Hamilelikte Kanama

Yayınlanma Tarihi: 13 Ekim 2017 Ekleyen: Merve Kara


Hamilelikte Kanama Yayınlanma Tarihi: 13 Ekim 2017
Ekleyen: Merve Kara

Hamilelikte kanama sıkça meydana gelen bir durumdur fakat ilk kez anne olacak bayanların aklına, hamilelikte kanama olur mu? diye bir soru gelebilir. Uzmanların bu konuda yaptığı açıklama, hamilelikte kanama olabileceği ve çoğunlukla bunun bir tehlike oluşturmadığı yönündedir. Yine de bu tür durumlarda doktora danışmak gerekir. Doktorun yapacağı değerlendirme sonucunda tehlikeli bir durum olup olmadığı anlaşılabilir. Bazen farklı nedenlerden dolayı oluşan kanamalar da vajina kanaması ile karıştırılabileceğinden durumdan emin olmak adına doktora görünmekte fayda vardır.

Hamileliğin ilk yarısında ya da ikinci yarısında bazı nedenlerden kanama meydana gelebilir. Hamile bayanlar kanama olduğu zaman düşük yaptıklarını zannedip hemen paniğe kapılmamalılar. Her kanamanın düşük habercisi olmadığı bilinmelidir. Bu konuyu aydınlatmak için, hamilelikte kanama neden olur? sorusunun cevabını araştırdık. Hamileliğin ilk 10 haftalık döneminde anne adaylarında kanama görülebilir. Bu kanamaların nedeni çoğunlukla bebeğin ana rahmine yerleşmesi sırasında burada oluşan kılcal damar çatlamaları olarak açıklanabilir. Hamileliğin 6 ve 8. haftaları arasında yumurtalıklardan salgılanan progesteron hormonu salgısının bebeğe devredilmesi esnasında da hamilelerde kanama ortaya çıkabilir. Bu tür kanamalar çoğunlukla hafif ve ağrısızdır. Bir de kanamanın tehlikeli olduğu durumlar vardır.

Hamilelerde bazı kanamalar düşük habercisi olabilir. Hamileliğin ilk 12 haftası düşüklerin en sık görüldüğü dönemdir. Bu dönemde meydana gelen kanamada, ağrı ve parça düşürme varsa bu durum düşük yapıldığı anlamına gelebilir. Böyle bir sorunla karşılaşıldığı zaman vakit kaybetmeden doktora gitmek son derece önemlidir. Dış gebelik olması halinde de kanama ortaya çıkabilir. Vajinal kanamanın yanı sıra şiddetli bir ağrı, solukluk, halsizlik ve bayılma gibi durumlar da söz konusu ise bunlar dış gebeliğe işaret ediyor olabilir. Bu tür şikayetler varsa anne adayları vakit geçirmeden hemen doktora gitmelidir. Hamile bayanlarda vajinal kanama ile beraber üzüm tanesi gibi parçalar da düşüyorsa bu anormal bir hamilelik olan mol gebeliğinden dolayı olabilir. Rahim ağzında oluşan enfeksiyonlar ve başka sorunlar nedeni ile de hamilelikte kanama oluşabilir. Böyle durumlarda çoğunlukla cinsel ilişki sonrasında kanama meydana gelmesi söz konusudur.

Hamilelikte Kanama 1

Bazen de kanama vajinada meydana gelmediği halde anne adayları bunu vajina kanaması zannedebilirler. İdrar yolu enfeksiyonu, böbrek kisti gibi durumlarda idrarla birlikte kan da gelebilir. Anne adayları bunun vajinadan geldiğini zannedebilirler. Hamilelerde sıkça görülen basur nedeni ile oluşan kanama da vajina kanaması olarak algılanabilir. Bu nedenle durumdan şüphelenen bayanların doktora görünmeleri gerekmektedir.

Hamilelikte Kanama 2

Hamilelikte kanama kaç gün sürer? şeklide bir soruya cevap vermek zordur. Bu kanamaların kaç gün süreceğini önceden bilmek mümkün değildir. Bazı durumlarda kanama tek seferde ya da 1 gün sürerken, bazen de birkaç gün ya da birkaç hafta boyunca kesintisiz olarak devam edebilir. Ortalama olarak kanamanın 3 ila 5 gün sürme ihtimali vardır. Kanama süresinin ve miktarının fazla olması hamileliği riske atacağı için böyle durumlarda vakit geçirmeden doktora gidilmelidir. Kanama hamileliğin yalnızca başında ya da sonlarında görülen bir durum değildir. Hamileliğin her döneminde çeşitli nedenlere bağlı olarak kanama meydana gelebilir.

Hamilelikte Kanama 3

Kanama miktarı az ya da çok olabilir. Hamilelikte kahverengi kanama olabileceği gibi bunun rengi kırmızı ya da pembe de olabilir. İster birkaç damla, ister lekelenme şeklinde olsun bu konu anne ve bebeğin sağlığı açısından önemli olduğundan, risk almamak için doktora danışılması gerekir. Kanamanın nedenine, hamileliğin kaçıncı ayında olduğuna ve kanamanın sebebine göre farklı tedavi çeşitleri uygulanabilir. Anne adayları kanama olması halinde paniğe kapılmadan doktora başvururlarsa bunun nedenini öğrenerek gerekli önlemi alabilirler.

13 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...