Hamilelikte Kahverengi Akıntı

Yayınlanma Tarihi: 25 Ekim 2017 Ekleyen: Merve Kara


Hamilelikte Kahverengi Akıntı Yayınlanma Tarihi: 25 Ekim 2017
Ekleyen: Merve Kara

Bayanların en büyük sorunu haline gelen vajinal renkli, kokulu, kokusuz, renksiz akıntılardır. Özellikle hamilelikte kahverengi akıntı oldukça dert olan durumdur. Bayanların bu sorun ile karşılaştıklarında mutlaka ayaklarını sıcak tutmaları ve asla ayaklardan soğuk almamaları gerekir. Düzenli temizlik yapmayan kadında akıntı meydana gelir. Ayrıca  hamilelikte kahverengi akıntı ve kasık ağrısı, olursa yani bu çok uzun süre devam ederse muhakkak uzmana görününüz.

Ayaklardan soğuk almamak sağlıklı yaşam içinde gereklidir. Fakat hamilelikte kahverengi akıntı gelmesi korkulacak durum değildir. Makalemizde, hamilelikte kahverengi akıntı tehlikeli mi, sorusu için yanıt alacaksınız. Fakat hamile kadında, kırmızı rengine yatkın olan vajinal akıntılarda problemler olabilir. Kaliteli ve özel dokulu çamaşırları kullanarak bu akıntıdan kurtulduğunuzu fark edeceksiniz. Bu süreçte yani akıntınız kahve renkli olursa,  naylon iç çamaşırlar giymek sağlıklı değildir. Yaşanılan bölgede olan kullanılan nevresimlerin de muhakkak pamuk olması gerekir.

Bayanların mutlaka ayaklarına sıcak su torba bulundurmaları gerekir. Vajinada iltihap oluştuğunu zaten kokulu kahverengi akıntı ile anlayabiliriz. Hamilelikte kahverengi akıntı gelmesi kısa süreli gerçekleşir. Akıntılar renklerine göre değişirler.  Aslında kahve renkli olan akıntı aşırı olmadığı sürece problem yoktur. Genelde hamile olan kadında  kahverengi akıntı  oluyor. Vajinal akıntıdan kurtulmanın en etkili yolu o bölgeyi temiz tutmaktır. Aşağıdaki maddelerde hamilelikte kahverengi akıntı neden olur sorusunu da anlatmaya çalışacağız. Kahverengi akıntı için düzenli ultrason kontrolleri yapmak önemlidir. Bu durum eğer iç kısımda oluşan bir sorun varsa yani yumurtada oluşan sorunlar varsa gösterir.

Hamilelikte Kahverengi Akıntı 1

  • Sirkeli Su temizliği: Sirke içerisini temizlemede kullanılan yöntemdir. Özel bölge temizliğini çok az sirkeli su ile yapabiliriz. Hamile olan kadının o bölgeyi mutlaka sirkeli su yardımıyla temiz tutmaları gerekir.  Gebe kalan kadın özellikle tuvalet sonrası hijyenine özen vermelidir.
  • Hijyen ve Temizlik: Hamilelikte kahverengi akıntı ve kasık ağrısı çiftlerin huzurunu kaçırabilir. Fakat bebek için herhangi bir ekstrem gelişen zorlayıcı tehlikesi yoktur. Eğer o bölgede kirlilik varsa zamanında temizlersek herhangi bir sıkıntı olmaz.
  • Yaşam Alan Temizliği : Yaşam alanlarımızda hijyen sağlamakla da bu sorunun önüne geçeriz. Çamaşır suyu ile her yeri çok güzelce temizleyip dezenfekte edelim. Çok şiddetli olan kahverengi akıntılarda, doktorların önerdikleri uygun olan fitil tedavisine başlanmalıdır.
  • Maydanoz Suyu: Fitil temizliği yaparak maydanoz suyu içelim. Vajinal bölgede aşırı kıl bırakılmasından dolayı sürekli kokulu akıntı olur maydanoz suyu da bu sorunu önler. Maydanoz suyu kadın doğum hastalıkları için iyi gelir.

Hamilelikte Kahverengi Akıntı 2

  • İç çamaşır temizliği: Hamilelikte kahverengi olan vajinal bölgesi akıntıdan kurtulmanın yolları yöntemlerinden biride temiz iç çamaşırları kullanmaktır. Hamile kadın mutlaka pamuksu iç çamaşırı giymek gerekiyor. Bu anlamda unutmaması gerekilen önemli durumdur. Çok fazla koyu renkli olan çamaşır ve naylon çamaşır giymek yerine pamuk kullanınız. Hamile kadının yatağında olan nevresim değişimi yapmak ayrıca gerekir.
  • Su tüketimi: Vajinal kahverengi akıntıdan kurtulmak için düzenli su tüketimi yapmak gerekir.
  • Sarımsak tüketimi: Su içtikten sonra iltihap varsa bol sarımsak da tüketebiliriz. Su ve sarımsak tüketerek bu soruna kısa sürede çare bulabiliriz.

Hamilelikte Kahverengi Akıntı 3

  • Sıcak su masajı: Ilık su banyosu günde bir kere yapılmalıdır. Ayrıca sıcak suyla özel bölgelerimize masaj yapalım. Özel bölgemizi suyla yani bol suyla yıkarsak bu sorun çözülecektir.
  • Soğan suyu: Soğan suyu ve düzenli su tüketimi vajinada iltihaplı olduğunu gördüğümüz akıntıyı keser.
  • Tarçınlı Su: Vajinada oluştuğunu gördüğünüz kahve renkli akıntılar için tarçınlı su iyi gelir.
25 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...