İşkembe Nasıl Temizlenir

Yayınlanma Tarihi: 19 Mayıs 2017 Ekleyen: Merve Kara


İşkembe Nasıl Temizlenir Yayınlanma Tarihi: 19 Mayıs 2017
Ekleyen: Merve Kara

Pek çok kişi tarafından sevilerek içilen işkembe çorbası hazırlanış olarak kolay olsa bile temizleme aşaması uğraştırıcı olduğundan dolayı herkese hitap etmemektedir. Pişerken haşlanması ve haşlanma esnasında etrafa yaydığı kokudan dolayı kişilerin işkembe bazı kişilere hitap eden bir yiyecek olmamaktadır. Genellikle işkembe çorbası bir anda akla gelen ya da geceleri alkolden sonra kişilerin isteyerek içtikleri bir çorba olmasına rağmen pek çok faydası da bulunmaktadır. İşkembe çorbasının lezzetli olabilmesi için hem iyi temizlenmesi hem de terbiyesinin iyi hazırlanması gerekmektedir. Bu sebepten işkembe çorbası pişirmek isteyen kişiler işkembe nasıl kolay temizlenir diye merak etmektedir. Yemek konusunda herkes tarafından bilinen Oktay Usta’da bu konuda okurlarına fikirler vermektedir. İşkembe nasıl temizlenir Oktay Usta hem kitaplarında hem de internet sitesinde resimli bir şekilde anlatmaktadır.

İşkembe temizlenirken mutlaka eldiven takılması gerekilmektedir. İşkembe genel olarak kokusunun ağır olması ile bilindiğinden dolayı mutlaka temizlenmeye başlamadan önce eldiven takılması önerilmektedir. Aksi takdir de işkembe kokusu uzun süre geçmemektedir. İşkembe temizlenirken kullanılan diğer malzemeler; 1 çorba kaşığı karbonat ve 4 litre su olmaktadır.

İşkembe nasıl temizlenir püf noktaları bilindikten sonra kolay bir şekilde temizlenme sağlanmaktadır. İlk olarak yapılması gereken işkembenin 4 ya da 5 kez bol su ile yıkanması gerekmektedir. Ancak işkembe yıkanırken kullanılan suyun sıcak olmaması gerekmektedir. Sıcak su ile yıkanan işkembenin üzerinde ki tabaka kurumakta ve temizlenirken daha da zorlaşmaktadır. Bu sebepten ılık hatta soğuğa yakın bir su ile yıkanması önerilmektedir. Belirlenen 4 litre su, büyük bir tencerenin içerisine konularak içerisine de karbonat eklenmektedir.

İşkembe Nasıl Temizlenir 1

Karbonat konulduktan sonra kaynayan suyun içerisine işkembe konulmalı ve sadece 3 saniye kalması gerekmektedir. Bu süreden daha uzun süre kalan işkembe sertleşmektedir. Suyun içerisine konulan işkembe batırıp, çıkartıldıktan sonra geniş bir alana yatırılması gerekmektedir. İşkembenin gerilmesi sonrasında çok beklemeden bir bıçak yardımı ile işkembenin üzerinde ki tabaka alınmaktadır. Tabakası alınan işkembe hızlı bir şekilde tekrardan suyun içerisine konulmalı ve bol su ile yıkanması gerekmektedir. Bu işlemlerden sonra işkembe isteğe bağlı şekilde pişirilmektedir.

İşkembe Nasıl Temizlenir 2

Su ile yıkanmasının yanı sıra işkembenin temizlenmesi için başka bir yol daha olmaktadır. Bu işlemden öncede mutlaka kişilerin eldiven takmaları ve ellerinin kokmalarını engellemeleri gerekmektedir. İşkembe temizlenmeden önce içinin boşaltılması ve bol su ile yıkanmaktadır. İçi boşaltılan işkembenin içerisine bol miktarda tuz konulmakta ve birkaç poşete sarılarak derin dondurucuya konulması yeterli olmaktadır. İşkembe pişirilmek istendiği zaman derin dondurucudan çıkarılması, bir bıçak yardımı ile işkembenin üzerinde ki tabaka hızlı bir şekilde alınabilmektedir.

İşkembe Nasıl Temizlenir 3

İşkembe pişirilirken iyi temizlenmiş olması hem daha sağlıklı olmasına hem de daha lezzetli olmasına neden olacağından dolayı kişilerin temizleme işleminde dikkatli olması gerekmektedir. Bu sebepten işkembe çorbası ya da dolmasının her yerde yenmesi önerilmemektedir.

İşkembe pek çok kişi tarafından sevilmese de diğer besinlere oran ile çok fazla faydası olmaktadır. Bunlardan ilki bağışıklık sistemine sağladığı faydası olmaktadır. Vücudun ihtiyacı olan minerallere sahip olmasının yanı sıra içerisinde bol miktarda B12 vitamini yer almaktadır. Bağışıklık sisteminin yanı sıra sinir sistemi açısından da işkembe etkili olmaktadır. Sinir sisteminde bulunan protein sağlayan kırmızı kan hücrelerine daha sağlıklı bir şekilde oksijen taşınmasına yardımcı olmaktadır. İşkembe, yüksek yağ ve kolesterol içermesine rağmen çok fazla tüketilmediği zamanlarda kolesterolü olumsuz bir şekilde etkilemesine neden olabilecek bir durum olmamaktadır.

19 Mayıs 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...