Kabızlık Nasıl Geçer Pratik Bilgiler

Yayınlanma Tarihi: 31 Ocak 2017 Ekleyen: Merve Kara


Kabızlık Nasıl Geçer Pratik Bilgiler Yayınlanma Tarihi: 31 Ocak 2017
Ekleyen: Merve Kara

Kabızlık: Dışkılamanın azalması ve dışkılama esnasında zorluk çekilmesidir. Lifli ve yağlı gıdaların az tüketilmesi kabızlığın olmasında en etkili faktörlerdir. Kabızlığın başlıca nedenleri şunlardır.

Yüksek miktarda şeker tüketilmesi, lifli ve yağlı besinlerin az tüketilmesi. Tuvalet ihtiyacını ertelemektir. Uzun seyahatler. Kullanılan bazı ilaçlar ve gebelik durumu kabızlığın nedenleridir. Kabızlığa karşı yapılacak önlemler şunlardır. Sabah kalktığınızda bol su içilmelidir. Yenilen gıdalar çiğnenmeden yutulmamalıdır. Günde 2-3 litre su tüketilmelidir. Erik, kayısı ve üzüm yenilmelidir. Sabah kalkınca 2-3 tane kuru kayısı yenilerek kabızlığı önlemiş olursunuz. Kızartma ve kavurma fazla yenildiği zaman kabızlığa davetiye çıkarmış olursunuz. Bol çorba tüketiniz. Şekerli yiyeceklerden kaçınmalısınız. Yoğurdu bolca tüketmelisiniz.

Baklagilleri fazla tüketmemelisiniz. Lifli gıdalar tüketilmeli. Yemeklerinizi azar azar yemeğe dikkat etmelisiniz. Kabızlıktan kurtulmak için bazı metotlar uygulamalısınız.

Kabızlığa Ne İyi Gelir

Sıcak suyla balı karıştırıp içerek bağırsakların çalışmasını sağlamış olursunuz. Kahvaltıda zeytin ve zeytinyağı tüketerek kabızlığı önlemiş olursunuz. Doğal çaylar hazırlayarak örneğin, sinameki çayı, fesleğen tohumu, frenk üzümü yaprağından hazırlayacağınız çaylar ile de kabızlığı önlemede en iyi yöntemdir. Kuru erikten yapılan komposto, salatalık kabuğu maydanoz ile kaynatılıp içilirse kabızlığa iyi gelir. Aç karına bol su içilmelidir. Sıcak suda kaynatılan keçiboynuzu içilmelidir. Lahanayı çiğ olarak mikserden geçirerek suyu çıkartılıp içilmelidir. Bol bol yürüyüş yapmalısınız. Kırmızı et ve balık türlerini bolca tüketmelisiniz. Beslenme düzenine dikkat edilmelidir. Sindirimi zor olan gıdalar tüketilmemelidir. Yemeklerden önce ve sonra su tüketmeye devam etmelisiniz. Suyu yemekle beraber tüketmeyin. Bazı gıdalarda sindirimi zorlaştırır. Kahvaltıda sebze çorbası da kabızlığa iyi gelir. Sebze çorbası hazırlamak için kabak, patates, brokoli, soğan bunlar kabızlığın giderilmesinde en önemli gıdalardır. Kahvaltıda demli çay içmemelisiniz. Erik suyu içerek de kabızlığı gidermiş olursunuz.

Kabızlığa Ne İyi Gelir

Sütlü tatlılar, yoğurt ve ayran bolca tüketilmelidir. Manda yoğurdu çok faydalıdır. Yulaf kepeği de kabızlığa iyi gelir. Su teresinde bolca lif bulunur. Kırmızı et ve tavuk yediğinizde yanında su teresi tüketmelisiniz. Su teresinde ayrıca kalsiyum ve demir bulunmasından dolayı bolca tüketilmelidir. Sızma zeytinyağını salatlara dökerek tüketiniz. Sindirimi kolaylaştırır dışkı atımını kolaylaştırır. Ayaklarınızı sıcak tutmalısınız. Aşırı dar giyişiler den kaçınmalısınız. Bu durumlar da kabızlığa neden olabilir. Kabız olduğunuz durumlarda pilav, makarna, börek ve kek gibi unlu gıdalardan uzak durmalıyız. Mayalı gıdalar, şekerli ürünlerde kabızlığa neden olan yiyeceklerdir.

Uzun süre kabızlık çekenler mutlaka bir doktora muayene olmakta yarar vardır. Ellerinizi temiz tutmalısınız. Hijyene önem vermelisiniz.  Tuvalete gidiş saatlerinizi değiştirmemelisiniz. Bağırsaklarda kendini buna göre ayarlamaktadır.

Kabızlık süresince gergin olacağınızdan dolayı bazı sorunlardan kendinizi geri çekmeniz iyi durum olacaktır. Bu süre zarfında çok iyi beslenmeniz gerektiğidir. Sindirim sisteminizin çok iyi çalışmaması halinde hem siz sinirli bir havaya girmiş olacaksınız hem de sağlığınız için sorunlar ortaya çıkacaktır.

kabizlik

Kabızlığın temel sebeplerinden biride stres altında olmaktan geçmektedir. Sindirim sistemine zarar verecek şekilde yemek seçimleri seçtiğiniz taktir de stres daha fazla artacaktır. Kabızlığa çözüm aradığınız taktirde tıbbi olarak da çözümler bulabilirsiniz.

Depresyon gibi durumlar vücudun farklı olarak çalışmasına sebebiyet vermektedir. Bunun en büyük örneği bağırsak olarak karşınıza çıkacaktır. Depresyon sonucunda antidepresan ilaçları kullanan kişilerde çok kolay bir şekilde kabız olmaktadır. İlaçların yan etkileri olarak kabızlık durumu söz konusu olabilir.

Dışkınızı ertelemek gibi durumlar kabız olma durumunu tetikleyen başka bir etkidir. Sık bir şekilde dışkı ertelemesi yapmamanız gerekmektedir.

29 Mart 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...