İshal Neden Olur

Yayınlanma Tarihi: 10 Mart 2017 Ekleyen: Merve Kara


İshal Neden Olur Yayınlanma Tarihi: 10 Mart 2017
Ekleyen: Merve Kara

İshal, normal dışkının daha sıvı halidir. Beraberinde karın ağrısı, sancı, mide bulantısı, kusma, halsizlik ya da ateş gibi belirtiler de getiren bu rahatsızlık, hem yetişkinlerde hem de bebeklerde görülebiliyor. Bebeklerde yetişkinlere göre daha tehlikeli olabilen bu hastalığın önlenmesi ve tedavisinde ishal nedenleri önemlidir. Tedavinin ilk adımını oluşturan ishal nedenleri ve bu nedenlerin önlenmesi hakkında detayları sizlerle paylaşıyoruz.

İshal, bağırsaklardan geçen besinlerin normalden daha az emilmesi ile ortaya çıkan yumuşak dışkılama sorunudur. Kimi zaman sadece dışkılama sorunu olan bu hastalık, kimi zamansa mide bulantısı ve kusma ile birlikte ortaya çıkıp daha şiddetli ve tehlikeli bir hal alabilir. Ortaya çıkış nedenine göre bu belirtiler değişebilir. İshap sebepleri kısaca aşağıdaki maddelerle sıralanabilir.

 • Bozuk bir besin yenilmesi ya da içecek tüketilmesi
 • Aşırı alkol tüketimi
 • Aniden duyulan kaygı, korku ve stres durumu
 • Zaman zaman içme suyunda ortaya çıkan bazı bakteriler
 • Rotavirüs, norovirüs ve adenovirüs gibi bazı virüsler
 • Kullanılan bazı ilaçlar, özellikle antibiyotikler
 • Früktoza karşı hassas bünyesi olan kişilerde, bu maddeye sahip gıdaların alınması
 • Süt ve süt ürünlerinde bulunan laktoz yani süt şekeri,
 • Huzursuz bağırsak sendromu, ülseratif kolit, diyabet, çölyak hastalığı, Crohn hastalığı gibi kronik hastalıklar,
 • Yapay tatlandırıcılar ve bu tatlandırıcılar ile hazırlanan gıda ürünleri ishale neden olan maddelerdir.

Genelde yukarıda belirttiğimiz nedenler ile ishal rahatsızlığı ortaya çıkabilir.Yetişkinler için neden ishal olunur sorusunun cevabını verdikten sonra şimdi de bebeklerdeki ishal nedenlerini kısaca sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Bebeklerde İshal Neden Olur?

Yetişkinlerde olduğu gibi küçük çocuk ve bebeklerde de zaman zaman ishal rahatsızlığı ortaya çıkabilir. Yetişkinlere göre bebeklerde daha farklı ortaya çıkan ve değişik sebeplere bağlı olan ishal, bebeklerde daha tehlikeli boyutlara ulaşabiliyor. Bebeklerde ishalin tedavisi için ilk dikkat edilmesi gereken, ishalin nedenleridir. Bebekler neden ishal olur sorusunun cevabı olarak aşağıdaki maddeleri size verebiliriz.

İshal Neden Olur 1

 • Farklı nedenlere bağlı ortaya çıkan hastalık durumu
 • Diş çıkarmaya bağlı ishal
 • Büyüklerde olduğu gibi bebeklerde de belirli gıdalara karşı olan hassasiyet
 • Gereğinden fazla meyve ve meyve suyu tüketimine bağlı bağırsakların normalden daha az çalışması
 • Bağırsaklarda mikrobik enfeksiyon gelişmesi
 • Antibiotik tedavisi ishale neden olabilir. Bu tedavi sırasında sırasında bebeğe yoğurt yedirilmesi içerdiği canlı kültürler nedeni ile onu ishalden koruyabilir.

İshal Neden Olur 2

Hem bebeklerde hem de yetişkinlerde sıkça görülen ishal hastalığı, önlem alınmadığında herkes için tehlikeli olabilir. Bebeklerde daha fazla gözlemlenmesi gereken bu durum, mutlaka tedavi edilmelidir. Tedavi için ilk olarak nedenlerin belirlenmesinde fayda vardır. Neden ishal olunur sorusunun cevabını verdiğimiz bu yazımıza göre nedenleri belirleyebilirsiniz. Bu nedenleri belirlerken dikkatli olmak ve mutlaka genel davranışların da değerlendirmeye katılması gerekir.

İshal Neden Olur 3

İshal nedenlerinden bahsederken ilk bilinmesi gereken ishal nedir sorusunun cevabıdır. İshal, bağırsaklardan emilerek geçen gıdaların, hızlı geçmesine bağlı olarak daha az emilim sağlanması ve yine buna bağlı olarak dışkının daha cıvık olması durumudur. İshal olunduğunda hem bebeklerde hem yetişkinlerde yoğun şekilde sıvı kaybı gerçekleşit. Bu sıvı kaybının önüne geçmek için mutlaka bol miktarda sıvı alınması ve özellikle de su tüketilmesi gerekir. Bu sıvıların alınmasında yasak olan, ya da bünyeye dokunan intörensa neden olan sıvıların alınmamasına da dikkat edilmesi gerekir. Aksi halde yarar beklenirken zarara neden olabilir.

10 Mart 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...