Evde Dondurma Nasıl Yapılır Pratik Bilgiler

Yayınlanma Tarihi: 28 Ocak 2017 Ekleyen: Merve Kara


Evde Dondurma Nasıl Yapılır Pratik Bilgiler Yayınlanma Tarihi: 28 Ocak 2017
Ekleyen: Merve Kara

Modern çağın getirilerinden biri; her insanın dışarıda hazırlanmış en az bir şeyi yemeyi sevmesidir. Hazır gıdaların lezzetleri, katkı maddelerinin zararlarını unutturur. Herkes için normalleşmiş aşırı tüketim, tüketilen maddelerin içeriğine bakmayı unutturur.

Dışarıdan alınmış birçok yiyecekte glikoz şurubu ve zararlı yağlar bulunur. Son yıllarda popülerliği artan sağlıklı yaşam, sağlıklı beslenme; dışarıda bir şeyler yemekten ziyade dışarıda yenebilecek her şeyin evde yapılarak yenilmesini teşvik eder. Çünkü evde yapılan çok daha sağlıklı olacaktır.

Sıcak havalarda, her yaştan insanın bayılarak yediği dondurmanın her çeşidini evde yapmak mümkündür. Ev yapımı dondurma, bu vakte kadar şeker şurubu dondurmalar yenildiğinin anlaşılmasını sağlayacaktır. Ayrıca sıcak yaz günlerinin kurtarıcısı olan dondurmaya bir cüzdan dolusu para bırakılmasına gerek kalmayacaktır. Tarif tutturulduğu taktirde buzlukta bekleyebilecek, kutularca dondurma yapılabilir. Dondurma müptelası olan insanlar için mutluluk sebebi olan bu tarif, kış aylarında da dondurma arayışlarını sona erdirecektir. Hem de çok basit olan bu tarifle.

Ev Yapımı Dondurma Tarifi

Evde dondurma yapımı, hatta dışarıda satılan dondurmalara benzer dondurma yapımı oldukça basittir. Dondurma yapımı için birkaç adet malzemeye ihtiyaç duyulur.

 • 4 adet yumurta
 • 200 ml su bardağı şeker
 • 300 ml süt
 • Krem şanti (2 paket)

Vanilyalı dondurma için;

 • 1 paket vanilin
 • İstenilen büyüklükte ceviz parçaları

Çikolatalı dondurma için;

 • 2 tatlı kaşığı kakao
 • Birkaç parça çikolata veya damla çikolatalar

Meyveli dondurma için;

 • Meyve özütü veya istenilen meyveli tang(meyve suyu yapılan tozlar)

Evde dondurma yapmak için gerekli malzemeler bunlardır. İstenilen lezzette, istenilen çeşitlikle dondurma yapılabilir. Yumurta, şeker, süt ve krem şantiyi karıştırdıktan sonra tatlandırmak için konulan her şey, istenilen lezzette dondurma yapılmasını sağlar.

evde dondurma yapimi

Evde Dondurma Nasıl Yapılır?

Oldukça az malzemeyle yapılan dondurma, sıcak yaz günlerinde kurtarıcı bir tariftir. İstenildiği ölçüde yapılıp, buzlukta muhafaza edilebilir ve dışarıdan dondurma alınmasına gerek bırakmaz. Bir süre sonra katkı maddeleriyle birlikte bir sürü işlemden geçirilerek hazırlanmış dondurmaların yerini alacaktır.

Evde dondurma nasıl yapılır? Karıştırılan malzemeler buzlukta ne kadar beklemelidir? Hazır dondurmaları unutturacak olan bu tarife göre evde dondurma şu şekilde hazırlanır:

evde dondurma yapimi

 • İki paket krem şanti bir kaba alınarak, kutusundaki ölçeğe göre (300 ml) sütle çırpılır. Yaklaşık beş dakika çırpılan krem şantinin cıvıklığı büyük ölçüde alınmıştır. Ancak çırpılan krem şanti çok katı da olmamalıdır. Aksi taktirde tarifin tutmasında ve dondurmanın kıvamında aksilikler yaratacaktır.
 • Daha sonra sıra yumurtalara gelir. Yumurtaların sarıları ve beyazları farklı farklı yerlere alınır. Yumurta sarılarının olduğu kaba 200 ml su bardağı dolusu şeker eklenir ve ikisi mikserle birbirlerine yedirilir. Birkaç dakika sürecek bu işlemden sonra yumurta beyazlarının olduğu kaba dönülür ve temiz mikser uçlarıyla yumurta beyazları çırpılır.
  evde dondurma yapimi
 • Bu işlemlerden sonra tüm malzemeler yani; şeker yumurta karışımı, çırpılmış ve köpürtülmüş yumurta akları ve krem şanti aynı kaba alınır. Malzemeler çırpılmaya başlanır. İyice birbirlerine karıştırıldıktan sonra karışım krema gibi bir hal alır. Bu aşamadan sonra krema istenilen ölçüde parçalara bölünür. Ayrılan parçalar damak tadına göre, vanilyalı veya çikolatalı veya meyveli olacak şekilde tatlandırılır. Bunun için krema kıvamı almış karışımın üzerine yukarıdaki tarifte belirtilen malzemeler alınarak çırpılır. Tatlandırma için gerekli malzemelerin ölçüleri damak tadına göre değişebilir. Karıştırırken tadılırsa istenilen tat, kolaylıkla bulunabilir.
 • Yapılan dondurmalar buzdolabının buzluğuna atılarak burada bir gün bekletilir. Ardından buzlukta muhafaza edildiği taktirde istenilen süre boyunca tüketilebilir.
28 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...