Kara Kedi Uğursuzluk Getirir Mi

Yayınlanma Tarihi: 20 Mart 2017 Ekleyen: Merve Kara


Kara Kedi Uğursuzluk Getirir Mi Yayınlanma Tarihi: 20 Mart 2017
Ekleyen: Merve Kara

Kediler başka hayvanlara göre oldukça farklıdır. Bazı insanlar kedileri çok severken, bazıları ise yakınında bile bulunmak istemez. Kediyi sevenler gerçekten kedilere aşırı düşkündür. Bunu çevremizde kedi seven insanlara bakarken de anlamak mümkündür. Kedilerle haşır neşir olmanın insanın negatif enerjilerini yok ettiği açıklanmıştır bazı araştırmalarla. Buna karşılık kara kedinin ise uğursuzluk getirdiği inancı da yaygındır.

Gerçekten De Uğursuz Mudur Kara Kediler

Tarihe bakıldığında pek çok uygarlık kedilere ‘tanrı’ gözüyle bakmıştır. Bu inanış M.Ö. 3000’de eski Mısırlılar döneminde en yüksek seviyeye ulaşmıştır. O kadar ki kedileri hastalık ve ölümden korumak için kanunlar yapılmıştır. Evin kedisinin ölmesi felaket olarak görülmüştür.

O zamandan bu zamana ne değişti?

Kara Kedi Uğursuzluk Getirir Mi 1

Özellikle siyah kedileri hedef alan kedilere karşı olan nefret Orta Çağ’da, İngiltere’de başladı. Bu dönemde evinde kedi besleyenler sadece fakir ve yalnız yaşlı kadınlardı. Bazı kadınlar ise ‘büyücü’ olarak ünlendi. Tabiî ki bu ‘büyücü’lerin de siyah kedileri vardı. Büyücü hikayeleri daha da genişletildi. Siyah kedilerin geceleri şeytana dönüştüğü hikayeleri halkı korkutmaya başladı.

Kara Kedi Uğursuzluk Getirir Mi 2

Büyücü ve cadı olarak görülen kadınlar kedileriyle beraber yakıldı. Ta ki Fransa’da Kral 13. Louis bu uygulamayı yasaklayana kadar. Bundan sonra kedilerin popülariteleri yeniden arttı ancak bizim toplumumuzda kara kediler uğursuz olarak kabul edilmeye devam edildi. Ancak gerçeklik payı olmayan bu kara kedinin uğursuzluk inanışı dinimizde de kabul görmeyen bir inanıştır.

20 Mart 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...