Fasulye Turşusu Nasıl Yapılır

Yayınlanma Tarihi: 21 Nisan 2017 Ekleyen: Merve Kara


Fasulye Turşusu Nasıl Yapılır Yayınlanma Tarihi: 21 Nisan 2017
Ekleyen: Merve Kara

Dondurucuya atmak, sıcak sıcak konserve şişeleri ne doldurmaktan ve kapağını sıkıca kapatması için birinden yardım istemek çok daha rahat fakat o dondurulmuş sebze kokusundan çok sayıda kişi çok fazla hoşlanmaz. Her ne kadar bu kış hazırlıkları çok büyütülse de ve en başta inanılmaz zor gelse de bir oluşturmaya başlanıldığında da çok zevkli ve kışında çok büyük rahatlık olmaktadır. fasulye turşusu nasıl yapılır video halinde de kişilere sunulmaktadır.  Ek olarak konservenizin tutup tutmadığını, şu demek oluyor ki ilerde bozulup bozulmayacağının anlamının birkaç yolu var. Ters çevirdiniz ve 24 saat beklettiniz ve kaldırıp güneş görmeyen serin bir yerleştireceğiniz süre konservelerini kaldırdığınız yere şu demek oluyor ki havlunun üzerine bakın, eğer bazı kavanozların kapakları tutmamışsa ters çevirdiğiniz yere sızıntı olduğundan, nemli ve lekeli olacaktır. Bundan dolayı kesinlikle sıcak sıcak konservenizi doldurduktan ve ters çevirip yerleştireceğiniz yere beyaz bir havlu serin ki, daha rahat anlayabilesiniz. Organik olarak kapaklarında sorun yok, oldukça güzel kapanmış fakat kavanozları doldururken bulaşan yemeklerde havluya bulaşmış olabilir, bu nedenle hemen paniklemeyin.

Bakmış olduğunuzda havluda hiç mesele yok fakat sızmamış da olabilir, kapakların tam ortasına başparmağınızla bastırın, içe çöküyor ve parmağınızı kaldırdığınızda tekrar dışarı çıkıyorsa, tutmamış anlamına gelir, açın derhal kapağını ve yemeğinizi denetim edin, eğer bozulmamışsa, hemen tüketin. Kapakta problem yok bastırdığınızda sert ve ortası içe ve dışarı hareket etmiyorsa bile gene tutmamış olabilir, son olarak da kavanozu göz hizanıza getirin ve kapağına bakın eğer kapağı içe doğruysa problem yok fakat dışarı doğru bir şişkinlik yani bombe var ise tam olarak tutmamıştır. Başka bir kavanozun kapağına daha bakın ve kıyaslayın, aslına bakarsan tutan bir kapağın içe doğru oluşuyla tutmayanın dışa doğru olan hafifçe bombesinden anlaşılır. Birde sallayın ve derhal kulağına yaklaştırın hafif bir tıssa sesi de gelecektir. Fasulye turşusu nasıl yapılır Oktay Usta tarafından da kişilere sunulmaya devam etmektedir.

24 saat sonucunda, konservelerinizi düz çevirip yerine yerleştirmeden önce, kati olmak isterseniz bu yazdıklarımı sırası ile uygulayabilirsiniz. Onca emek verilip meydana getirilen bu nimetler ziyan olmasın. Kapakların tam tutmamasının nedenlerine gelirsek, öncelikle hiç kullanılmamış kapaklar olmalı, eskileri kullanmayın, ondan sonra iyice sıkmamış olabilirsiniz ve hava almıştır, ben genel anlamda eşime kapattırıyorum. Her ne kadar sıcak sıcak kavanozlara doldursak da, kapakları da sıcak sudan çıkarıp derhal kuruladıktan daha sonrasında sıcak sıcak kapatmanın da faydası var. Bir de kavanozların ağız kısımların hafifçe kırıklar olabilir, konserveleri açarken kenarından bıçak yerleştirip havasını aldırıyorsanız, kenarlarında bıçaktan dolayı bozulmalar olabiliyor ve bu şekilde olunca da kapatırken problem oluyor. Son olarak da güneş görmeyen, serin bir yerde muhafaza edin. Fasulye turşusu nasıl yapılır Oktay Usta ve diğer kişiler tarafından verilen genel tarif ise şu şekildedir;

Fasulye Turşusu Nasıl Yapılır 1

  • 1 Kilo taze fasulye
  • 3 Orta boy domates
  • 3-4 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 tatlı kaşığı dolusu kaya tuzu
  • 1 Su bardağı sıcak su

Fasulye turşusu kavurması nasıl yapılır? Sorusu oldukça yaygın bir şekilde yöneltilmeye devam etmektedir. Fasulyelerimizi yıkayalım ve bırakalım süzülsünler. Daha hemen sonra fasulyelerin uçlarını kopartalım atalım ve var ise kılçıklarını temizleyelim. Ortadan ikiye ya da fasulyenin ebatlarına bakılırsa 3 bölüme bölelim. Domateslerin, eğer rahatsız oluyorsanız kabuklarını soyun fakat rahatsız etmiyorsa soymadan rendeleyin ya da çok fazla oranda yapıyorsanız rondodan geçirin fakat tamamen de püre olmasın domatesler birazcık pütürlü kalsın. İsterseniz, bıçakla da doğrayabilirsiniz.

Fasulye Turşusu Nasıl Yapılır 2

Tencereye azca oranda yağ dökün ve domatesleri ilave edin ve suyunu bırakana kadar 5 dakika gibi bir süre pişirin. Sonrasında fasulyeleri de ilave edin ve tuzunu serpin ve karıştırın. Kapağını kapatıp çok kısık ateşte fasulyeler renk değiştirene kadar şu demek oluyor ki sarı rengini alana kadar pişirin. Dikkat edin, fasulyeler pişmeyecek, bir tek sararıp, rengi değişecek. Fasulyeler sarı rengine dönünce de 1 su bardağı sıcak su dökün ve karıştırın, orta ateşte5 dakika kaynatın. Ocağın altını kapatmadan, konserve şişelerinin içine kaynak doldurun.2 parmak boşluk duracak şekilde doldurun.

21 Nisan 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...