İşkembe Çorbası

Yayınlanma Tarihi: 19 Mayıs 2017 Ekleyen: Merve Kara


İşkembe Çorbası Yayınlanma Tarihi: 19 Mayıs 2017
Ekleyen: Merve Kara

Genel olarak gece vakti içilen ya da alkolden sonra kişilerin kendilerini daha iyi hissetmeleri için içtikleri çorbalardan biri de işkembe çorbası olmaktadır. Sakatat olarak işkembe pek çok kişi tarafından sevilerek yenilse de, bazı kişiler hem kokusundan hem de tadından dolayı sevmemektedir. Bunların yanı sıra işkembe çorbası bir o kadar faydalı bir besin olmaktadır. Ancak işkembe çorbası içmeden önce kişilerin bu çorbayı nerede içtiklerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Aksi takdir de kişiler mide sorunları yaşayabilmektedir. İşkembe çorbasının en önemli ayrıntısı iyi temizlenmesi olarak bilinmektedir. Bu sebepten evde de hazırlanacak ise mutlaka işkembenin en iyi şekilde temizlenmesi gerekmektedir. İşkembe çorbası kalori olarak 1 kepçesi 139 kalori olmaktadır. Ayrıca içerisinde yer alan yüksek yağ ve kolesterolden dolayı da kişilerin tüketirken dikkatli olmaları gerekmektedir.

İşkembe çorbası hazırlanmadan önce mutlaka en iyi şekilde temizlenmeli ve sonrasında terbiyeli işkembe çorbası hazırlanmaktadır. İşkembe çorbası Oktay Usta tarafından da tarif olarak sevenleri için pek çok yerde yer almaktadır. İşkembe çorbası malzemeleri;

 • 1 kilogram iyi temizlenmiş işkembe
 • 2 yemek kaşığı un
 • 2 yemek kaşığı tereyağı

Haşlamak için gereken malzemeler;

 • 6 su bardağı su
 • 2 diş sarımsak
 • Yarım limon
 • 1 adet küçük boy kuru soğan

Terbiyesi için gereken malzemeler;

 • 3 yemek kaşığı un
 • 1 adet yumurta sarısı
 • 3 yemek kaşığı yoğurt
 • Yarım limon suyu
 • 1 çay kaşığı tuz

İşkembe Çorbası 1

İşkembe çorbası hazırlanırken bazı püf noktaları olmaktadır. Bunlardan ilki işkembe temizlendikten ve iyice yıkandıktan sonra haşlanmaktadır. İsteğe bağlı olarak haşlamadan önce temizlenmiş işkembe sirkeli suda da bekleyebilmektedir. İşkembe haşlanırken çok koktuğu ve koku kötü olduğundan dolayı kişiler hem bu çorbayı hazırlamak istememekte hem de içmek istememektedirler. Bu yüzden işkembe haşlanırken kullanılan sarımsak, kuru soğan ve limon ile birlikte hazırlandığında oluşabilecek kötü kokunun oluşmasını engellemektedir. Ayrıca çorbanın daha lezzetli olması ve kıvamının tutması için hazırlanacak olan terbiye karışımı azar azar konulmakta ve bu esnada çorbayı karıştırmaya devam ettirilmesi de gerekmektedir. Bu işlemler yapıldığında çorbanın kesilmesi de engellenmektedir.

İşkembe Çorbası 2

İşkembe çorbası hazırlanırken;

 1. İyi şekilde temizlenmiş işkembe çorbası, düdüklü bir tencerenin içerisine sarımsak, limon ve kuru soğan ile birlikte konulduktan sonra yaklaşık olarak 40 dakika boyunca haşlanmaktadır.
 2. Daha sonra haşlanan işkembe bir kevgir yardımı ile alınmakta ve küçük küpler olacak şekilde doğranmaktadır. İşkembe çorbasının renginin berrak olabilmesi için haşlanan suyun süzülmesi gerekmektedir.
 3. Tereyağı geniş bir tencerede eritildikten sonra üzerine un konulmakta ve kokusu çıkana kadar kavrulmaktadır. Süzülen su azar azar kavrulan unun üzerine dökülmekte ve karıştırılmaya devam edilmektedir.
 4. İşkembe çorbasının terbiyesinin hazırlanması için ayrı bir kapta belirtilen malzemeler karıştırılmaktadır.
 5. Hazırlanan terbiye karışımı, kaynamakta olan haşlama suyunun içerisine konulmakta ve birbirine iyice karışması için hızlı bir şekilde karıştırılmaktadır.
 6. Hazırlanan suyun içerisine küp şeklinde doğranmış işkembeler konulmakta ve kısık ateşte 15 dakika boyunca pişirilmektedir.
 7. En son pişen işkembe çorbasının içerisine rendelenmiş sarımsak ve isteğe bağlı olarak sirke suyu konulmaktadır.

İşkembe Çorbası 3

İşkembe Çorbası Faydaları

Diğer çorbalara oran ile daha fazla yağ ya da yüksek kolesterol içermesine rağmen işkembe çorbasının faydaları da çok fazla olmaktadır. Bunlardan ilki de bağışıklık sistemini koruması olarak bilinmektedir. İçerisinde yer alan B12 vitamini sayesinde kişilerin sinir sistemlerini de korumakta ve daha sağlıklı çalışmalarına yardımcı olmaktadır. Çok tüketilmediği sürece kolesterolü çıkarmamaktadır.

19 Mayıs 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...