Evde Çikolata Yapımı

Yayınlanma Tarihi: 10 Eylül 2017 Ekleyen: Merve Kara


Evde Çikolata Yapımı Yayınlanma Tarihi: 10 Eylül 2017
Ekleyen: Merve Kara

Evde çikolata yapımı tarifi ile lezzetli ve farklı çikolatalar hazırlamanız mümkündür. Bununla ilgili olarak tüm detayları yazımızın içerisinde bulabileceksiniz. Özellikle evde çikolata sosu yapımı için yazımızı dikkatli bir şekilde okumanızı tavsiye ediyoruz.

Çikolata, çocukların ve hatta yetişkinlerin asla vazgeçemediği tatlardan biridir. Günlük olarak tükettiğimiz fabrikasyon yapımı çikolatalara ne kadar güvenebiliriz ki? Aşırı tüketim durumunda sağlık için riskleri olan çikolatayı evde kendiniz hazırlamanız daha doğru olacaktır. Bununla ilgili olarak çok zorlanacağınızı düşünmüyoruz. Çikolata yapımı konusunda evde çikolata yapımı oktay usta tariflerinden de faydalanabilirsiniz. Uzun uğraşlar sonucu fabrikalarda yapılan çikolatalara nispet olsun diye hemen gerekli olan malzemeleri hazırlayın ve aşağıda vermiş olduğumuz tarif ile mükemmel çikolatalar yapmaya başlayın. İşte gerekli olan malzemeler.

  • 3 yemek kaşığı kakao
  • 3 adet yumurta
  • 9 kaşık un
  • 9 kaşık şeker
  • 1 çeyrek paket margarin
  • Yarım paket vanilya
  • İsteğe bağlı olarak özel çikolata kalıpları

Tüm bu malzemeleri hazırladıktan sonra çikolata yapımına başlayabilir ve hazırlayacak olduğunuz nefis çikolataları misafirlerinize ikram edebilirsiniz. Sıkı durun ve kalemi defteri elinize alarak not almaya başlayın. İşte evde sıcak çikolata yapımı için önermiş olduğumuz tarif.

Evde Çikolata Yapımı 1

Yumurta ve şekeri bir kap içerisine koyun. Daha sonra blander yardımı ile 15 dakika boyunca iyice çırpın. Daha sonra margarin dışındaki diğer tüm malzemeleri ekleyin ve yaklaşık 25 dakika kadar daha çırpmaya devam edin. Margarini geniş bir tavada eritin ve hafif soğuduktan sonra hazırlamış olduğunuz karışım içerisine ilave edin. Hazırlamış olduğunuz karışımın içerisine hafif düzeyde süt eklemelisiniz. Çok sulandırmayacak düzeyde olmasına özen gösterin. Bu işlem sonunda çikolatanız hazır duruma gelmiş olacaktır. İlk elde ettiğiniz karışım sıcak çikolatadır. İsteğe bağlı olarak hazırlamış olduğunuz çikolataları kalıpların içerisinde koyarak buzdolabında dondurabilirsiniz.

Evde Çikolata Yapımı 2

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi evde çikolata hazırlamak çok zor bir iş değildir. Elde ettiğiniz bu çikolatayı kahvaltılık olarakta tüketebilirsiniz. Sıcak haliyle evde kahvaltılık çikolata yapımı elde etmiş olursunuz. Tarih öncesi dönemlerden bu yana bilinen çikolata günümüzde de çok yaygın bir şekilde tüketilmektedir. Çok sayıda firma ve marka çikolata yapımı konusunda ön plandadır. Market ve benzer yerlerde birbirinden farklı çikolata lezzetlerini bulmanız mümkündür. Bu lezzetleri kararınca tüketmeniz her zaman için öncelikli tavsiyelerimiz arasında yer almaktadır. Gerek hazır aldığınız çikolataları, gerekse de evde yaptığınız çikolataları çok fazla tüketmeniz sağlığınız açısından uzun vadede riskler oluşturmaktadır. Bu nedenle az miktarda tüketilmesi daha faydalıdır.

Evde Çikolata Yapımı 3

Çikolatanın kısaca tarihinden söz ederek yazımızı noktalamak istiyoruz. İlk olarak çikolatanın M.S. 600’lü yıllarda yapıldığı tahmin edilmektedir. Ana vatanı Güney Amerika olan kakao bitkisinden elde edilmektedir. Güney Amerika dışında Afrika ve Hint Adaları’nın batısında da yetiştirilmektedir. Dünyanın çikolata ile tanışması Amerika’nın keşfi dönemlerine denk gelmektedir. Fabrikalarda elde edilen ve bizlere sunulan çikolataların kakao tozunun kavrulması ile yapıldığını ifade edebiliriz.

Kavrulan kakao tozunun şeker ile harmanlaması sonucu çikolata elde edilmektedir. Bu karışım sonrasında silindirle ezilmekte ve daha sonra da kakao yağı eklenmektedir. Elde edilen ham çikolatadır. Daha sonra içerisine vanilya, süt tozu, fıstık, fındık ve benzer ilaveler yapılarak son şekli verilmektedir. Kararınca tüketilmesi durumunda ve gerçek çikolata tercih edilmesi durumunda insan üzerinde faydaları bulunmmaktadır. Çikolatanın özellikle cilt üzerinde etkileri fazladır. Sinir sistemi, stres gibi durumlar üzerinde de etkileri bulunmaktadır. Bu ve benzer faydalarından yararlanmak için kaliteli ve kararınca çikolata tüketmenizi öneriyoruz.

9 Eylül 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...