Karışık Turşu Nasıl Yapılır

Yayınlanma Tarihi: 20 Nisan 2017 Ekleyen: Merve Kara


Karışık Turşu Nasıl Yapılır Yayınlanma Tarihi: 20 Nisan 2017
Ekleyen: Merve Kara

Karışık turşu pek çok evde sevilerek akşam yemeklerinde yenmektedir. Kış aylarında kurulan karışık turşu yapımı her yörede farklı şekillerde hazırlanmaktadır. Karışık turşunun içerisinde konulacak malzemeler de kişilerin isteklerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Turşular hazırlanırken her turşunun kendine has bir incesi ve ayrı bir dikkat edilmesi gereken noktaları olmaktadır. Turşu yapımı ve kurulması kolay gibi gözükse de aslında malzemelerin eksik ya da fazla konulmasından dolayı tatlar değişmektedir. Her yapılan turşunun tutma garantisi olmadığından turşu kurulurken ilk olarak mutlaka bilen bir kişi ile birlikte yapılması gerekmektedir. Karışık turşuyu ilk yapacak kişiler karışık turşu nasıl kurulur diye araştırmaktadırlar. Araştırma yapılırken belirlenen malzemelerin aynı ölçülerde konulmasına dikkat etmek gerekmektedir. Karışık turşu kurulurken genellikle kış aylarında kurulmaktadır. İçerisinde konulacak malzemelerin taze olması gerekmektedir.

Karışık turşu nasıl yapılır resimli tarifler ile kişiler için daha kolay şekillerde hazırlanabilmektedir. Bu da kişilerin ilk yapacakları durumlarda daha rahat bir şekilde turşuyu yapabilmelerine yardımcı olmaktadır. Yemek konusunda pek çok kişinin gönlünde taht kuran Oktay Usta’da evlerin vazgeçilmezi olan karışık turşu tarifini sevenleri ile paylaşmış olmaktadır. Karışık turşu nasıl yapılır Oktay Usta ile farklı şekiller de anlatılmaktadır.

Karışık turşu diğer turşulara göre daha çok tercih edilmektedir. Hem daha sağlıklı olması hem de farklı sebzeler olduğundan dolayı kişilerin daha çok tercih etmesine yol açmaktadır. Karışık turşuyu tüketmeden önce kişilerin olup olmadıklarını kontrol etmeleri gerekmektedir. Turşunun içerisine konulacak elma sirkesi turşunun uzun süre boyunca taze kalmasını sağlamaktadır. Turşu açıldıktan sonra suyunda beyaz beyaz lekeler oluşmaktadır. Bunlar sebzelerin yumuşamasından kaynaklanmaktadır. Kişiler bu lekeleri gördüklerinde bozulduğunu düşünmekte ancak yanlış olmaktadır. Turşuların sıcak bir odada saklanması ya da güneş görmesi bozulmasını sağlamaktadır. Bu sebepten dolayı turşuların genel olarak balkonda ve ışık almayan yerlerde saklanması daha iyi olmaktadır.

Karışık Turşu Nasıl Yapılır 1

Karışık turşu tarifi diğer turşulara göre daha uzun olmaktadır. İçerisinde konulacak malzemeler daha fazla olduğundan dolayı hepsinin kıvamını ve ölçüsünü tutturmak zorlaşmaktadır. Bu da kişilerin diğer turşuları yaparken daha çok yorulmalarına yol açmaktadır. Karışık turşu yapımında kullanılacak malzemeler;

 • Havuç
 • Kornişon salatalık
 • Kıl biber
 • Kırmızıbiber
 • Sarımsak
 • 3 limon tuzu
 • 1 avuç sarımsak
 • 1 limon
 • 1 su bardağı kaya tuzu
 • 4 litre su
 • Lahana
 • Nohut
 • 1 su bardağı sirke
 • Koruk suyu ya da konservesi
 • Turşu için cam kavanoz

Karışık Turşu Nasıl Yapılır 2

Karışık turşu yaparken kullanılacak bu malzemeler, kişilerin isteklerine göre daha fazla ya da daha eksik olabilmektedir. Ancak genel olarak karışık turşu yapılırken konulacak ana malzemeler bunlar olmaktadır. Ayrıca karışık turşunun içerisinde fazla malzeme konulduğundan dolayı tatların karışma ihtimali olmasını engellemek için belirlenen sıra ile yapılması daha uygun olmaktadır.

Karışık turşu tarifi; ilk olarak 5 kiloluk turşu kavanozunun içerisine nohutlar konmaktadır. Nohutlar turşunun daha kısa sürede mayalanmasını sağladığından ve güzel bir hoş koku verdiğinden dolayı ilk başta en alta konmaktadır. Daha sonrasında bütün sebzeler karışık halde sırası ile konulmaktadır. Sebzeler konulurken aralara limonlar ve sarımsaklar da yerleştirilmektedir. Dışarı da kalan koruklar en yukarı konulmakta ve en son turşunun bastırılması ve bozulmasını engellemek için maydanozların sapları yerleştirilmektedir. Maydanoz sapları da konulduktan sonra su ve sirke dökülmektedir. Daha sonrasında ise turşu kavanozunun ağrı sağlam bir şekilde kapatılmaktadır. 10 gün boyunca serin ve ışık almayan bir alanda saklanması yeterli olmaktadır.

20 Nisan 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...