalama olarak 25 dakika kadar daha çırpmaya devam edin. Margarini bir tavada eritip hafif soğuttuktan sonra hazırlamış olduğunuz karışım içerisine ilave edebilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz bu karışımın içerisine az miktarda süt eklemelisiniz. Çok sulandırmayacak şekilde olmasına özen göstermelisiniz. Bu işlem sonunda çikolatanız hazır duruma gelecektir. İlk elde ettiğiniz karışımı sıcak çikolata olarak tüketebilirsiniz. Kendi isteğinize göre hazırlamış olduğunuz çikolataları kalıpların içerisine koyarak buzdolabında dondurabilirsiniz.

Ev Yapımı Çikolata 2

Tüm bu anlatılanlardan görüldüğü gibi evde çikolata hazırlamak çok zor bir iş değildir. Elde edilen bu çikolatayı kahvaltılık olarakta tüketebilirsiniz. Sıcak haliyle ev yapımı kahvaltılık çikolata elde etmiş olursunuz. Çikolata tarih öncesi dönemlerden bu yana bilinmektedir. Çikolata günümüzde de çok yaygın bir şekilde tüketilmektedir. Çok sayıda firma çikolata yapımı konusunda ön plandadır. Market ve benzer yerlerde birbirinden lezzetli çikolata bulmanız mümkündür. Bu lezzetleri kararınca tüketmeniz gerekmektedir. Hem hazır aldığınız çikolataları, hem de evde yaptığınız çikolataları çok fazla tüketmeniz sağlığınız açısından uzun vadede bazı riskleri beraberinde getirmeketdir. Bu nedenle az miktarda tüketilmesi her zaman için daha sağlıklı olacaktır.

Ev Yapımı Çikolata 3

Son olarak çikolatanın tarihinden söz edelim istiyoruz. İlk olarak çikolatanın M.S. 600’lü yıllarda imal edildiğini söyleyebiliriz. Kakao bitkisinden elde edilmekte ve bu bitkinin ana vatanı Güney Amerika’dır. Güney Amerika dışında Batı Afrika ve Hint Adaları’nın batısında da yetiştirilmektedir. Medeniyetimizin çikolata ile tanışması Amerika’nın keşfi dönemlerine denk gelmektedir. Fabrikasyon yapımı olan ve bizlere sunulan çikolataların kakao tozunun kavrulması ile yapıldığını söyleyebiliriz. Kavrulan kakao tozunun şeker ile harmanlanmaktadır. Bu karışım sonrasında silindirle ezilmektedir. Ezilme işlemi sonunda  kakao yağı eklenmektedir. Daha sonra içerisine vanilya, süt tozu, fıstık, fındık ve benzer ürünler eklenmektedir. Günümüzde çok farklı markaya ait nefis tada sahip çikolata lezzetleri bulunmaktadır.

11 Eylül 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...