Kalp Krizi İlk Yardım

Yayınlanma Tarihi: 17 Temmuz 2017 Ekleyen: Merve Kara


Kalp Krizi İlk Yardım Yayınlanma Tarihi: 17 Temmuz 2017
Ekleyen: Merve Kara

Kalp, bütün organlar gibi kan yolu ile beslenir. Eğer natürel bir baypas olmazsa ya da araya girmek edilmezse oksijensiz kalan kalp çalışamaz hale gelir ve ölüm gerçekleşir.

Hemen Öldürür Mü?

Kalp krizi ölümlerinin fazlası ilk 60 dakika içeresinde gerçekleşir. Ölüm vakti istatistikleri ilk ve erken araya girmenin önemini meydana koyuyor. Peki kalp krizi geçirirsek ya da yanlarımızda kalp krizi yaşamış biri olursa ne yaparız? Esasında ilk soru” Birinin kalp krizi geçirdiğini nasıl anlarsınız?” olacaktı. Kalp krizi derhal bilinciniz yerindeyken gerçekleştireceğiniz son bir hareket hayatınızı kurtarabilir.

Kalp Krizinin Belirtileri

Kalp krizinin en vakit gelen görülen sendromu sol kola doğru gelişen göğüs ağrısıdır. Çok kuvvetli olan bu ağrıya mide bulantısı, terleme ve şuur kaybı da eklenebilir. Genellikle mide rahatsızlığı olan şahıslar kalp krizinden kaynaklanan ağrıyı mide ağrısı sanabilirler. Yaşlılarda kalp krizi soluk darlığıyla da kendini belli edebilir. Fakat her 5 kalp krizinden 1’i hiçbir bulgu olmaksızın gerçekleşir. Ağrı bedenin hali fark etmesiyle verilen alarmdır, ağrı bir şanstır.

Kalp Krizi Geçiriyorum!

Kalp krizi geçirdiğinizden şüpheleniyorsanız ve yalnızsanız her şeyden evvelce size ulaşabilecek bir tanıdığınızı arayın. Doğrudan 112 servisini ararsanız adresi tanım eder iken bilincinizi kaybedebilirsiniz. Tabi yakınınıza ulaşamama ihtimaliniz de bir risktir. Gerekli aramaları yapar iken evinizin kapısını da açık bırakın ki size ulaşabilsinler. Hala bilinciniz yerinde ise bir bardak suyla aspirin amacıyla. Onun dışında bir şey tüketmeyin.

Kalp krizi yaşamış birinin kendi kendini tedavi etmesi olası değildir. Fakat vakit kazandıracak hareketler vardır. Bir kanepe ya da bir sandalyenin önünde sırt üstü yatın. Ayaklarınızı kanepenin üstüne atın ve burnunuzu tutarak kuvvetle öksürün. Bacaklarınızdan gelen kan ve öksürüğün etkisiyle çoğalan kan dolaşımı kalbinizi bir vakit daha yönetim edebilir. Bu vakit içeresinde muhakkak ayakta beklemeyin. Kalp ağrısı halinde soğuk ya da sıcak duşa girmek ve ağrı geçsin diye spor gerçekleştirme ölümcül neticeler doğurabilir.

Kalp Krizi Geçiriyorum!

Trafikte Kalp Krizi Başlarsa…

Trafikteyken göğsünüzde kuvvetli bir ağrı ve ani terleme hissettiyseniz büyük olasılıkla bilincinizi kaybetmenize 20 saniye kalmıştır. Hemen arabayı sağa çekin ve telefonunuza sarılın.

Trafikte Kalp Krizi Başlarsa…

Yanımda Biri Kalp Krizi Geçiriyor

Kalp krizi yaşamış birine yapılacak araya girmek üstüne eğitim almadıysanız yapabilecekleriniz çok sınırlıdır. İlk olarak 112 acil servisi arayın. Eğer imkanınız varsa hastaneye siz götürün. Böylece kapsamlı araya girmenin uygulanacağı vakti kısaltmış olursunuz.

Bu basamakları izlemeniz gerekmektedir.

Yanımda Biri Kalp Krizi Geçiriyor

1- Direkt olarak kişiyi sakinleştirmeniz gerekmektedir.

2- Hastayı sakinleştirdikten sonra ‘Neyin var? Ne oldu? Ne vakit başladı? ve Nasıl oldu? gibi kısa sorularla, hastalık verilerini almaya çalışın.

3- Kısa hastalık verilerini aldıktan sonra kısa vakitte bir hal değerlendirmesi yapın. Burada şunlara ilgi edin: Hasta, rahat olduğunu söylediği bir pozisyonda ise, hiç hareket ettirmeyin. Daha sonra derhal size yakın vakitte ulaşılabilecek ‘Acil Yardım / Ambulans Servisi’ne haber sunarak yardım isteyin. Hastanın pozisyonu rahat değilse, hastayı yormadan ve yürütmeden yarı oturur pozisyona getirin. Sıkı elbiseler giymişse, göğüs bölgesindeki düğmeleri açın. İdeal pozisyon amacıyla hastayı alacağınız oda olasıysa havadar (pencereleri basit açılabilir) olmalı. Odanın pencerelerini açarak içeriye daha çok oksijen girişini sağlayın. Unutmayın ki, kalp krizli hastaya efor sarf ettirmek, kalbin oksijen kullanımını çoğaltarak büyülenen kalp sahasının genişliğini çoğalttığı gibi yeni kriz oluşumuna da amacıyla olabilir.

4- Hastanın ayaklarının altına yastık koyabilirsiniz.

Yanımda Biri Kalp Krizi Geçiriyor 2

Hastanın yanı sıra sizden diğer birileri varsa, onları güzel bir şekilde yönlendirerek yardım isteyin. Hastalık verilerini alıp hal değerlendirmesi yaptıktan sonra Acil Yardım / Ambulans Servisine haber vermesi amacıyla birini görevlendirirken, diğerleriyle hastaya ideal pozisyon verme gibi girişimler yapabilirsiniz.

Şunu unutmamalısınız ki; kalp krizli hastalarda bizim karşılaştığımız yaklaşım hataları, hastalığı tanınan ihtiyar hastalarda değil, ilk defa kalp krizi yaşamış oran olarak genç (40 yaş civarındaki) erkek hastalarda ve büyük olasılıkla hastayı yeteri kadar anlayamamaktan kaynaklanır.

17 Temmuz 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...