Kantaron Yağı Nasıl Yapılır

Yayınlanma Tarihi: 28 Aralık 2016 Ekleyen: Merve Kara


Kantaron Yağı Nasıl Yapılır Yayınlanma Tarihi: 28 Aralık 2016
Ekleyen: Merve Kara

Piyasada çok sayıda tıbbi yöntem ve ürün bulunmasına karşın, kişiler sorunlarını daha doğal yöntemler ile halletmeye çalışmaktadır. Cilt problemleri, saç sorunları ve diğer rahatsızlıklara karşı kullanabilecek çok sayıda doğal yöntem de söz konusudur. Her geçen gün birbirinden fazla sayıda doğal yöntem, kişiler tarafından keşfedilmekte olup büyük bir beğeni ile kullanılmaya da devam etmektedir.

Vücudun hemen her bölgesinde büyük bir gönül rahatlığı ile kullanılan kantaron yağı, son yıllarda oldukça büyük bir ilgi görmeye devam etmektedir. Mevsimine bağlı olarak hemen her yerde son derece kolay bir şekilde kantaron çiçeği bulunabilmektedir. Büyük bir demet kantaron çiçeği, ortalama 1 kavanoz kantaron yağına tekâmül etmektedir. Pazarlarda ve aktarlarda satın alınan kantaron çiçeği, farklı kalitelere de sahip olmaktadır. Bu sebeple kişilerin kaliteli ve hakiki bir kantaron çiçeği temin etmeleri gerekmektedir.

Kantaron yağı, hazır olarak da satın alınabilmesine rağmen çok sayıda kişi genellikle kendi evlerinin imkânlarında kantaron yağı yapmayı tercih etmektedir. Bütün bu sebeplerden dolayı da kişiler tarafından kantaron otu yağı nasıl yapılır? Sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Bunun için ise, kaliteli büyük boy bir demet kantaron yağı, zeytinyağı ve ağzı kapaklı bir kavanoz temin edilmesi gerekmektedir. Daha sonrasında ise sarı ya da kırmızı kantaron yağı yapılmaya başlanabilmektedir.

Sarı Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?

Sarı Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?

Sarı kantaron yağı yapımı, son derece kolaydır. Temin edilen kantaron yaprakları öncelikle güzel bir şekilde temizlenmektedir. Daha sonrasında kavanozun içerisine koyularak üzerine yaklaşık 1 su bardağı hakiki zeytinyağı da eklenmektedir. İlk önce ağzı açık bir şekilde 5 gün boyunca güneş ışığına direkt olarak maruz olacak şekilde bekletilir. 5 günün sonunda ise ağzı iyice kapatılarak ışık almayan bir bölgede 30 gün boyunca saklanması gerekmektedir. Bu süre boyunca kesinlikle ağzı açılmamalı ve dikkatli bir şekilde muhafaza edilmelidir.

Sarı kantaron yağı yapımında beklenmesi gereken sürenin sonunda, içerisindeki çiçek süzülerek yağ kullanıma hazır hale getirilmektedir. Böylelikle kişiler, vücutlarındaki her türlü probleminde bu ev yapımı kantaron yağını büyük bir gönül rahatlığı ile kullanabilme imkânına sahip olabilmektedir.

Kırmızı Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?

Kırmızı Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?

Kırmızı kantaron yağı da, tıpkı diğer kantaron yağı çeşitlerine göre son derece faydalıdır. Özellikle de mide ve sindirim gibi problemlerde kullanılması halinde, kişileri olabildiğince rahatlatmaktadır. Bu kantaron yağını evde yapmak da, diğer yağ çeşitlerini yapmak gibi son derece kolay olmaktadır. Kırmızı kantaron yağını evde yapabilmek için, kantaron çiçeği iyice yıkanır ve uygun bir kavanoz içerisine alınır. Üzerini geçecek kadar doğal zeytinyağı da eklenerek, ağzı açık bir şekilde 5 gün kadar bekletilir. 5 günün ardından yeniden ağzı kapatılır ve sarı kantaron yapımının aksine 45 gün boyunca, bitki zeytinyağına kırmızı rengini verene kadar bekletilir. Kavanoz içerisindeki yağın kırmızı rengini alması ile birlikte bir tülbent veya ince delikli süzgeç yardımı ile yağ süzülür. Elde edilen saf kırmızı kantaron yağı, koyu renge sahip bir kavanoz içerisine alınarak kullanıma hazırlanır.

Bir pamuk yardımı ile sorunlu bölgelere masaj yapılarak sürülen kırmızı kantaron yağı, antiseptik özelliğe sahip olmasından dolayı yaraların kapanmasına ve iltihapların yok olmasına yaramaktadır. Aynı zamanda özellikle de kadınlar tarafından cilt ve saç bakım rutinleri içerisinde oldukça yaygın bir şekilde bulunmaya da devam etmektedir. Her geçen gün çok daha fazla sayıda kişi, evde kırmızı ve sarı kantaron yağını yapmaya devam etmektedir.

14 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...