Hamilelikte Grip

Yayınlanma Tarihi: 21 Ekim 2017 Ekleyen: Merve Kara


Hamilelikte Grip Yayınlanma Tarihi: 21 Ekim 2017
Ekleyen: Merve Kara

Soğuk havalarda büyük küçük herkesi etkileyen grip, hamile bayanları da etkiler. Bulaşıcılığı yüksek olan bu hastalıktan hamilelerin korunmasının en kolay yolu grip aşısıdır. Canlı virüs içermeyen bu aşı hamilelik döneminde uygulanabilen aşılar arasındadır. Anneye uygulanan bu aşı bebeğin de hayatının ilk dönemlerinde grip mikrobuna karşı bağışıklık kazanmasını sağlar. Böylelikle bebeklerin ilk aylarında grip hastalığına yakalanma riski mümkün olan en düşük seviyeye iner.

Hamilelikte grip tedavisi kadar gribe yakalanmamak da önemlidir. Anne adaylarının grip olmaması için grip aşısının yanı sıra bazı maddelere dikkat etmesi gerekir. Hem annenin hem de bebeğinin sağlığı için önemli olan bu maddeleri paylaşıyoruz.

  • Soğuk havalarda dışarı çıkarken mümkün olduğunca kalın giyim ürünleri kullanılması gerekir. Soğuk hava gribin en büyük nedenlerindendir.
  • Kalabalık ortamlarda bulunulduğunda insanlar ile yakın temasa geçilmemeli. Mümkün olduğunca sık eller sabun ile yıkanmalıdır.
  • Dış ortamdan eve girildiğinde eller yıkanmalı ve kıyafetler mutlaka değiştirilmelidir.
  • Kapalı ortamların sık sık havalanması da grip mikrobunun ortamda barınmaması için önemlidir.
  • Havanın nemli tutulması önemlidir. Kuru hava grip için olumsuz etki yaratır.
  • Yeterli miktarda sıvı alımı hem gribin önlenmesi hem de tedavisi için önemlidir.
  • Kış aylarında gribe yakalanmamak için anne adaylarının da beslenmelerine mutlaka dikkat etmeleri, özellikle besleyici meyve ve sebzeler ile beslenmeleri gerekir.

Hamilelik döneminde grip hem anne, hem de bebek için zararlı olabilir. Annedeki grip hastalığı tedavi edilmediğinde bakteriler bebeğe de geçebilir. Bu durumda bebek de olumsuz etkilenebilir. Hamileliğin 37-42. haftaları arasında anne adayının grip olması ise erken doğuma neden olabilir. Merak edilen hamilelikte grip olmak bebeğe zarar verirmi sorusuna en kısaca cevap verdikten sonra hamilelikte grip nasıl geçer sorusuna değinmek istiyoruz.

Hamilelikte Grip 1

Hamilelik döneminde grip mutlaka doktor kontrolünde tedavi edilmelidir. Bu tedavi sırasında ağır bakteriyel durumlar söz konusu değilse antibiyotik kullanılması tavsiye edilmez. Antibiyotik dışında daha hafif ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçların doktor tarafından verilmesi ve anne adaylarının verilen dozu aşmaması önemlidir. Burun tıkanıklığı için tuzlu su ya da hazır olarak satılan okyanus sularından kullanılabilir. Boğaz ağrısı için doktorun önerdiği pastillerden kullanılabilir. Balgam ya da geniz akıntısı için uyurken daha yüksek yastık kullanılabilir. Bu anne adayının daha rahat etmesini ve deliksiz uyumasını sağlar.

Hamilelikte Grip 2

Hamilelik döneminde grip tedavisi için anne adaylarının beslenmelerine de dikkat etmesi gerekir. İştahsızlık ya da yemek yiyememe durumunda enerji veren besinlerin tüketilmesi gerekir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren meyveler ve karbonhidrat bakımından zengin besinler grip tedavisinde yardımcı besinlerdir. Bol miktarda su tüketimi ve sıvı gıdalar da grip tedavisi için olumlu etkileri olan beslenme maddeleridir.

Grip olan anne adaylarının tedavisi sırasında yatak odalarının ya da sürekli bulundukları alanların hijyenik olmasına dikkat edilmeli. Bu alanların aynı zamanda nemli havaya sahip olması gerekir. Düzenli olarak havalandırılan kapalı alanlarda anne adayları daha kısa sürede kendilerini toplayabilir.

Hamilelikte Grip 3

Hamilelikte grip tedavisinde izlenecek yöntemler normal grip tedavisi ile benzer şekildedir. Sadece bu yöntemlerden ilaç tedavisinde anne adaylarına daha dikkatli şekilde ilaç verilmesi gerekir. Anne adaylarına kan ile bebeğe geçmeyecek ya da bebeğe geçse bile zararlı olmayacak ilaçlar verilmelidir. Bu ilaçlara karşı anne adayının alerjik durumunun olmamasına dikkat edilmelidir. İlaç kullanımı sonrasında beklenmeyen bir etki görüldüğünde vakit kaybedilmeden doktora başvurulması gerekir. İlacın yan etkilerinden biri ya da bir kaçı görüldüğünde annenin ve bebeğinin sağlığı için kontrol edilmesi ve gerekli ise ekstra tedavi uygulaması yapılması gerekir.

21 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...