Fırında Köfte Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 18 Haziran 2017 Ekleyen: Merve Kara


Fırında Köfte Tarifi Yayınlanma Tarihi: 18 Haziran 2017
Ekleyen: Merve Kara

Köfte her çeşidi ve modeli yapılabilen önemli bir yemektir. Çoğu yemek kültüründe bulunan bu yemek çeşidi Türk kültürü için de büyük önem taşımaktadır. Türk yemeklerine köfte daha çok fırında yapılmaktadır. Bu şekilde çok daha sağlıklı ve gösterişli olan köfte tarifleri içerisinde en popüler olan tarifler fırında sulu köfte tarifi ve fırında İzmir köfte tarifidir. İzmir köfte tarifi fırında yapılan klasik fırın köftenin bir diğer adıdır. Bu tarz köfte tarifleri çok daha besleyici ve lezzetli olduğundan sıklıkla tercih edilmektedir.

Fırında köfte patates tarifi için kullanılacak malzemeler çoğu evin mutfağında bulunan klasik malzemelerdir. Bu sayede çoğu evde kolaylıkla yapılabilen bu tarif hem sağlıklı hem de son derece lezzetli bir köfte tarifidir.

Malzemeler: 2 adet orta boy taze patates, 500 gram dana kıyma, 1 adet domates, 1 adet orta boy kuru soğan,1 tatlı kaşığı tuz, 1 çay kaşığı karabiber, 1 çay kaşığı pul biber, 2 çorba kaşığı salça, sıvı yağ, ekmek içi

Yapılışı: Fırında patatesli köfte tarifi için yapılması gereken ilk şey köftelerin hazırlanmasıdır. İlk olarak 1 adet domates ve 1 adet kuru soğan iyice rendelenmelidir. Bu karışım 500 gram dana kıymanın üzerine eklenmeli ve bir süre yoğrulmalıdır. Daha sonra ufalanmış olan bir miktar ekmek içi, 1 yumurta ve tüm baharatlarda eklenmeli ve iyice yoğrulmalıdır. Köftelere şekil verme aşamasında dikkatli olunmalı ve çok küçük köfteler yapılmamasına dikkat edilmelidir. Köfteler orta boy olmalıdır. Bunun sebebi piştiğinde küçülebilme ihtimalidir.

Fırında Köfte Tarifi 1

Köftelerin hazırlıkları tamamlandıktan sonra 2 adet patateste elma dilim şeklinde doğranmalı ve köfteler ile bir araya getirilmelidir. Bir fırın kabına yerleştirilen köfte ve patateslerin üzerine salça, sıvı yağ, su ve tuzdan oluşan bir sos dökülmelidir. 180 derece fırında 1 saat kadar pişirilen fırında köfte servise hazır hale gelecektir.

Fırında Köfte Tarifi 2

Sunum: Fırında köfte yemeği genellikle pirinç pilavı ile servis edilmektedir.

Fırında Köfte Tarifi 3

18 Haziran 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...