Evde Nar Ekşisi Nasıl Yapılır

Yayınlanma Tarihi: 11 Mart 2017 Ekleyen: Merve Kara


Evde Nar Ekşisi Nasıl Yapılır Yayınlanma Tarihi: 11 Mart 2017
Ekleyen: Merve Kara

Nar ekşisini evde de yapmak oldukça kolaydır. Nar ekşisi yapılırken sizler nar matik olarak nitelendirilen ve pazarda da satılan narmatikleri kullanın. Cam şişe de muhakkak 21 gün beklemesi gereken kap güneş alacak yerde duracak ve içerisine muhakkak sirke koyulacak. Evde nar ekşisi yapımı hakkında çok kapsamlı bilgiler almanızı sağlayacağız. Aslında nar ekşisi yapılışı süreçleri çok kolaydır. Aynı zamanda yazımızda nar ekşisinin faydaları hakkında da bilgi sahibi olacaksınız. Narmatiklerden 2 kilo kadar narları ayıklayın narları taneler halinde ayıkladıktan sonra isteğe bağlı olarak karıştırıcı ürününden geçirebilirsiniz. Nar ekşisi ile su oranı çok önemlidir. Narların boyunu geçecek kadar su eklemeye gerek yoktur.

Örneğin bir şişenin yarısına gelecek kadar ekleyebilirsiniz. Blenderden geçen narları cam şişe içine koyun.  Nar ekşisini kimi yerlerde narları kaynatarak da yapıyorlar. Bu da olabilir. Sizler aynı reçel yapar gibi narları kaynatabilirsiniz. Ayrıca kap içerisine limonda ekleyebilirsiniz. Nar ekşisi yapmak için çok derin çelik tencere kullanınız. Nar ekşisi yaparken temiz bir çuvalda kullanıldığı gözlemlenmektedir. Lenf kanseri tedavisinde de kullanılan nar ekşisi için köylerde karıştırmak için sopa kullanılır. Sert ve temiz olan bir sedir üzerinde sopa ile dövülen narlar bakır kaplara koyularak kaynatılır. Bakır kaplara koyulan narlar köylerde büyük elek isimli verilen kömürlerden geçerlerdi. Ateşte çok iyi kaynanan narlar istenilen kıvama gelinceye kadar karıştırılır ve kaynatılır ne kadar koyu olmasını istiyorsanız o kadar kaynatınız. Bağışıklık sisteminin korunmasına yardımcı olan nar ve ekşisi, yapımı süreçlerinde ev hanımlarını çok detaylı bir şekilde bilgilendirdiğimizi düşünüyoruz.

Nar suyu özellikle açık renk olan kıyafetlerinizden çıkmayacaktır. Evde nar ekşisi yapmak oldukça kolaydır. Bu şekilde hem katkısız olacak hem de el emeği ile yapılmış olacaktır.  Nar ekşisi faydaları oldukça fazladır. Sizlere özel hazırlanan nar ekşisi tarifi için yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz. Bazı köylerde taneler ayrılan narları geniş aşure tencerelerinin içerisinde ayak ile eziyorlar. Makinede işlem yapılmasın diyorsanız temiz çizme su ile dezenfekte ettikten sonra ağınızı giymekte yapabiliriz. Genelde çizme kullanılıyor. Çizmelerin boyları uzun olmasından dolayı tercih ediliyor. Sizler çizmeyi giydikten sonra gerekirse herhangi bir leğen içerisinde de ezebilirsiniz. Nar ekşisi özellikle kan şekerinin dengelenmesinde kullanılan bir ürün olmasından dolayı çok fazla tüketilmezse yaşlılar içinde ideal oluyor. Nar ekşisi yaparken narları güzelce yıkamak çok önemlidir. Yapım aşamasında içine saç teli girmemesi gereklidir. Yaparken mutlaka eldiven kullanınız. Nar ekşisinin içine üzüm de ekleyebiliriz.

Evde Nar Ekşisi Nasıl Yapılır 1

Nar ekşisi tarifi malzemeler: 15 kg nar, Sirke, tuz, limon ve kırmızı üzümdür. Kırmızı üzüm nar ekşisinin yoğunluğunun ayarlanmasında yardımcı olacaktır.  Nar ekşisi muhakkak ağzı kapalı ve serin olan yerde tutulmalıdır. Kullanmadan önce nar ekşisinin kıvamını aldığından emin olunuz. Koyulaşıp koyulaşmadığını belirli aralıklarla kontrol edebilirsiniz. Nar ekşisi özellikle Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde meşhur olan bir üründür.

Evde Nar Ekşisi Nasıl Yapılır 2

Amerika’da yapılan araştırmalara göre kabuklu bir şekilde kaynatılan nar suyunun da kanser tedavisinde çok büyük ölçüde etkisi olduğu gözlemlendi. Lenf kanseri tedavisi için çok önemli olan bir üründür.  Evlerde veya köylerde yapılan nar ekşileri sentetik malzeme içermeyecektir. Bu sayede daha parlak duracak ve katkısız olacak. Cilt üzerindeki kırışıklıkları da yok eden nar ekşisi için kirden arınık olan saf, katıksız ve temiz su kullanmak bu süreçte çok önemlidir. Özellikle alerjisi olan kişilerin marketlerden hazır satılan nar ekşilerini almamaları gerekir.

11 Mart 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...