Hindistan Cevizi Yağı

Yayınlanma Tarihi: 3 Ocak 2017 Ekleyen: Merve Kara


Hindistan Cevizi Yağı Yayınlanma Tarihi: 3 Ocak 2017
Ekleyen: Merve Kara

Hindistan cevizi yağı, en az meyvesi kadar yararlıdır. Besleyici ve onarıcı özelliği bulunan bu doğal yağ, özellikle saç ve cilt bakımında yoğun şekilde kullanılır. Zarar gören, yıpranan saçların onarılmasında, kırışan ve yaşlanan cildin yenilenip tazelenmesinde kullanılan bu özel yağ, faydaları ve kullanımı hakkında kısa bilgilere aşağıda yer verdik.

Hindistan cevizi yağı, doğal olarak katı haldedir. Beyaz bir görünümü olan bu yağ içeriğinde %90 oranında doymuş yağ barındırır. Doymuş yağ oranı yüksek olsa da sağlıklı yağlar arasındadır. Hindistan cevizi yağını hazır olarak satın alabileceğiniz gibi evde kendiniz de yapabilirsiniz. Bunun için 3 yöntem uygulanıyor.

Islak Öğütme Yöntemi ile Evde Hindistan Cevizi Yağı Yapımı: Bu yöntem için olgun, ilk olarak kahverengi bir hindistan cevizini bir bıçak yardımıyla bölün. Kabuğundan ayırın, sadece beyaz kısmını bırakın. Bu kısımları mutfak robotuna alın ve iyice ezin. Püre haline gelen karışımı tülbent ile süzün. Sıvı kısmını bir kavanoz içine ayırın ve 24 saat bekletin. Süre sonunda katı haldeki kısmı hindistan cevizi yağı olarak kullanabilirsiniz.

Kurutma Yöntemi ile Evde Hindistan Cevizi Yağı Yapımı: İkinci olarak anlatmak istediğimiz yöntem kurutma yöntemi. Bu yöntem için hindistan cevizlerini minik minik bölün. 24 saat boyunca güneşte, ya da fırının en düşük ayarında yaklaşık 8 saat kurutun. Kuruyan hindistan cevizlerini iki kez katı meyve sıkacağından geçirin. Bir kavanoza aktarın ve 24 saat bekletin.

Kaynatma Yöntemi ile Evde Hindistan Cevizi Yağı Yapımı: Bu son yöntem için ilk olarak hindistan cevizini rendeleyin. Bir blendera aktarın ve üzerine 2 bardak sıcak su ekleyin. İyice karıştırıp karışımı tülbentin üzerine dökün. Posa ve sıvısını birbirinden ayırın. Bu sıvıyı rengi hafif kahvenrengi olana kadar kaynatın. Kaynadıktan sonra uygun bir kaba aktarın ve 1 saat bekletin. Süre sonunda hindistan cevizi yağınız hazır.

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları

Hindistan cevizi yağının faydaları çok fazladır. Doğal pek çok yağda olduğu gibi hindistan cevizi yağında da besleyici ve onarıcı vitamin, mineraller bulunur. Bu maddeler genel sağlık olduğu kadar saç ve cilt için de çok yararlıdır. Hindistan cevizi yağının faydalarını aşağıda kısaca sizlerle paylaşıyoruz.

 • Yüksek tansiyon ve yüksek kolestrolü dengelemekte etkilidir.
 • Kan akışını düzenler.
 • İyi kolestrolü yükseltir.
 • Bağırsaklarda parazit oluşmasını engeller ve daha sağlıklı bir dolaşım sistemi sağlar.
 • Tiroid bezlerinin düzenli çalışmasına yardımcı olur.
 • Hormonları düzenleyerek bayanların menopoz dönemlerini daha hafif atlatmasına yardımcı olur.
 • Kronik yorgunluk belirtilerinin azalmasına destek olur, daha dinç bir vücut sağlar.
 • Kalp ve damar üzerindeki baskıyı azaltarak, kalp ve damar sağlığının korumasında büyük rol oynar.
 • Bağırsak sistemini düzenler. Huzursuz bağırsak sendromu gibi rahatsızlıkların şikayetlerini azaltır.
 • Vücuda canlılık verir, karaciğeri güçlendirir.
 • Alkol tüketiminden sonraki sabahlarda yaşanan baş ağrısı problemlerine çözüm olur.
 • Kas ve eklem iltihaplarını azaltır. Dokuların onarılmasına destek olur.
 • Dengeli tüketildiğinde kilo vermede etkilidir.
 • Ciltte farklı nedenle ile kaynaklanan yaraların iyileştirilmesinde etkilidir.

Hindistan cevizi yağının saç ve cilt üzerindeki faydalarını daha detaylı şekilde diğer konularımızda bulabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları

Hindistan Cevizi Yağı Fiyatı

Hindistan cevizi yağını hemen hemen her aktarda bulabilirsiniz. Paketler halinde satılan bu özel yağı satın alırken doğal olmasına dikkat edin. Bunu da güvenilir yerlerden satın alarak yapabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı fiyatı her yerde aynıdır genelde. İlk defa satın alcaksanız, bir kaç yerden fiyat edinmenizi tavsiye ederiz. Piyasa fiyatının çok altında olan hindistan cevizi yağlarını satın almamanızı öneririz.

 

14 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...