Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir

Yayınlanma Tarihi: 13 Ekim 2017 Ekleyen: Merve Kara


Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir Yayınlanma Tarihi: 13 Ekim 2017
Ekleyen: Merve Kara

Bebek bekleyen bayanların en sık yaşadığı sorunlardan birisi de mide bulantısıdır. Hamileliğin ilk aylarında ortaya çıkan bu bulantılara bazen kusma da eşlik etmektedir. Bu durum anne adaylarının yeterince beslenememesine neden olmaktadır. Genellikle 4.aydan sonra geçmekte olup, alınacak bazı önlemler sayesinde hamilelikte mide bulantısı en aza indirilebilir. Değişen hormonlar nedeni ile anne adaylarında koku hassasiyetinin artması ve tüketilen gıdalara dikkat edilmemesi nedeni ile mide bulantısı görülebilir. Özellikle de sabah bulantıları sıkça görülmektedir. Hamileler mide bulantısı yaşamamak için çok yağlı, baharatlı ve ağır gıdalar tüketmekten kaçınmalıdır. Mideyi boş bırakmamak için az ve sık yemek yenilmelidir. Sıvı tüketimine özen gösterilmeli özellikle de bol su içilmelidir. Ani hareketler yapmak da mide bulantısına neden olabileceği için anne adayları bu konuda da dikkatli davranmalıdır.

İlk hamileliğini yaşayan bayanlar bu mide bulantılarına çözüm arıyor olabilirler. Hamilelikte mide bulantısına iyi gelen gıdalar ve içecekler bu konuda onlara yardımcı olabilir. Mide bulantısını geçirmek için hamile bayanların tüketmesi gereken gıda ve içeceklere şöyle bir göz atmakta fayda var.

Su

Vücutta oluşan sıvı kaybı mide bulantısını tetiklemekte oldukça etkilidir. Bu nedenle hamileler yeteri kadar su tüketmeye özen göstermelidir.

Tuzlu Kraker

Çoğu hamilenin mide bulantısı ile başa çıkmak için tükettiği gıdalardan birisi de tuzlu krakerdir. Kraker mideyi yatıştırıcı özelliği nedeni ile mide bulantısını önlemekte oldukça etkilidir. Birkaç tane tuzlu kraker ya da bisküvi bulantı sorununu çözmeye yardımcı olabilir. Mide bulandığı zaman biraz kuru ekmek yemek de rahatlama sağlayabilir.

Limon

Ekşi tadı nedeni ile yüzümüzün buruşmasına neden olan limon da mide bulantısına ne iyi gelir hamilelikte sorusunun doğru cevaplarından birisidir. Limon koklamak ya da bitki çaylarına birkaç damla limon katmak mide bulantısını geçirmeye yardımcı olabilir.

Muz

Hamilelikte mide bulantısına iyi gelen bazı meyveler vardır. Bunları kararında tüketmek sorunun çözümüne yardımcı olabilir. Herkesin sevdiği bir meyve olan muz bu meyvelerden birisidir.

Elma

Bazı lif içeren meyvelerin mide bulantısına karşı etkili olduğu bilinmektedir. Elma içerdiği lif nedeni ile mide bulantısına nenden olan toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır. 1 tane elmayı dilimleyerek yavaş bir şekilde yemek mide bulantısına çok iyi gelmektedir.

Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir 1

Nane

Midesi bulanan hamileler birkaç tane nane yaprağı çiğneyerek bulantıyı bastırabilirler. Bunun yerine nane çayı da tercih edilebilir. Mide ekşimesi şikayeti olmayanlar nane yaprağı çiğneyerek veya nane çayı içerek midelerini rahatlatabilirler.

Leblebi

Hamilelikte mide bulantısına iyi gelen bazı kuru yemişler de bulunmaktadır. Anne adaylarının tüketeceği 1 avuç kadar leblebi, fındık veya badem mide bulantılarını geçirmeye yardımcı olabilir.

Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir 2

Zencefil Çayı

Mide bulantısına iyi gelen bitki çayları arasında en etkilisi zencefil çayıdır. Günde 2 ya da 3 bardak zencefil çayı içilebilir. Zencefil çayının içine limon sıkarak etkisini arttırmak mümkündür.

Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir Ahmet Maranki ve İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilen bitkisel kürler de bulunmaktadır. Anne adayları mide bulantısından şikayetçi iseler hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir İbrahim Saraçoğlu kürü ile bu sorunu çözebilirler. Bu zencefil kürünün tarifini de aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

Malzemeler

  • 3 tane zencefil ( 1 lira büyüklüğünde )
  • 1 su bardağı su

Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir 3

Yapılışı ve Kullanım Şekli

Zencefilleri suda 7 dakika kaynatarak zencefil çayını hazırlayın. Bundan saat başı bir iki yudum içerek tüketebilirsiniz.

Tüm bunları denediği halde hala mide bulantısı devam ediyorsa ve bu durum beslenmeyi olumsuz yönde etkiliyorsa anne adayları vakit geçirmeden doktora baş vurmalıdır. Doktor gerekli gördüğü taktirde mide yatıştırıcı bazı ilaçlar önererek sorunun çözülmesini sağlayabilir.

13 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...