Fırında Makarna Nasıl Yapılır?

Yayınlanma Tarihi: 17 Ekim 2016 Ekleyen: Merve Kara


Kategoriler
Fırında Makarna Nasıl Yapılır? Yayınlanma Tarihi: 17 Ekim 2016
Ekleyen: Merve Kara

En lezzetli yemekler arasında yer alan fırında makarna, daha önceden pişirilmiş makarnalarla dahi yapılabilen kolay tarifler arasında yer alıyor. Özellikle peynirli ve soslu makarna sevenler için hem kısa vakitte hem de istenilen şekilde makarna hazırlama fırsatı sunan fırında makarnanın lezzetli olmasındaki püf noktası kesinlikle makarnanın fırında kalma süresinin iyi ayarlanmasıdır. Ayrıca, fırında makarna için kullanılacak kaşar peynirinin makarnayı fırına sürerken değil, fırından çıkarmaya yakın zamanda serpilmesi makarnanın daha taze ve peynirinin daha lezzetli olmasını sağlar.

Fırında makarna nasıl yapılır? sorusunun cevabı sadece internette değil kişinin kendi damak zevkinde de yer alıyor. Örneğin, makarnanın sosisli ya da salamlı olmasını istemesi veya bunlardan tamamen arındırması kişinin kendi isteği ile alakalıdır. Önemli olan kesinlikle makarnanın sosundaki tuz ve yağın orantılı şekilde koyulmasıdır. Çünkü makarnanın içerisindeki yağ, makarnanın daha kıvamlı olmasını ve lapa olmamasını sağlarken, uygun miktarda koyulan tuz makarnadaki yavan tadı yok edecektir. Bunun dışında makarna sosunda gereksiz malzemelerin koyulmaması ve daha sade bir tat yakalanması, makarnadaki lezzeti daha fazla artıracaktır.

Fırında makarna tarifi için öncelikle malzemeler;

 • İstenilen çeşitte makarna,
 • Tuz, yağ, kaynar su,
 • Sosu için süt, baharatlar, un ve tereyağ
 • Kaşar peyniri

Peki, fırında makarna nasıl yapılır? Öncelikle kaynayan suya makarna boşaltılır ve pişmesi beklenir. Daha sonra pişen makarna süzülür ve borcam tepsiye dökülür. Sosu başka bir kasede hazırlanarak makarnanın üzerine gezdirilir. Fırında makarna sosu için süt, baharatlar, un, tereyağ kullanılarak beşamel sosu hazırlanır. Önceden ayarlanmış fırın sıcaklığıyla makarnanın sos ile birleşimi beklenir. Fırından çıkmaya yakın olan makarnaların üzerlerine rendelenmiş kaşar peyniri konulur ve tekrar fırına verilir. Peynirlerin üzeri kızarmaya başladığında fırından çıkarılır ve sıcak servis yapılır.

Fırında makarnanın sosunu hazırlarken yapılması gerekenler ise;

 • Öncelikle tencerede tereyağı eritilir.
 • Eriyen tereyağın içine un ilave edilir.
 • Sıklıkla karıştırılır ve topaklanması önlenir.
 • Yavaş yavaş süt eklenir ve bu sırada karıştırma işlemine ara verilmemelidir.
 • Sos kaynadığında altı kapatılır. Soğuduğunda da makarna üzerine gezdirilir.

Fırında Makarna Nasıl Yapılır? 1

Fırında makarna tarifleri farklılık gösterebildiği gibi, sos malzemeleri de farklılık gösterebilir. Beşamel sos, fırında makarna için temel bir sostur ve bunun dışında hazırlanan sosların fırında makarna sosu olarak adlandırılmaması gerekir. İnternetteki tüm fırında makarna tarifleri bu şekilde hazırlanmış ve anlatılmıştır. Yazının başında belirtildiği gibi kişinin damak zevkine uygun malzemelerin tarife eklenmesi ile farklı bir makarna hazırlanılmış olmaz. Sadece ilave malzeme veya eksiltili malzeme kullanılmış olur. Bu nedenle de fırında makarna nasıl yapılır tarifi farklılık gösterebilir.

Fırında makarnanın borcam içerisinde hazırlanmasının da sebepleri bulunmaktadır Bu sebepler;

 • Makarnanın her tarafına dağılan sosun eşit şekilde pişebilmesi için,
 • Makarnanın fırın tepsisinin dibine yapışma ihtimali olduğundan bu şekilde dibine yapışmaması sağlanacağı için,
 • Fırında pişen yemeklerin çoğunlukla bor camda daha lezzetli ve hızlı şekilde piştiği için

şeklinde belirtilebilir.

Bunların dışında fırında makarna nasıl yapılır tarifi kişinin zevkine göre şekillenebileceği gibi, makarnanın üzerine kullanılacak peynir seçimi ile de şekillenebilir. Örneğin, kaşar peynir yerine daha farklı bir peynirin kullanılması makarnanın tadının da değişmesini sağlayacaktır. Fırında makarna malzemeleri için değişen her bir ürünün, yemeğin tadını da değiştireceği bilinmelidir. Makarna için baharat seçimi de tamamen kişiye özgüdür ve istenilmediği takdirde baharat kullanmamak tarifte negatif bir sonuç yaratmayacaktır.

17 Ekim 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...