Koma Pozisyonu

Yayınlanma Tarihi: 15 Temmuz 2017 Ekleyen: Merve Kara


Koma Pozisyonu Yayınlanma Tarihi: 15 Temmuz 2017
Ekleyen: Merve Kara

Koma Nedir: Koma uzun süreli şuur kaybıdır. Hasta yaralı komadayken hiçbir uyarana reaksiyon ve cevap veremez. Bilinç tamamıyla kapalıdır ancak solunum vardır.

Komaya Neden Olan Durumlar Nelerdir: Ciddi düşmeler, kuvvetli darbeler, baş travmaları, zehirlenmeler, aşırı alkol kullanımı, uyuşturucu kullanımı, şeker hastalığı, havale, karaciğer hastalıkları vb. hastalıklar komaya amacıyla olur.

Koma Bulguları Nelerdir: Hasta yaralının bütün reaksiyonlarının kaybolması, sesli ve dokunarak oluşturulan uyarılara hiç reaksiyon vermemesi, idrar ve dışkı kaçırma koma belirtileridir.

Neden Koma Pozisyonu Verilir: Hasta yaralı bilinci tamamıyla kapalı soluk alıp sunar durumdayken, kusabilir ve kanamaya bağlı olarak içerden ya da dışardan soluk yoluna kan, içerden ise tekrar soluk yoluna kusmuk dolabilir, hasta yaralıya koma pozisyonu (yan yatış pozisyonu) verilmek zorunludur. Eğer verilmezse hasta yaralı kendi kan ya da kusmuğunda boğularak ölebilir.

Koma Pozisyonu Nasıl Verilir

Vaka yerinde emniyet sağlanır, Bilinci tamamıyla kapalı bulunduğu sesli ve dokunarak uyaranlarla anlaşılan hasta yaralının hali 112′ ye haber verdirilir. Boğaz, göğüs ve göbek evresinde sıkan giysileri varsa gevşetilir. Ağız ve burun boşluğu gözlemlenir bir cisim ya da sıvı varsa çıkarılır, bunları yapar iken hasta yaralının sıvılarına bulaşıcı hastalık şüphesiyle çıplak elle ilişki etmemek gerekir. Bak Dinle Hisset Yöntemi 10 saniye yapılarak soluk aldığından solunumun geldiğinden emin olunmalıdır.

Koma Pozisyonu Nasıl Verilir

Nefes alıyorsa solunum varsa hemen, baş, boyun, beden, kollar ve bacaklarını kırık, kanama, saplı cisim, yaralanma tarafından denetim edip ikinci kere yapmalıyız. Yara ya da saplı cisim varsa o bölge koma pozisyonunda yan yatışta havada kalacak şekilde ayarlanır. İlkyardımcı hasta yaralının çevrileceği tarafa diz çökerek yaklaşılır. H/Y ‘nın ilkyardımcıya yakın olan kolu mafsal yerlerinden tutarak çok yavaş bir şekilde tam karşı tarafa yatırılır. Uzak olan kolu mafsal yerlerinden tutarak çok yavaş bir şekilde yatırılan kolun omzunun üstüne avuç içi istikbal şekilde yerleştirilir ve kol omuzdan tutulur bırakılmaz.

Bırakılırsa şuur olmadığı amacıyla kol düşebilir. İlkyardımcıya uzak olan bacağı mafsal yerinden kavranarak ayak topuğu kalçaya iyice yaklaşacak şekilde çekilir. Kalçadan tutulur. Daha sonra kalçadan ve omuzdan tutularak yavaşça baş boyun beden eksenini bozmadan yan çevrilmeye başlanır. Çevirme prosedürü diz ve dirsek yere değene kadar devam eder. İlkyardımcı hasta yaralının bükülen ayak yerini yan tarafa iyice yayılacak şekilde düzeltir. H/Y’ nin başına, baş geri çene yukarıya pozisyonu sunarak solunumunu dinler. Solunumun devam ettiğinden emin olduktan sonra her üç beş dakikada bir solunumu denetim edilerek 112 ambulans ekibi gelene kadar H/Y yalnız bırakılmaz.

Koma Pozisyonu Nasıl Verilir 1

Yapılması Gerekenler

Güvenlik sağlanır (evvelce kendi güvenliğim – sonra etraf güvenliği – sonra hasta yaralının güvenliği) Güvenliği sağlamadan katiyen müdahale edilmez. Doğru ilk yardım yapabilmek amacıyla hadise yerinde toplanan insanlara hakim olmak lüzumlu kararlı ve kendinden emin yüksek ses tonu ile, kendinizi tanıtın, ilkyardımcı kimlik kartınızı göstersek ilkyardımcı bulunduğunuzu söyleyin. Kalabalığa ve müdahale etmenize engel olan insanlara görevler sunarak onları hadise yerinden uzaklaştırın… H/Y’ ya ilk evvelce sesli uyaran yapın. Kollarınızı çırparak (hadise yerinde değişik bir ses tonu çıkararak ilgisini çekebilmek amacıyla) yüksek sesle iyi misiniz? beni duyabiliyor musunuz? diye seslenin. H/Y’ yı baştan aşağıya gözlemleyin; reaksiyon sağlıyor mu? hareket ediyor mu? cevap sağlıyor mu? göz kapaklarında bir kımıldama var mı? vs. bakın.

Koma Pozisyonu Nasıl Verilir 3

Sesli uyarana bir reaksiyon ve cevap gelmediyse. Hasta yaralıyı tanımıyorsak şayet, delici kesici bir alet bulundurabilir bize zarar verebilir şüphesiyle kaçar pozisyonda temkinli bir şekilde yanına yaklaşılır. Omuzlarından canı acıtılarak sıkılır ve dokunarak uyaran verilir. H/Y’ yı baştan aşağıya gözlemlenir; reaksiyon sağlıyor mu? hareket ediyor mu? bir cevap sağlıyor mu? Göz kapaklarında bir kımıldama var mı? vs. bakılır.

15 Temmuz 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...