Kornişon Turşu Nasıl Yapılır

Yayınlanma Tarihi: 21 Nisan 2017 Ekleyen: Merve Kara


Kornişon Turşu Nasıl Yapılır Yayınlanma Tarihi: 21 Nisan 2017
Ekleyen: Merve Kara

Salatalık turşusu malum salatalıkla yapılabilirse de kornişon cinsini seçmekte yarar var. Kornişon salatalık nedir? Kornişon salatalık, kabuğunun üzeri pürtüklü, bilhassa turşu yapımında kullanılan küçük bir hıyar türüdür. Kornişon turşu nasıl yapılır Cahide sultan gibi birbirinden farklı yemek Blog ya da sitesi üzerinden de paylaşılmaya devam etmektedir.

Evde Kornişon Turşu Nasıl Yapılır?

  • Bir kilo turşuluk sert, minik, taze ve aynı boyda salatalık (tercihen kornişon)
  • Bir buçuk – iki yiyecek kaşığı kaya tuzu (sofra tuzu hızlı erimeye yol açabilir)
  • İki – üç parça limon tuzu
  • Altı – yedi diş sarımsak
  • Bir Türk kahvesi fincanı sirke (tercihen üzüm sirkesi)
  • Kaynamış soğutulmuş su ya da içme suyu (bakterisiz ve kireçsiz olması için)
  • Turşu kavanozunun üzerini örtecek kadar taze maydanoz (ya da dereotu)

Kornişon Turşu Nasıl Yapılır 1 Kornişon Turşu Nasıl Yapılır 2

Kornişon turşu yapımı için öncelikle bir buçuk litre içme suyuna (ya da kaynatılmış soğutulmuş suya) kaya tuzu, limon tuzu ve sirke ilave edildikten daha sonra tuz eriyinceye kadar karıştırılır. Sarımsakların kabukları soyularak hazırlanmış olur. Salatalıklar bolca oranda suda yıkanır ve iki – üç yerinden temiz bir iğne, kalın kürdan ya da bıçağın ucuyla delinir. Cam bir kavanoza muntazam ve sıkı bir şekilde yerleştirilirken aralara soyulmuş sarımsaklar konulur. Kavanozu dolduracak şekilde salatalıkların üzerine tuzlu su dökülür. Maydanozlar yıkanarak tüm olarak kavanozun ağzına yerleştirilir. Turşular hava ile temas etmemeli suyunun içinde kalmalıdır. Bunun haricinde kapağı sıkıca kapatılan kavanozu ters çevirip bir – iki saat beklettikten daha sonra düzeltme tatbikatı da yapılabilir. Salatalıkların rengi sarı hale gelince tadı ekşiyince şu demek oluyor ki iki – üç hafta içinde kornişon turşu tarifi kapsamında hazır hale getirilmektedir.

Kornişon Turşu Nasıl Yapılır 3 Kornişon Turşu Nasıl Yapılır 4

Salatalık turşusu olgunlaşıncaya kadar oda sıcaklığında bekletilir. Yenecek hale geldikten daha sonra serin ve ışık almayan bir ortamda saklanır. Hemen herkes tarafından birbirinden farklı kornişon turşu tarifi bulunmaktadır. Lezzet ve koku değişmesi gayesiyle defneyaprağı, elma dilimleri, kereviz sapı ve yaprağı, asma yaprağı, taze zencefil dilimleri, acı sivribiber ya da süs biberi de eklenebilir.

Kornişon Turşu Nasıl Yapılır 5 Kornişon Turşu Nasıl Yapılır 6 Kornişon Turşu Nasıl Yapılır 7

21 Nisan 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...