Hamilelikte Cinsel İlişki

Yayınlanma Tarihi: 11 Ekim 2017 Ekleyen: Merve Kara


Hamilelikte Cinsel İlişki Yayınlanma Tarihi: 11 Ekim 2017
Ekleyen: Merve Kara

Hamilelik bir kadının hayatındaki en önemli zaman dilimlerinden birisidir. Bu dönemde anne adayları beslenmelerine ve yaşam tarzlarına dikkat etmelidir. Bilinçli davranan hamileler bu süreci rahat ve sorunsuz bir şekilde tamamlayabilirler. İlk hamileliğini yaşayan bayanlar cinsellik ve hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıkları için bazı zorluklar yaşayabilirler. İlk aylarda hamilelik belirtilerine bağlı olarak kadınlarda cinsel ilişkiye karşı isteksizlik olabilir. 3. aydan sonra büyük ihtimalle bu durum normale dönecektir. İlk zamanlarda bayanların henüz karnı belirginleşmediği için ilişki yaşarken zorluk çekmeyebilirler fakat ilerleyen dönemlerde karın büyüdükçe normal ilişki pozisyonları zorlayabilir. Hamilelerin zorlanmadan ve acı çekmeden ilişki yaşayabilmeleri için uygulayabilecekleri bazı pozisyonlar vardır. Anne adayları bunları öğrenerek sorunsuz bir cinsellik yaşayabilirler.

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları resimli anlatımlar bu konuda çok işe yaramaktadır. Çiftler bu pozisyonları inceleyerek kendilerine en uygun pozisyonu uygulayarak sorunsuz bir şekilde cinsel ilişkiye girebilirler. Uzmanların yaptığı araştırmalar sonucunda hamilelik dönemi için en uygun pozisyonlar çeşitli isimlerle adlandırılmaktadır. Bunları aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

Hamile Bayanın Üstte Olduğu Pozisyon

Hamilelik döneminde en sık tercih edilen pozisyon kadının üstte olduğu ilişki pozisyonudur. Bu pozisyonda hamile bayan rahat bir oturma pozisyonunda ve kontrol kendisinde olduğundan zorlanmadan ve zevk alarak ilişkiye girebilir. Karın bölgesine herhangi bir baskı olmadığı için hamileler için en güvenli ilişki pozisyonu olarak bilinmektedir.

Hamilenin Üstte ve Ters Oturduğu Pozisyon

Hamile bayanın eşinin üzerine ters oturduğu bu pozisyon da bir çok çiftin güvenle uyguladığı pozisyonlar arasındadır. Bu bu durumda vücut ağırlığı dengede olduğu için kadın zorlanmadan ilişkiye girebilir.

Hamilenin Üstte ve Ters Oturduğu Pozisyon

Hafif Kıvrılarak Yan Yatma Pozisyonu

Hamilelik döneminde uygulanabilecek güvenli pozisyonlardan birisi de, hafif kıvrılarak yan yatılan pozisyondur. Bu şekilde hamile bayanlar yorulmadan ve zorlanmadan ilişkiye girebilirler. Hamileliğin ilk aylarında ve ilerleyen aylarda da uygulanabilecek bir pozisyondur.

Makas Pozisyonu

Hamilelik ilerledikçe anne adayları cinsel ilişkiye girerken zorlanabilir ve yorulabilirler. Makas pozisyonu en az enerji gerektiren pozisyon olduğundan idealdir. Bu pozisyonu tam olarak anlayabilmek için hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları resimli anlatım dikkati bir şekilde incelenmelidir.

Kaşık Pozisyonu

Bu pozisyon da hamilelikte uygulanabilecek rahat ve güvenli pozisyonlardan birisidir. Kadının yan yatıp, dizlerini biraz kırdığı bu pozisyonda erkeğin arkadan yanaşması ile cinsel ilişkiye girilir. Bu şekilde karna hiç bir baskı yapılmadığından gebeliğin ilerleyen dönemleri için son derece idealdir.

Köpek Pozisyonu

Bu pozisyonda hamile bayan el ve dizleri üzerinde eğilmiş olarak erkeğin ön tarafında durur. Bu durumda kontrol erkekte olduğundan anne adayı fazla yorulmasa da ilerleyen aylarda karın büyüdüğü için biraz rahatsızlık verebilir. İlk aylar için uygun olan bu pozisyon uygulanırken erkek ani ve sert hareketler yapmaktan kaçınmalıdır.

Köpek Pozisyonu

Kurbağa Pozisyonu

Bu pozisyon da biraz köpek pozisyonuna benzemektedir. Aradaki fark anne adayının erkeğin önünde el bilekleri ve dizleri üzerindeyken kalçasının havada olmasıdır. Bu pozisyon uygulanırken hamile bayanın zorlanmaması lazımdır. Gerekirse rahat olması için kadının başının altına yastık koyulabilir. Erkek sert ve ani hareketler yapmadığı sürece güvenli bir pozisyondur.

Kanepe Pozisyonu

Adından anlaşılacağı gibi bu pozisyonda bir kanepeden destek alınmaktadır. Kadın kanepe ya da yüksek bir yerde bacaklarını havaya kaldırarak, kolları ile yerden destek alır. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde uygulanabilecek en rahat ve güvenli ilişki pozisyonlarından birisidir.

Misyoner Pozisyonu

Klasik pozisyon olarak da bilinir. Anne adayının sırt üstü yattığı bu pozisyonda erkek onun üzerine uzanmış vaziyette ilişkiye girilir. Hamileliğin ilk ayları için uygun olsa da ilerleyen aylarda karın büyüyeceği için, kadını zorlamayacak daha rahat pozisyonlar tercih edilmelidir.

Misyoner Pozisyonu

Bebek bekleyen bayanlar hamilelikte cinsel ilişki kaçıncı aya kadar? diye merak edebilirler. Doktor aksini söylemediği sürece hamileliğin son ayına kadar cinsel ilişkiye girilmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Uygun pozisyonlar tercih edilerek çiftler son aya kadar güvenli bir şekilde cinselliği yaşayabilirler.

11 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...