Küçük Köpek Cinsleri

Yayınlanma Tarihi: 8 Haziran 2017 Ekleyen: Merve Kara


Küçük Köpek Cinsleri Yayınlanma Tarihi: 8 Haziran 2017
Ekleyen: Merve Kara

Küçük köpek cinsleri, daha çok evde köpek beslemek isteyenlerin tercih ettiği türlerdir. Köpekler insanlara en bağlı ve en sadık olan hayvanlardır. İnsanlardaki duygu değişimlerini en iyi bir şekilde anlayabilirler. Küçük köpek cinsleri ise hem görünüş olarak tatlı bir yapıya sahip olmaları, hem evde daha rahat bakılabilecek olmaları, hem de oyuncu kimlikleri ailelerin daha çok tercih ettiği türlerdir.

Küçük ırk köpek cinsleri, çocukların oyun arkadaşı olmakta, büyükler için ise yerine göre bir dost, yerine göre bir aksesuar, yerine göre de evin neşe kaynağı olmaktadır. Her hayvanda olduğu gibi köpeklerin de cinslerine göre değişik özellikleri ve yapıları bulunmaktadır. Bir köpek sahibi olmak isteyenler için aşağıda en çok tercih edilen köpek cinsleri küçük tür olanları listeleyeceğiz.

Küçük Köpek Cinsleri ve İsimleri:

 1. Malta Köpeği (Maltese) : Küçük köpek cinsleri içerisinde en çok ilgiye ve bakıma ihtiyacı olanlardan biridir. Çok fazla tüy dökmemesi, alerji sorunu olanlar ve bu konuda sorun yaşayabileceğini düşünenler için büyük bir avantajken, sürekli insanlar ile temas halinde olmayı sevmesi ve ilgi istemesi, tatlı ve harika görüntüsünü korumak için düzenli bir şekilde taranması gerekmesi biraz yorucu olabilmektedir. Arkadaş canlısı olan malta köpeği düz ve uzun beyaz tüyleri olan bir köpek cinsidir.
  Küçük Köpek Cinsleri 1
 2. Pug : En çok tercih edilen cinslerden biri olan Puglar kısa bacaklı ve kırışık suratlı olmalarına rağmen oldukça sevecen bir köpektir. Yapıları nedeniyle uyumaya yatkın olan bu köpekler, uyurken çok hırıltı yapmaktadırlar. İnatçı bir yapıya sahip olmakla birlikte sahibini mutlu etmeyi de severler.
  Küçük Köpek Cinsleri 2
 3. Boston Terrier : Çok kısa tüyleri olan Boston Terrier türleri, tüysüz yapısı ile evde tüy sorunu yaşanmayacağı, koltuk ve yataklarda temizlik sorunu çıkartmayacağı için avantajlıdır. Çocuklarla çok iyi iletişim kurma özelliği olan bu cinslerin haftada bir veya iki kez tırmalanması yeterli olmaktadır. Boston Terrier cinsi köpekler bakımı kolay olmakta ancak bazı durumlarda mobilya, ayakkabı ve diğer eşyaları ısırma huyu edinebilmektedirler. Böyle bir durumda eğitime ihtiyaçları olabilir.
  Küçük Köpek Cinsleri 3
 4. Chihuahua :Telaffuzu zor bir cins olmakla birlikte evde çocuğu olanlar için pek önerilmez. Oldukça küçük yapılı olmalarına rağmen rahatsız edildiklerinde ısırma görülebilmektedir. Arsız olan bu cinslerin ne yapacağını da kestirmek zordur. Bu dezavantajlarına rağmen, çok sadık bir köpek olmaları ve kediler ile anlaşabilmeleri de avantajlı yönleridir.
  Küçük Köpek Cinsleri 4
 5. Shih Tzu : Sevecen, tatlı ve bir o kadar da nazik olan bu cinsler çocuklu aileler için bire birdir. Fazla tüy dökmezler ancak derilerinin bakımı için düzenli tımara ihtiyaçları bulunmaktadır.
  Küçük Köpek Cinsleri 5
 6. Pekinez : Sevecenliği ile ön plana çıkan Pekinezler, diğer cinslere oranla biraz daha fazla eğitime ihtiyaç duymaktadır. Sevilmeyi ve kucakta olmayı sevseler de, kendi başlarına olmayı da tercih ederler. Çok fazla tüy dökmemekle birlikte ayda bir kez tımar istedikleri için bakımları da kolaydır.
  Küçük Köpek Cinsleri 6
 7. Pomeranya Köpeği : Çok fazla tüy döken Pomeranya sevimli olması yanında nazik bir köpek cinsidir. Çok tüy dökmesi, gürültülü olması evde yeni bebeği olanlar için uygun olmayabilir.
  Küçük Köpek Cinsleri 7

En küçük köpek cinsleri arasından bir seçim yapmak için aile durumunuzu ve ona ayırabileceğiniz zamanı, ayrıca köpekten beklentilerinizi bir arada değerlendirerek uygun olanı tercih etmek aldığınız köpekten daha çok verim almanızı sağlayacaktır. Zaman ayıramayacağınızı bilerek çok tüy döken bir cinsi güzelliği nedeni ile tercih etmeniz erken sıkılmanıza sebep olabilir. Bunun için evdeki çocuk durumu, ilgilenebileceğiniz süre, evdeki eşyalar gibi bir çok faktörü bir arada değerlendirmelisiniz.

8 Haziran 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...